Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Samsung s4, ce model merita sa cumpar?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
National_Guard

National_Guard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 04.08.2009
Salut, doresc sa-mi achizitionez un Samsung Galaxy S4 dar nu stiu ce model se merita mai exact.
Dupa cum am vazut in magazine online sunt modele gen: i9500, i9005, i9006, i9015.
Imi puteti da un raspuns ca fiecare ce avantaje / dezavantaje are? La altex de exemplu erau 2 modele diferite cu tot acelasi specificatii, poate au gresit ei... si nu stiam care sa achizitionez asa ca mai bine ma interesez pe softpedia, pe google m-am uitat, cate forum-uri erau, atatea raspunsuri diferite erau....

Edited by National_Guard, 26 March 2015 - 17:45.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
i9505 are cel mai vast suport. Atat oficial cat si XDA.

#3
ionutzm05

ionutzm05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 23.06.2009
Salut. Iti voi scrie pe scurt diferentele dintre versiuni.
I9500 - versiunea cu procesor Exynos Octa 5410, disponibila in tari precum Rusia, Turcia, Algeria, Vietnam, tari care nu dispuneau de retele 4G la momentul lansarii terminalului.
I9505 - versiunea cu procesor Snapdragon 600, disponibila in majoritatea tarilor europene, dispune de chipset compatibil cu retele 4G.
I9506 - cea mai avansata versiune a lui Galaxy S4. I9506 are procesor Snapdragon 800, procesorul de pe Galaxy Note 3, tactat la 2.3GHz, iar placa grafica Adreno 330 este imbunatatita fata de cea de pe versiunile standard de Galaxy S4. In plus are si un tuner TV dar nu stiu cat e de functional la noi in tara. Telefonul este compatibil cu retele 4G.
I9515 - editia "Value". Este identic ca specificatii cu I9505, exact aceleasi componente, difera putin culoarea si are foarte mici modificari in firmware. Totusi, personal as fugi de aceasta versiune din cauza suportului foarte slab primit din partea dezvoltatorilor de ROM-uri custom, nu stiu daca se pot instala firmware-uri si mod-uri de pe I9505 in caz ca te intereseaza.
Alte versiuni pe care le-ai mai putea intalni sunt versiuni create special pentru diferite tari sau retele.
Dintre acestea, ti-as recomanda I9506, fiind cel mai avansat iar daca nu il gasesti sau este mai scump atunci ia I9505, acesta fiind modelul pe care Samsung l-a introdus oficial in Romania.

#4
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011

View Postionutzm05, on 26 martie 2015 - 18:07, said:

Salut. Iti voi scrie pe scurt diferentele dintre versiuni.
I9500 - versiunea cu procesor Exynos Octa 5410, disponibila in tari precum Rusia, Turcia, Algeria, Vietnam, tari care nu dispuneau de retele 4G la momentul lansarii terminalului.
I9505 - versiunea cu procesor Snapdragon 600, disponibila in majoritatea tarilor europene, dispune de chipset compatibil cu retele 4G.
I9506 - cea mai avansata versiune a lui Galaxy S4. I9506 are procesor Snapdragon 800, procesorul de pe Galaxy Note 3, tactat la 2.3GHz, iar placa grafica Adreno 330 este imbunatatita fata de cea de pe versiunile standard de Galaxy S4. In plus are si un tuner TV dar nu stiu cat e de functional la noi in tara. Telefonul este compatibil cu retele 4G.
I9515 - editia "Value". Este identic ca specificatii cu I9505, exact aceleasi componente, difera putin culoarea si are foarte mici modificari in firmware. Totusi, personal as fugi de aceasta versiune din cauza suportului foarte slab primit din partea dezvoltatorilor de ROM-uri custom, nu stiu daca se pot instala firmware-uri si mod-uri de pe I9505 in caz ca te intereseaza.
Alte versiuni pe care le-ai mai putea intalni sunt versiuni create special pentru diferite tari sau retele.
Dintre acestea, ti-as recomanda I9506, fiind cel mai avansat iar daca nu il gasesti sau este mai scump atunci ia I9505, acesta fiind modelul pe care Samsung l-a introdus oficial in Romania.

+1

#5
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
i9506, clar

#6
National_Guard

National_Guard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 04.08.2009
Sa inteleg ca i9515 vine in cutie gata instalat cu kitkat si i9505 vine cu o versiune Android mai putin veche ?

Edited by National_Guard, 26 March 2015 - 20:34.


#7
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 23.10.2013

View Postionutzm05, on 26 martie 2015 - 18:07, said:

I9506 - cea mai avansata versiune a lui Galaxy S4. I9506 are procesor Snapdragon 800, procesorul de pe Galaxy Note 3, tactat la 2.3GHz, iar placa grafica Adreno 330 este imbunatatita fata de cea de pe versiunile standard de Galaxy S4. In plus are si un tuner TV dar nu stiu cat e de functional la noi in tara. Telefonul este compatibil cu retele 4G.

+1

#8
SimonaPele

SimonaPele

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.03.2015

View PostNational_Guard, on 26 martie 2015 - 17:44, said:

Salut, doresc sa-mi achizitionez un Samsung Galaxy S4 dar nu stiu ce model se merita mai exact.
Dupa cum am vazut in magazine online sunt modele gen: i9500, i9005, i9006, i9015.
Imi puteti da un raspuns ca fiecare ce avantaje / dezavantaje are? La altex de exemplu erau 2 modele diferite cu tot acelasi specificatii, poate au gresit ei... si nu stiam care sa achizitionez asa ca mai bine ma interesez pe softpedia, pe google m-am uitat, cate forum-uri erau, atatea raspunsuri diferite erau....
Eu am I9505 si mi se pare cel mai ok.Sunt foarte multumita de el.

#9
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,135
  • Înscris: 26.07.2009
La pretul de 1550 la reducere S4 9506 (procesorul mai puternic de 2300 MHz) http://www.evomag.ro...ign=direct_link

#10
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
i9505 se poate udată automat la android 5 lollipop. Îți recomand varianta Black Edition. Ăla stock pare chinezărie fata de Black.
Despre i9506 momentan nu știu nimic dar pare în alta gama de preț fata de s4-ul normal.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate