Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Mazda 6 vs. C5 vs. Altceva

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#1
paul2015

paul2015

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 15.03.2015
De ceva timp ma uit sa imi cumpar o masina noua, momentan am un Avensis pe care il voi lasa sotiei si eu as vrea o masina noua de clasa medie, de preferat sa fie berlina dar nu zic nu nici la un break.
Din ce m-am uitat eu pe net, ca bani m-as incadra la Mazda 6 si C5, dar sunt deschis si la alte marci.Bugetul e undeva la 35.000 de euro, masina o voi achizitiona in leasing pe firma.
Vreau sa mentionez ca nu am condus nici Maza si nici C5, le-am vazut, imi plac, Mazda parca arata mai bine, cel putin partea frontala, din ce am auzit, C5 sta foarte bine la confort si asta e destul de important pentru mine...
Ca sa va faceti o idee cam ce ma intereseaza la o masina:
- design
- confort, aici includ incalzire scaune daca se poate in toate, scaun cu masaj, clima 4 zone, sistem multimedia si audio premium, sa fie destul de spatioasa, etc...
- imi place sa aiba optionale, dar sa fie cu folos.
- sa fie diesel, merg destul de mult cu masina, inclusiv in afara tarii, peste 50.000 km pe an, poate 70....depinde...plus de asta imi place cum suna diesel-ul.
- nu mai intereseaza cat e motorul de mare si vreau neaparat sa aiba peste 150 cp si sa aiba acceleratie de la 0-100 sub 9 secunde...
Voi mai adauga pe parcurs si altele, cum imi amintesc.
M-am uitat si la alte marci gen VW sau Ford si mi se par exagerat de scumpe si nu prea inteleg de ce, la Mondeo am ajuns cu optionale la 26.000 de euro...doar optionalele...
As aprecia si faptul daca aveti idee despre leasing-ul auto pe firma si cat pot sa dau avans la suma pe care o voi plati pe masina..

Edited by paul2015, 26 March 2015 - 11:37.


#2
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,487
  • Înscris: 18.06.2007
îmi place 1.6 hdi, dar Mazda 6 este net superioară din orice punct de vedere citroen-ului

#3
adrianbelei

adrianbelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 22.10.2013
uitat-te si la Mercedes clasa C

#4
paul2015

paul2015

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 15.03.2015
Ce am uitat sa mentionez este calitatea materialelor la interior, nu suport plastic ala tare, cat mai putin, daca se poate deloc....mai e si Peugeot 508 si Honda Accord.

 adrianbelei, on 26 martie 2015 - 11:50, said:

uitat-te si la Mercedes clasa C
Nu imi place si imi depaseste oricum bugetul...

#5
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
6 e la distanta mare de 5.

De ce nu incerci un Accord, ai acum o reducere de 4.000 si iti iese la 26.000, diesel, metalizata . (sau astepti modelul nou). La cat km faci, nici n-as mai sta la discutie :)
Parca e mai buna berea japoneza decat aia frantuzeasca Posted Image

Edited by Quantum, 26 March 2015 - 12:11.


#6
adrianbelei

adrianbelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 22.10.2013
atunci clar noua Mazda 6,eu am mazda 3 din 2008 Posted Image multumit pe deplin, doar reviziile la zi in rest benzina si talpa Posted Image

CD175 revolution top este si 4x4 cea combi

Edited by adrianbelei, 26 March 2015 - 12:02.


#7
paul2015

paul2015

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 15.03.2015
Totusi, e interesant si asta.. http://www.mercedes-...tsn6p5#bill_tag

#8
adrianbelei

adrianbelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 22.10.2013
tocmai de asta am zis clasa C,mie cel putin imi place cum arata

#9
paul2015

paul2015

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 15.03.2015

 adrianbelei, on 26 martie 2015 - 12:05, said:

tocmai de asta am zis clasa C,mie cel putin imi place cum arata
Da, dar parca nu as vrea Mercedes, nu stiu de ce, decat sa iau cel mai slab dotat Mercedes, mai bine merg pe cea mai dotata Mazda, plus de asta, sunt mai exclusiviste la noi, nu vezi toata ziua Mazda si modelul facelift e chiar frumos, imi place foarte mult parte din fata, e imens botul, ce ma retine deocamdata, e confortul, foarte multa lume lauda C5 la partea asta, suspensia Hydractive, masaj in scaune, scaunele sa misca in fata si in spate cand intri sau te dai jos din masina, plus alte chestii din astea, nu stiu daca si Mazda are functii din astea, imi e destul de greu sa ma duc prin showroom-uri acum, e o perioada foarte aglomerata pentru mine, masina as vrea sa o cumpar pe la finalul lui Aprilie..

#10
adrianbelei

adrianbelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 22.10.2013
Mergi si fa test drive cu ambele, Mazda 6 si C5 sunt convins ca o sa te indragostesti de mazda 6(la mine asa a fost),oricum doar nu o sa cumperi masina fara sa o conduci Posted Image.

Da masinile franceze sunt recunoscute pentru confort insa despre fiabilitate nu stiu daca sunt asa bune.

Edited by adrianbelei, 26 March 2015 - 12:22.


#11
paul2015

paul2015

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 15.03.2015

 adrianbelei, on 26 martie 2015 - 12:18, said:

Mergi si fa test drive cu ambele, Mazda 6 si C5 sunt convins ca o sa te indragostesti de mazda 6(la mine asa a fost),oricum doar nu o sa cumperi masina fara sa o conduci Posted Image
Nu, clar, dar vream sa ma scutesc de mers prin toate showroom-urile si doream sa primesc ceva informatii despre masini sa stiu daca ma indrept spre ce trebuie :) .

#12
adrianbelei

adrianbelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 22.10.2013
Pai nu mai mergi treaba este clara C5 sau Mazda 6 :)

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
De ce nu experimentezi pe pielea ta "confortul" ala  de care zice lumea?
Dai o gramada de bani si iti cumperi masina dupa ureche?
Zici ca n-ai timp sa umbli prin showroom-uri,dar esti gata sa cumperi masina dupa niste pareri subiective?
Daca eu de exemplu iti zic sa iei C5 ,te conformezi?
Confortul meu nu se compara cu confortul tau.
Si ca o ultima sugestie,contacteaza-i pe cei de la Citroen respectiv Mazda si zi-le sa se prezinte la firma ta cu cate un exemplar pe care-l doresti pentru teste.Chestia cu Mahomed.

ps.
Ca parere personala si te rog sa nu mi-o iei in nume de rau,dar mi se pare putin deplasat acest topic.

#14
paul2015

paul2015

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 15.03.2015
Dupa cum am scris, masina o voi cumpara cam peste o luna, dar am vrut ceva pareri, cum sunt masinile, fiabilitate, confort, cum se prezinta la drum lung, in curbe etc, nu imi pot da seama de toate doar dintr-un drive test si nici nu o sa ii cred pe cuvant pe reprezentanti...nu inteleg ce e deplasat la acest topic.

Edited by paul2015, 26 March 2015 - 12:29.


#15
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
daca vrei sa alegi neaparat intre cele 2 masini  cel putin la capitolul confort C5 are un mare plus, la fel si motoarele HDI.
Te sfatuiesc sa faci o vizita si la Honda sa  vezi si sa testezi  un Accord .  oricum ambele variante de mai sus sunt ok.

#16
draemi

draemi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 26.07.2005

 Quantum, on 26 martie 2015 - 11:55, said:

6 e la distanta mare de 5.

De ce nu incerci un Accord, ai acum o reducere de 4.000 si iti iese la 26.000, diesel, metalizata . (sau astepti modelul nou). La cat km faci, nici n-as mai sta la discutie Posted Image
Parca e mai buna berea japoneza decat aia frantuzeasca Posted Image

Daca vrei accord, ia-l acum. Nu o sa existe noul mode, nu o sa se mai comercializeze in Romania.

#17
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Mai poti face o smecherie, sa le inchiriezi 2-3 zile si sa pleci la drum lung:
http://www.rentacar4...-rental.en.html
http://www.eurocars....roen/Citroen-C5

Edited by pustiu_22, 26 March 2015 - 13:19.


#18
paul2015

paul2015

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 15.03.2015

 draemi, on 26 martie 2015 - 13:17, said:


Daca vrei accord, ia-l acum. Nu o sa existe noul mode, nu o sa se mai comercializeze in Romania.
Asta e un minus...

 joseph_lacroix, on 26 martie 2015 - 13:01, said:

daca vrei sa alegi neaparat intre cele 2 masini  cel putin la capitolul confort C5 are un mare plus, la fel si motoarele HDI.
Te sfatuiesc sa faci o vizita si la Honda sa  vezi si sa testezi  un Accord .  oricum ambele variante de mai sus sunt ok.
Nu neaparat intre modelele astea, daca ai alt model in minte te rog sa il adaugi...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate