Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Tabel excel care sa genereze automat valoarea C, introducand valorile A si B

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Omnia

Omnia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 17.06.2012
Salutare!
Am nevoie de ajutorul vostru pls !! Trebuie sa creez un tabel in excel care sa genereze automat valorea finala introducand datele necesare.
Tabelul ar trebui sa fie cam asa:

Nume pers. 1,2,3,4 .....            Timp (minute) 145, 174           Cazuri preluate 20, 31        Media timp/caz 7.25, 5.61


Asadar, de fiecare data cand introduc valorile pentru "Timp" si "Cazuri preluate", automat sa imi imparta si sa de-a rezultatul in sectiunea "Media timp/caz".
Scuze daca nu am initiat acest topic unde trebuie!
Va multumesc anticipat!

Edited by Omnia, 26 March 2015 - 09:54.


#2
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
in celula D2 pui formula =B2/C2 si copii formula in jos

Edited by Kroghy, 26 March 2015 - 09:59.


#3
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
Cam asa?
Practic faci impartirea, dar cu "IFERROR" pentru ca daca lipseste unul din termenii impartirii, sa lase blank.

Attached File  excel.jpg   23.34K   57 downloads

Edited by kruger, 26 March 2015 - 10:03.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cu alte cuvinte, să nu fie afişată eroarea #DIV/0!, împărţirea la 0 nefiind posibilă (0 reprezentând, aici, termenul/termenii lipsă din împărţire).
Eu introduc date zilnic într-un astfel de tabel (rulajul unui parc auto), iar până să ştiu de pontul ăsta aveam returnată eroarea #DIV/0!; acum, cu IFERROR, tabelul arată "curat".
Mulţumesc pentru pont!

#5
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
Cu multa placere!

#6
Omnia

Omnia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 17.06.2012
Multumesc pt.raspunsuri. Am rezolvat doar o parte din problema! :)
Cum fac sa export tabelul acesta, salvat fiind cu formula =B2/C2 si cu cele 10 nume din lista, sa imi calculeze la fel..automat introducand datele pentru fiecare persoana. Va trebui sa il atasez si intr-un email mai tarziu.
Multumesc mult de ajutor!

#7
Omnia

Omnia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 17.06.2012
Mai am o nedumerire :)
La unul din tabelele la care lucrez am vrut sa aflu numarul de zile dintre doua date. Am reusit sa inteleg cum se face: =datedif(A1,B1,"d"), sau =B1-A1.
Ceea ce nu stiu insa, daca este posibil ca odata ce introduc a doua data (spre ex: 29-03-2015) sa imi calculeze automat nr. de zile, diferenta dintre cele doua date.
Pt.ca in casuta "nr.de zile" prin Conditional Formatting am stabilit regula ca daca este depasit nr. 2 sa apara sageata rosie, daca este sub 2, cea verde.
Practic, odata cu introducerea datei a doua (28-03-2015......30-03-2015) sa imi apara automat si numarul si sageata (rosie sau verde dupa caz).
Cum trebuie sa procedez, stie cineva?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate