Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Ajutor placa de baza

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
AlexIonut12345

AlexIonut12345

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.03.2015
As dori sa imi achizitionez un pc, sa imi fac un upgrade si am nevoie de un ajutor . Aceasta placa de baza:" http://www.emag.ro/p...s/pd/DKD4GBBBM/" suporta o placa de sunet externa?. Am un sistem 5.1 si ar fi pacat sa nu il mai pot folosi.
EDIT: As mai vrea sa stiu daca pot conecta 2 placi de baza simultan, asta inclusand inca un procesor,memorie ram ,hdd.

Edited by AlexIonut12345, 25 March 2015 - 23:02.


#2
Ruben56

Ruben56

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 05.12.2013
Pai ce upgrade faci tu?
Spune exact.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E cam un talmes-balmes aici. Realtek ALC887 suporta 5+1 sau 7+1. De ce trebuie placa externa ? 2 placi de baza = 2 sisteme diferite, care e scopul ?

#4
AlexIonut12345

AlexIonut12345

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.03.2015
vreau sa imi cumpar un nou calculator si sunt nesigur doar la placa de baza pentru ca am nevoie de placa audio eterna pentru sistemul de sunet. iar legat de. a 2 a placa de baza ziceam de ea in speranta ca pot folosi hddul vechi ca am multe filme,poze,muzica de vreo 200 de gb , iar hardul nu este nici macar pe sata.

#5
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007
pt. hdd-ul care nu e sata ai nevoie de o placa second-hand, nu se mai fabrica placi de baza cu interfata ide; sau poti cumpara un rack extern care are interfata ide
uite un exemplu http://www.pcgarage....nexstar-tx-ide/

Edited by STARTREK1, 25 March 2015 - 23:22.


#6
AlexIonut12345

AlexIonut12345

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.03.2015
ar fi o chestie si in loc de hdd cumpar un ssd pe care pun wjndows ul

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru ce ai nevoie de placa externa de sunet ? Ce sistem de sunet ai de nu poate fi cuplat la placa de baza ?  Mai bine cumperi si un hdd de 1 tb si ai terminat toate problemele. Ca tot nu poti sa pui IDE-ul pe placa asta de baza.

Edited by bumpocbum, 25 March 2015 - 23:44.


#8
fatherboard

fatherboard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.01.2008
Placa de baza pe care vrei sa o iei are un singur slot si acela pt placa video. Nu vei putea monta nimic altceva. Probabil ai o placa de sunet pe slot pci. Eu am un o placa creative din 2006 si nici o placa de sunet integrata nu s-a apropiat de ea.

#9
AlexIonut12345

AlexIonut12345

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.03.2015

View Postfatherboard, on 26 martie 2015 - 00:52, said:

Placa de baza pe care vrei sa o iei are un singur slot si acela pt placa video. Nu vei putea monta nimic altceva. Probabil ai o placa de sunet pe slot pci. Eu am un o placa creative din 2006 si nici o placa de sunet integrata nu s-a apropiat de ea.
tot creative am si eu si deaia zic ca as vrea placa mea de sunet.

#10
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013
Pentru placa de sunet trebuie sa alegi o placa de baza cu slot pentru ea, cum nu spui exact ce placa audio si vb despre un sistem vechi cred ca e pe PCI. In cazul asta cauti o placa de baza cu slot PCI. Placa de baza aleasa nu are slot PCI. Majoritatea placilor de baza noi au iesiri audio 5.1 si nu prea mai ai ce face cu vechile placi audio.
Nu poti sa folosesti 2 placi de baza simultan. Poti muta cele 200gb de poze pe noul hard, sau daca vrei sa-l pastrezi ia un adaptor extern PATA to USB si poti conecta oricand vechiul hard la noul sistem.

#11
AlexIonut12345

AlexIonut12345

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.03.2015

View Postfighterkyokushin, on 26 martie 2015 - 07:14, said:

Pentru placa de sunet trebuie sa alegi o placa de baza cu slot pentru ea, cum nu spui exact ce placa audio si vb despre un sistem vechi cred ca e pe PCI. In cazul asta cauti o placa de baza cu slot PCI. Placa de baza aleasa nu are slot PCI. Majoritatea placilor de baza noi au iesiri audio 5.1 si nu prea mai ai ce face cu vechile placi audio.
Nu poti sa folosesti 2 placi de baza simultan. Poti muta cele 200gb de poze pe noul hard, sau daca vrei sa-l pastrezi ia un adaptor extern PATA to USB si poti conecta oricand vechiul hard la noul sistem.
M-am lamurit cu placile de baza.
Am cautat si da este pe PCI placa de sunet.. Imi pare rau asa sa renunt la ea pentru ca nici o placa de sunet integrata nu va face acelas lucru ca una dedicata chiar daca este mai veche.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Placa ta de sunet este interna si nu externa. Placi externe de sunet gasesti pe USB. Si de ce ai cumpara placa aia de baza si nu cauti una sa aiba si Serial ATA, IDE si slot PCI ? gen
http://www.emag.ro/p...m/pd/DWBY9BBBM/ sau altceva. Asta nu are IDE dar s-ar putea sa gasesti si cu.

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004

View PostAlexIonut12345, on 26 martie 2015 - 07:27, said:

Am cautat si da este pe PCI placa de sunet.. Imi pare rau asa sa renunt la ea pentru ca nici o placa de sunet integrata nu va face acelas lucru ca una dedicata chiar daca este mai veche.
Sunt destule on-board care pot sa mature pe jos cu placa audio aia veche la calitatea muzicala. Doar ca nu sunt pe placile astea ieftine. In jocuri poate mai putin, dar depinde de sistemul de operare si de joc - EAX-ul nu prea mai e folosit asa cum trebuie in ziua de azi. De la Vista incoace doar cu emulare software.
Si e posibil zic eu ca nici placa ta sa nu fie cine stie ce. Creative a scos  foarte multe modele de placi, multe folosind chipseturi similare celor de pe placile de baza.

In alta ordine de idei, ai omis niste intrebari la care trebuia sa respunzi - alea scrise cu rosu deasupra tuturor topicelor:
Pentru raspunsuri rapide si folositoare, nu uitati sa specificati cat mai clar urmatoarele:

1. La ce va fi folosit PC-ul
2. Bugetul maxim
3. Rezolutia si diagonala monitorului
4. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem;
5. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate