Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Instalare nedorita; virus?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
In "Add or remove programs" au aparut, probabil descarcand altceva, ceea ce se vede in imaginea atasata; nu stiu ce sunt si nu pot fi dezinstalate, niciodata nu am mai avut asa ceva in "Add or remove..."
Imaginea atasata arata o parte din ele; la unul am dat click pe acel "rarely" (singura optiune posibila); s-a deschis fereastra care se vede si nu am decat optiunea close care nu duce la nimic, numai ca se inchide fereastra; nu le pot dezinstala ceea ce ma duce cu gandul la "intrusi".
Cum scap de ele?

Edited by altnume, 07 March 2015 - 02:38.


#2
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

View Postaltnume, on 07 martie 2015 - 02:21, said:

In "Add or remove programs" au aparut, probabil descarcand altceva, ceea ce se vede in imaginea atasata; nu stiu ce sunt si nu pot fi dezinstalate, niciodata nu am mai avut asa ceva in "Add or remove..."
Imaginea atasata arata o parte din ele; la unul am dat click pe acel "rarely" (singura optiune posibila); s-a deschis fereastra care se vede si nu am decat optiunea close care nu duce la nimic, numai ca se inchide fereastra; nu le pot dezinstala ceea ce ma duce cu gandul la "intrusi".
Cum scap de ele?

Catalyst este de la driverul video ATI.
Daca tot ai dubii ia si : https://www.malwarebytes.org/
Instaleaza ,actualizeaza si ruleaza.
Poti utiliza un utilitar de dezinstalare,pentru programe fara unninstall : http://www.glarysoft...te-uninstaller/
Spor la treaba.Posted Image

Edited by whitewizard, 07 March 2015 - 05:19.


#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Nu ai pe keyboard si tasta PrScr?
Nu e virus. E suportul in mai multe limbi de la driverul video (CCC).

#4
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postwhitewizard, on 07 martie 2015 - 05:17, said:

Catalyst este de la driverul video ATI.
Daca tot ai dubii ia si :
Instaleaza ,actualizeaza si ruleaza.
Poti utiliza un utilitar de dezinstalare,pentru programe fara unninstall :
Spor la treaba.Posted Image
Ok. am inteles si ma bucur, nu e ceva periculos si poate fi sters cu un utilitar de dezinstalare.
Dar, iata, tu imi zici: "Catalyst este de la driverul video ATI".
Cum sa aflu eu care trebuie sters si care nu? in plus toate acestea care apar acum ca imposibil de dezinstalat din "Add or remove programs", inclusiv Catalyst, stiu destul de bine intrucat initial le-am notat, nu au aparut atunci cand am instalat windows si drivarele (sau cel putin nu erau fara optiune de dezinstalare; eu asa retin!), au aparut luna trecuta cand am descarcat ceva de pe net (nu mai stiu sigur ce intrucat am descarcat mai multe ca sa scap de niste reclame ce tot apareau).

View Postdorin_2k, on 07 martie 2015 - 06:37, said:

Nu ai pe keyboard si tasta PrScr?
Nu e virus. E suportul in mai multe limbi de la driverul video (CCC).

Nu e nici una pe care sa scrie asa.
Si cum de a aparut asa din senin acolo; l-am descaract din neatentie imtreuna cu altceva oare? Eu asa cred. A aparut de max. o luna, nu atunci cand am facut instalarea (sau daca unele sunt de la instalare insemna ca le-a disparut optiunea remove.

Am atasat o noua imagine in care se vede inclusiv Catalyst initial ca fiind un singur programel si are desigur optiunea remove (cel de sus):

Edited by altnume, 07 March 2015 - 08:43.


#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Dar o tasta pe care sa scrie "Druck", "imprimanta" sau ceva asemanator, intre tastele care urmeaza dupa f12, n-ai?
Apesi pe aceea, deschizi "paint", dai Ctr+V, si salvezi imaginea cu " save as" "jpg" din coltul din stanga sus.
Ia incearca.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Daca tot vrei sa scapi de ele, fa o instalare custom a driverelor video si celor ce pe cd-ul placii video. Alegi doar ce ai nevoie (daca bineinteles stii ce ai nevoie).
Insa daca nu ai gasit tasta PrtScr, e cam greu.

#7
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,896
  • Înscris: 07.08.2008
Pentru print-uri poti folosi si Lightshot... Nu e nevoie sa faci direct cu tasta PrtScr plus ca programul asta iti salveaza imediat imaginea.

#8
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013

View Postaltnume, on 07 martie 2015 - 08:29, said:

…Am atasat o noua imagine in care se vede inclusiv Catalyst initial ca fiind un singur programel si are desigur optiunea remove (cel de sus):
Ai incercat optiunea de dezinstalare de la ‘ATI Catalyst Control Center’ (acela e cel de zici ca are uninstall, nu)? Posibil sa dezistaleze si tot restul. Ca ulltim resort, vad ca ai acolo si un ‘ATI - Software Unistall Utility’.

Acelea in plus par a fi localizari ale primului pentru diverse limbi (interfata utilizator in chineza/ daneza/ poloneza/ etc/ etc). E oarecum normal sa nu aiba uninstall separat, ar trebui sa le controlezi din programul de baza. Poate acolo, in programul de baza, ai bifat ceva de ti-a adaugat restul. Sau poate si-a facut singur un update iar noua versiune vine implicit cu tot pachetul de limbi. Sau ai adaugat suport pentru mai multe limbi in Windows, apoi Catalyst si-a adaugat si el suport pentru ele. Sau, sau…. Si da, nu putem exclude ceva virus/malware deghizat, dar e mai probabil sa nu fie asa ceva decat sa fie.

Edited by sags, 07 March 2015 - 11:07.


#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Posttigerheart, on 07 martie 2015 - 10:24, said:

Pentru print-uri poti folosi si Lightshot... Nu e nevoie sa faci direct cu tasta PrtScr plus ca programul asta iti salveaza imediat imaginea.

Bine inteles, cele mai bune sfaturi inseamna sa instalezi....., sa instalezi,.... sa instalezi,.... in loc sa folosesti resursele existente ale SO instalat.
Sau si mai bine, "schimba pe linux/ubuntu7etc., etc,......Ca ala e vechi si nu mai are asistenta on line".

#10
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postmyshyk, on 07 martie 2015 - 08:49, said:

Dar o tasta pe care sa scrie "Druck", "imprimanta" sau ceva asemanator, intre tastele care urmeaza dupa f12, n-ai?
Apesi pe aceea, deschizi "paint", dai Ctr+V, si salvezi imaginea cu " save as" "jpg" din coltul din stanga sus.
Ia incearca.

Tu si dorin_2k, vorbiti despre tasta Print Screen? Constat ca imi zici sa dau Ctr+V, asta preupune ca prin tasta respectiva copiez ceva! Nu am una pe care scrie "Druck", "imprimanta".
Si daca despre asta e vorba, ce imagine sa copiez si ce sa fac dupa aia, care e ideea?

View Posttigerheart, on 07 martie 2015 - 10:24, said:

Pentru print-uri poti folosi si Lightshot... Nu e nevoie sa faci direct cu tasta PrtScr plus ca programul asta iti salveaza imediat imaginea.

Da, acuma e evident ca vorbiti despre Print Screen.
Da, o am!

View Postsags, on 07 martie 2015 - 11:02, said:

Ai incercat optiunea de dezinstalare de la ‘ATI Catalyst Control Center’ (acela e cel de zici ca are uninstall, nu)? Posibil sa dezistaleze si tot restul. Ca ulltim resort, vad ca ai acolo si un ‘ATI - Software Unistall Utility’.
Acelea in plus par a fi localizari ale primului pentru diverse limbi (interfata utilizator in chineza/ daneza/ poloneza/ etc/ etc). E oarecum normal sa nu aiba uninstall separat, ar trebui sa le controlezi din programul de baza. Poate acolo, in programul de baza, ai bifat ceva de ti-a adaugat restul. Sau poate si-a facut singur un update iar noua versiune vine implicit cu tot pachetul de limbi. Sau ai adaugat suport pentru mai multe limbi in Windows, apoi Catalyst si-a adaugat si el suport pentru ele. Sau, sau…. Si da, nu putem exclude ceva virus/malware deghizat, dar e mai probabil sa nu fie asa ceva decat sa fie.
Nu am facut ce spui, o sa incerc dupa ce ma edific acumqa ce am de facut.
De aceea am si deschis topic, sa va consult in privinta eventualitatii unui virus; de BoBrowser deabia am scapat ieri tot cu ajutorul unui coleg sofpedist.

Edited by altnume, 07 March 2015 - 12:11.


#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Eu ti-am recomandat tasta Print Screen ca sa poti pune aici imagini clare. Nu facute cu telefonul, miscate si nefocalizate din care nu se intelege mare lucru.

On topic.
Nu e niciun virus. E doar suportul multilingvistic pt diverul video si aplicatiile pt video ce le-ai instalat cand ai bifat full sau implicit la instalarea de pe CD-ul placii video.
Dezinstaleza tot apoi alegi custom.

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca ai gasit acea tasta, apesi pe ea ca sa copiezi ceea ce se afla in acel moment pe ecranul monitorului, dupa care deschizi programul "paint",(il gasesti in start>all programs>accesories), cand e deschis, apesi tastele Ctrl+V ,asa cum ti-am explicat si imaginea pe care ai avut-o pe ecran, se copiaza in acest program. De aici, il salvezi pe desktop asa cum am scris mai sus, cu save as...  , iar apoi, ca atasament il poti copia in postare. Cred ca e destul de clar, daca tot nu esti lamurit, scrie ce nu intelegi.

#13
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Am inteles ce vroiati de fapt: iata toate programe ce apar in Add or Remove ...

Attached Files


Edited by altnume, 07 March 2015 - 13:08.


#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Parerea mea, este ca ar fi mai simplu sa dezinstalezi driverul catalist cu totul, apoi il reinstalezi cu atentie la tot ceea ce iti afiseaza, bifand/debifand doar ceea ce e strit necesar. Nu ai nevoie nici de limba chineza, nici de help-uri im thalandeza, dar nu stiu cum va reactiona softul daca le stergi acuma. Repat, e strict parerea mea, desi mi se pare ca ai mai fost sfatuit si mai sus la acest procedeu.

#15
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Nu cumva ma leg la cap fara sa ma doara?
Daca nu e virus deghizat mai bine le las asa, cu toate ca, am mai spus, nu am mai umblat cu driverele de mult timp asa ca nu de acolo s-a (am) activat ceva, acestea toate ce nu se pot dezinstala au aparut de curand cand am descarcat ceva de pe net.

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Ti-a aparut ca exista o versiune mai noua si ai dat OK la all.
Apoi next, yas, ok ca "primaru". Citeste bine sa nu ti se instaleze si alte programe.

#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Poti incerca, eventual, cu CCCleaner, sigur nu ai nevoie de toate limbile si help-urile in limbajele asiatice si scandinave.

#18
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postmyshyk, on 07 martie 2015 - 19:14, said:

Poti incerca, eventual, cu CCCleaner, sigur nu ai nevoie de toate limbile si help-urile in limbajele asiatice si scandinave.

Am gasit asta: CCleaner Download - Softpedia si le-am dezinstalat aprope pe toate, multumesc foarte mult.

Multumesc tuturor celor ce m-au ajutat!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate