Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Problema mouse

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
9 replies to this topic

#1
iNdio91

iNdio91

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.03.2015
Salut, sunt nou aici si apelez la voi...dupa 4 site-uri si 5-6 mass-uri nici macar un sfat nu am primit! Am
- Windows 7 Ultimate 64 bit SP 1
- 4 Gb ddr3 RAM
- AMD Dual Core 1.7 GhZ
- Placa video 2 Gb
De 2 saptamani am probleme legate de mouse, pana astazi incepuse cursorul sa se blocheze de 3 4 ori pe zi timp de 1 secunda, am zis ca e ceva normal desi nu deschid multe aplicatii, de obicei steam-ul si youtube! Eu am reinstalat windows-ul si la fel face, am incercat alt mouse, la fel...de azi face urat de tot Posted Image Tot la 2 minute se blocheaza 5 6 secunde si am intrat in:
- Uninstall a program --> Turn Windows features on/off --> Am debifat Tablet PC Components
- Device Manager --> Am debifat la categoriile USB tot in legatura cu "Allow the computer to turn off this device to save power"
- Mouse --> Pointer Options --> Am debifat Enhance pointer precision!
Programe instalate:
[ http://s14.postimg.org/rnkrn5565/programe.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Toate astea au fost debifate, am descarcat malware bytes/avast/avira/CCleaner dar acelasi lucru!
Am dat scan cu Windows Defender, practic tot ce se poate am incercat, iar acu 5 minute intru in Task Manager si gasesc un virus, ultimul in lista! Degeaba dau End process tree ca iar apare si dupa o cautare pe google aflu ca e Trojan, cum scap eu de el si o posibila rezolvare pentru cursor? Va multumesc! Inca ceva, nu am absolut nimic deschis iar la RAM e 2 giga din 4 utilizati + 60-70% cpu usage Posted Image
Task manager:
[ http://s10.postimg.org/50ky5sgpx/cpu.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Posibil sa fie vorba de o defectiune hardware (a placii de baza) sau de instalarea unui Windows modificat (piratat). In cel de-al doilea caz nu este permisa solicitarea de suport pe acest forum.
Acel proces nu este neaparat un virus. Vezi aici: http://www.neuber.co...iprvse.exe.html
In orice caz, urmeaza si pasii de aici: http://forum.softped...hide-topic-nou/

Blocarile mouse-ului pot fi si normale din cauza ca Windows 7 SP1 a devenit tot mai pretentios in materie de resurse (mai si folosesti editia Ultimate, doar pentru Steam si YouTube...). Un AMD Dual Core @1.7 GHz nu este chiar procesorul optim pentru a duce atatea procese si aplicatii ruland in background.

Iti recomand sa verifici cum se comporta mouse-ul si bootand o distributie Linux in mod Live.

Probabil ca prezenta unui SSD ar compensa o parte dintre probleme si sa dispara ca prin minune blocajele cursorului de mouse.

#3
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Incearca alt slot USB.
     Chiar daca ai incercat alt mouse, incearca cu unul nou.
   Desi un mouse  ar trebui sa fie ,,vazut'' imediat, nu este mereu asa.

Edited by Topp, 06 March 2015 - 21:34.


#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Iti propun si alt experiment: da jos Winamp si pune Clementine, da jos Yahoo Messenger si pune Pidgin, foloseste Firefox in loc de Chrome, inchide TeamSpeak si verifica daca mai ai probleme!

View PostTopp, on 06 martie 2015 - 21:29, said:

Incearca un alt mouse si vezi daca se comporta la fel.

View PostiNdio91, on 06 martie 2015 - 20:57, said:

De 2 saptamani am probleme legate de mouse, pana astazi incepuse cursorul sa se blocheze de 3 4 ori pe zi timp de 1 secunda, am zis ca e ceva normal desi nu deschid multe aplicatii, de obicei steam-ul si youtube! Eu am reinstalat windows-ul si la fel face, am incercat alt mouse, la fel...de azi face urat de tot Posted Image Tot la 2 minute se blocheaza 5 6 secunde si am intrat in:


Eventual incearca mouse-ul tau pe alt computer, dar nu cred ca aici este problema.

#5
iNdio91

iNdio91

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.03.2015
Va multumesc pentru raspuns + timpul acordat, am bagat in alt pc acest mouse si nu se blocheaza deci problema e din laptopul asta, are 3 ani din fabrica era windows 8 ce-am facut ce n-am facut am sters si partitia de rezerva si m-am ales cu windows 7 de pe net :-j O seara faina!

#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pai cine te-a pus sa dai jos Windows 8? Nu-ti mergea Counter-Strike?

#7
iNdio91

iNdio91

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.03.2015

View Post_-_, on 06 martie 2015 - 21:52, said:

Pai cine te-a pus sa dai jos Windows 8? Nu-ti mergea Counter-Strike?
Mergea da m-am luat dupa lume ca ruleaza mai bine pe 7 :D

#8
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
winXP rulz..... Posibil sa fie o problema hardware. Daca e mouse USB, poti incerca cu un Bluetooth, si invers.

#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View PostiNdio91, on 06 martie 2015 - 21:34, said:

am sters si partitia de rezerva si m-am ales cu windows 7 de pe net

adica piratata. uite si problema

#10
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
@initiator
Din cate cunosc (si sper ca nu ma insel) ai dreptul sa faci downgrade legal de la Windows 8 la Windows 7. Din moment ce Windowsul tau (Ferestre 7 Ultimate) nu este original, aici ar putea fi cauza problemelor.
Nu trebuia sa te iei dupa amicii care in mod sigur habar n-aveau cum este Windows 8 (dupa unii Windows 7 merge mai bine, deoarece "nu are interfata Metro" sau au alte motive inventate de ei care sunt la fel de absurde).
Ai facut o greseala enorma stergand partitia System Reserved si instaland o versiune mai veche de Windows, deoarece Windows 8 este net superior lui Windows 7.
Poti reveni la Windows 8, folosind licenta pe care o ai deja. Aceasta iti va da dreptul ulterior sa faci upgrade gratuit la Windows 10 in cazul in care nu esti satisfacut de Windows 8.1.
In ceea ce priveste solicitarea de suport pentru Windows 7 piratat, aceasta este interzis pe forumul de fata.
Softpedia nu incurajeaza pirateria.

Edited by _-_, 07 March 2015 - 10:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate