Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Posibila alunita pe fund

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Moshulel

Moshulel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.03.2015
De vara trecuta simteam o mica durere cand stateam cumva in fundo-spate(nu stiu cum sa explic, o pozitie intre) Pe atunci credeam ca mi-a iesit un simplu cos in locul in care se intrepatrund spatele cu fesele ( putin mai jos, intre ele) si am incercat sa sparg chestia aia care nici acum nu stiu ce e, si a curs sange, s-a facut coaja, apoi si-a revenit. Banuiesc ca este o alunita, e de marimea unui bob de mazare dar este ovala, alungita. Am cancer? Sunt pe moarte? Cate zile mai am?

#2
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Posibil chist pilonidal.
Du-te la dermatolog sau chirurgie.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Moshulel, on 26 martie 2015 - 22:27, said:

De vara trecuta simteam o mica durere cand stateam cumva in fundo-spate(nu stiu cum sa explic, o pozitie intre) Pe atunci credeam ca mi-a iesit un simplu cos in locul in care se intrepatrund spatele cu fesele ( putin mai jos, intre ele) si am incercat sa sparg chestia aia care nici acum nu stiu ce e, si a curs sange, s-a facut coaja, apoi si-a revenit. Banuiesc ca este o alunita, e de marimea unui bob de mazare dar este ovala, alungita. Am cancer? Sunt pe moarte? Cate zile mai am?

Nu ai nimic, si eu am una de aproape 50 de ani si inca nu am dat coltu. Mai doare cand stau direct pe ea pe suprafete dure. Las-o in pace, sau urmeaza recomandarea lui  @Abbiex .

Glumetii, nici nu stiti cat de repede poti sa dai in primire de la o alunita care sangereaza....

Edited by bumpocbum, 26 March 2015 - 22:57.


#4
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Eu mă mir că voi încă nu recunoaşteţi stilul caracteristic al lui Fifi şi o confundaţi cu toţi posibilii trolli. De parcă ar fi singura Posted Image

Pe lângă asta, cum postează cineva un subiect mai "delicat" ( mai ales pe aria medicală )  imediat îl suspectaţi de trolling.

Iar în cazul ăsta, nu bag mâna în foc că nu e troll, dar nici nu m-aş mira să nu fie, fiind vorba de o problemă într-o zonă care nu-i la vedere. Multora le e ruşine să apeleze la medic din cauza asta. Unora le e ruşine să discute şi cu medicii despre unele afecţiuni, ce să mai pomeneşti de dezbrăcat.

@bumpocbum, poate n-ar strica să faceţi si dumneavoastră un control :) Dacă e chist pilonidal, există riscul să se infecteze.

Edited by Abbiex, 26 March 2015 - 23:56.


#5
Eroman

Eroman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,131
  • Înscris: 19.03.2015

 bumpocbum, on 26 martie 2015 - 22:49, said:

...nici nu stiti cat de repede poti sa dai in primire de la o alunita care sangereaza....

Dacă e vorba de-o sângerare spontană, da, lucrurile sunt serioase. Dar nu de la orice ˝aluniță˝ traumatizată și devenită sângerândă trebuie să te alarmezi. Bine, depinde și ce fel de aluniță este. În general, sângerarea celor pe care dermatologul ți-a zis să le supraveghezi este alarmantă.

Edited by Eroman, 27 March 2015 - 00:19.


#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,442
  • Înscris: 10.08.2005

 bumpocbum, on 26 martie 2015 - 23:18, said:

Nu o cunosc. Dar am vazut ca sunt o gramada de "glumeti" pe forum.Uneori e bine sa te mai si destinzi.

bine, bre,
da explica-mi si mie cum a incercat s-o sparga, de unul singur
si spargem asa orice chestie ne iese pe cur sau pe penis, fara sa consultam un medic?

#7
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014

 MarianG, on 27 martie 2015 - 00:25, said:

si spargem asa orice chestie ne iese pe cur sau pe penis, fara sa consultam un medic?

Nouă nu ni se pare atitudinea corectă, dar te-ai mira dacă ai şti la câte leacuri/ "trucuri" apelează unii, sperând că se vor vindeca singuri, numai să nu ajungă la medic.

Edited by Abbiex, 27 March 2015 - 00:37.


#8
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 Abbiex, on 26 martie 2015 - 22:29, said:

Posibil chist pilonidal.
Du-te la dermatolog sau chirurgie.
Corect ! sunt o gramada care au acest lucru din cauza ca stau prea mult la PC pe scaun (de obicei nu stai fix si te misti pe scaun,asta inseamna frecare) citez : " Frecarea si presiunea asupra pielii – in cazul purtarii hainelor stranse, sezutului indelungat, practicarea unor sporturi ca ciclismul sau calaritul – determina iritarea pielii fortand firul de par sa creasca sub piele. Organismul reactioneaza la firul de par ca la un corp strain si formeaza un chist in jurul parului." Sursa
Moshulel trebuia sa spui taraneste ca e localizat la noada si apropo  cat stai pe scaun la PC ?  (sau in general pe scaun,nu neaparat la PC).

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Abbiex, on 26 martie 2015 - 23:34, said:

@bumpocbum, poate n-ar strica să faceţi si dumneavoastră un control Posted Image Dacă e chist pilonidal, există riscul să se infecteze.

Multumesc pentru sfat. Nu e chist, e doar o alunita ceva mai mare. Deranjeaza doar din cauza pozitiei.

#10
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014

 bumpocbum, on 27 martie 2015 - 08:05, said:


Multumesc pentru sfat. Nu e chist, e doar o alunita ceva mai mare. Deranjeaza doar din cauza pozitiei.

Am omis aliniatul. Afirmaţia despre chist era pentru iniţiator (chistul pilonidal nu are evoluţie staţionară ani de zile, de obicei apar complicaţii)
E bine ca aluniţele (mai ales cele apărute de-a lungul vieţii) să fie înregistrate la un dermatolog şi supravegheate.

#11
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Bine bine, dar unde este poza? Fara poza nu are rost sa ne dam cu parerea. Scoate smarfonul, pune blitzul si macar 8megapixeli la calitate!

#12
Moshulel

Moshulel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.03.2015

 stlk, on 27 martie 2015 - 02:53, said:

Corect ! sunt o gramada care au acest lucru din cauza ca stau prea mult la PC pe scaun (de obicei nu stai fix si te misti pe scaun,asta inseamna frecare) citez : " Frecarea si presiunea asupra pielii – in cazul purtarii hainelor stranse, sezutului indelungat, practicarea unor sporturi ca ciclismul sau calaritul – determina iritarea pielii fortand firul de par sa creasca sub piele. Organismul reactioneaza la firul de par ca la un corp strain si formeaza un chist in jurul parului." Sursa
Moshulel trebuia sa spui taraneste ca e localizat la noada si apropo  cat stai pe scaun la PC ?  (sau in general pe scaun,nu neaparat la PC).
Cam ai dreptate, stau mult la pc si alunita aia sau ce mama ei o fi este inconjurata de par.  Multumesc ca m-ai luminat pana in cele mai intunecate locuri;) Am citit articolul dat de tine dar acolo nu scrie ca e periculos in vreun fel, sa inteleg ca pot trai linistit cu el? Pana imi fac curaj sa ma duc la doctor...

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

Edited by Moshulel, 27 March 2015 - 14:35.


#13
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014

 Moshulel, on 27 martie 2015 - 14:34, said:

acolo nu scrie ca e periculos in vreun fel, sa inteleg ca pot trai linistit cu el? Pana imi fac curaj sa ma duc la doctor...

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

Periculos nu e, în sensul că nu îţi ameninţă viaţa. Dar nu trece de la sine şi de cele mai multe ori se infectează (devine abces, foarte dureros) şi singurul mod de a scăpa de el e cel chirurgical.

#14
Moshulel

Moshulel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.03.2015

 Abbiex, on 27 martie 2015 - 14:39, said:

Periculos nu e, în sensul că nu îţi ameninţă viaţa. Dar nu trece de la sine şi de cele mai multe ori se infectează (devine abces, foarte dureros) şi singurul mod de a scăpa de el e cel chirurgical.

Ok, deci nu exista vreo crema ceva, trebuie sa mi se faca operatie?

#15
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Chistul trebuie excizat, deci singurul tratament eficient e cel chirurgical, cât mai curând posibil. Dacă chistul evoluează spre abces (ceea ce se întâmplă frecvent) va fi nevoie de 2 intervenţii chirurgicale.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate