Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Recomandare banca Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
gezaborbely

gezaborbely

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.03.2015
Salutari,

Sunt in cautarea unei banci pentru creditul Prima Casa.
V-as ruga sa imi recomandati Banci cu care aveti experienta pozitiva.
Momentan ma gandesc sa aleg intre ING si CEC-bank. Sunt client BRD, dar o sa renunt foarte curand la serviciile lor.
Cu ING am experiente pozitive, dar nu stiu cat de seriosi sunt legat de credite Prima Casa.

Va multumesc!

#2
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Aproape fiecare banca in parte are subiectul ei. Citeste-le pe fiecare si trage singur/a concluziile.
Asta cu recomandarile nu are nici o relevanta. Fiecare iti va recomanda banca de la care a optinut creditul si/sau conditiile cele mai bune. Dar ce a fost cel mai bine pentru un individ nu e musai sa fie cel mai bine si pentru tine.

#3
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,487
  • Înscris: 18.06.2007
dacă îți poți muta contul de salarii te sfătuiesc să alegi BCR.
La CEC durează foarte mult dosarul iar la ING știu că au printre cele mai mari dobânzi

#4
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
dimpotriva, ing are una dintre cele mai bune dobanzi la creditele imobiliare, dar din cate stiu eu ing nu are prima casa. asta inseamna ca ai nevoie de avans minim 25%.

eu am la raiffeisen, sunt foarte multumit. tot procesul a mers foarte bine, dobanda era la momentul respectiv  a doua ca marime.

#5
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Pai de ce BCR? Daca isi va muta salariul marja bancii va fi 2.3%. Gaseste alte variante cu marja mai mica... Exemple cec 1.9%. Banca Transilvania 2%. BRD 2% daca ai salariul la ei...
La ING marja e 2% doar daca iti faci asigurare de viata la ei... Standard e 2.5%.

In concluzie la orice banca vrei sa faci intereseaza-te prima data cat la suta reprezinta marja bancii din dobanda..

 bobalex18, on 26 martie 2015 - 09:12, said:

dacă îți poți muta contul de salarii te sfătuiesc să alegi BCR.
La CEC durează foarte mult dosarul iar la ING știu că au printre cele mai mari dobânzi


#6
gezaborbely

gezaborbely

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.03.2015
La CEC ar trebui sa platesc cele mai mici rate, asta e sigur. Dar mi sa parut ca cei de la ING sunt mult mai ajutatori. La CEC- daca nu intrebi nu ti se explica. Era sa iau decizia finala langa ING cand am gasit a gramada de plangeri pe conso.ro.

#7
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
ING nu are experinta in credite prima casa... Din cate imi amintesc anul trecut au inceput sa acorde credite prima casa...

Depinde foarte mult si de agentie... Unele au consilieri foarte buni, altele nu... De aici si problemele cu actele si celelalte...

Edited by nonameshadow, 26 March 2015 - 09:28.


#8
gezaborbely

gezaborbely

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.03.2015

 nonameshadow, on 26 martie 2015 - 09:29, said:

ING nu are experinta in credite prima casa... Din cate imi amintesc anul trecut au inceput sa acorde credite prima casa...

Depinde foarte mult si de agentie... Unele au consilieri foarte buni, altele nu... De aici si problemele cu actele si celelalte...
Ai dreptate. Din cauza asta aveau o gramada de clienti nemultumiti. Nu au experianta la evaluarea imobilelor si la verificarea dosarelor. Nu prea se merita riscul.

#9
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Eu am oscilat intre BCR si BRD. Am apelat si la ajutorul unui broker pentru a intelege cat mai bine si a face o alegere, sper eu, cat mai buna. Am ramas la BRD pentru ca am salariul la ei si pe langa marja de 2% mai am si o conventie cu ei si am internet banking gratuit, la fel retrageri de numerar si interogare cont la bancomat plus alte cateva mai marunte.
Acum doua zile am reusit sa adun toate actele si sa le predau la banca... Acum astept sa trimita dosarul la fond.

Eu pot face doar o comparatie intre BCR si BRD pentru ca doar la ei am incercat... Prima data am dus doar adeverintele pentru a obtine preaprobarea financiara. La BCR am primit ok ul dupa 2 saptamani... In schimb la BRD dupa doua zile mi-au spus ca e ok si ca pot aduce restul actelor.

#10
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,487
  • Înscris: 18.06.2007
la bcr poți negocia dobândă și o vei primi cea mai mică dobândă de pe piața. cel puțin în cazul meu :)

#11
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Asa da. Trebuia sa spui de prima data. Cat ai marja bancii?

#12
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,487
  • Înscris: 18.06.2007
robor 3m (standard la 90% din cazuri dacă nu greșesc - doar 2 bănci parcă folosesc robor 6m) și 1.8%. e vorba de prima casă de anul trecut (le-am pierdut numărul)

#13
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

 born2lose, on 26 martie 2015 - 09:18, said:

dimpotriva, ing are una dintre cele mai bune dobanzi la creditele imobiliare, dar din cate stiu eu ing nu are prima casa. asta inseamna ca ai nevoie de avans minim 25%.


Au prima casa anul asta.

#14
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Salut!

Eu si cu sotia am optat pentru ING. Cu ei am experienta de ani de zile si totul a mers foarte repede si bine (pana in acest moment).
Este adevarat ca abia anul trecut, in a doua jumatate a anului au intrat in programul Prima Casa, dar mie mi s-au parut foarte seriosi si profesionisti.
Dobanda la ei este foarte mica, 2%.
Am fost la mai multe banci si am facut simulari de aprobari financiare si ING si CEC imi ofereau cel mai mult (cam la fel ca suma). Ca idee, BCR si Piraeus imi ofereau chiar si 15000 euro mai putin decat ING si CEC. Din cauza faptului ca cei de la CEC se misca mai greu, iar cu cei de la ING am mai avut tangente, i-am ales pe ei.
Nu stiu unde stai, dar daca ai avea cum, ti-as recomanda agentia ING Theodor Pallady din Bucuresti.

Edited by LordRevan, 26 March 2015 - 11:09.


#15
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
@bobalex18. Felicitari 1.8% e mai mult decat ok. La mine nu au fost asa maleabili..

@LordRevan Ti-au oferit 2% dar ai facut si asigurarea de viata, nu?

#16
petrutnet

petrutnet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.12.2007
BRD sau CEC. La ambele, cu negociere.

#17
gezaborbely

gezaborbely

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.03.2015

 LordRevan, on 26 martie 2015 - 11:09, said:

Salut!

Eu si cu sotia am optat pentru ING. Cu ei am experienta de ani de zile si totul a mers foarte repede si bine (pana in acest moment).
Este adevarat ca abia anul trecut, in a doua jumatate a anului au intrat in programul Prima Casa, dar mie mi s-au parut foarte seriosi si profesionisti.
Dobanda la ei este foarte mica, 2%.
Am fost la mai multe banci si am facut simulari de aprobari financiare si ING si CEC imi ofereau cel mai mult (cam la fel ca suma). Ca idee, BCR si Piraeus imi ofereau chiar si 15000 euro mai putin decat ING si CEC. Din cauza faptului ca cei de la CEC se misca mai greu, iar cu cei de la ING am mai avut tangente, i-am ales pe ei.
Nu stiu unde stai, dar daca ai avea cum, ti-as recomanda agentia ING Theodor Pallady din Bucuresti.
Suna bine. In final un client satisfacut :) ! Stau in Cluj-Napoca.
Pot sa te intreb pentru voi cat a durat toata procedura pana la acordarea creditului? Mie mi-au promis 3 saptamani, ceea ce este destul de ok.
Mersi pentru postare.

#18
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Da, au oferit și asigurarea de viață. Faza este că, cu ea, ajungi sa plătești la rată cel mult ca la alte bănci pentru aceeași sumă. Pe mine nu mă deranjează.
@gezaborbely: pot doar sa-ti spun pana în momentul de fata: joi am depus dosarul (pentru aprobarea financiară), miercuri am primit ok-ul de la banca, lunea următoare am semnat ante-contractul și am depus documentele de imobil, iar marți m-au sunat pentru evaluare. Deci, să zic că până acum a durat două săptămâni. Mai departe nu știu, în afară de a face presupuneri.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate