Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Proiectare traseu instalatie AC

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
creatorul

creatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 23.08.2004
Sunt cu casa in faza de finisaje si m-am gandit ca ar trebui sa iau in calcul un sistem AC.
Inca nu stiu exact daca o sa fie nevoie dar prefer sa trag doua circuite pentru AC ( cate unul pe etaj) in aceasta faza pentru a evita neplacerile cu eventuale sparturi prin casa.
Nedumeririle mele ar fi:
1. ce anume contine un circuit ? Am vazut ca o conducta de cupru, un cablu de curent si un tub de scurgere. Conteaza grosimea conductei de cupru daca pun un aparat de 9000btu sau unu de 24000 ?
2. exista si multisplit pt doua unitati interioare de 24.000BTU fiecare ? As vrea sa pun cate o unitate pe holul la parter si la etaj.
3. are ceva daca pun unitatile exterioare jos langa casa ? Ele o sa fie undeva intre casa si un gard de beton iar distanta dintre ele este de 0.65m . Influenteaza cu ceva calitatea aerului/fluxul de aer ?
4. unitatile multisplit sunt sensibil mai scumpe decat cele split. Ce avantaj are o unitate multiplit vs doua unitati split normale montate una langa alta ?

Multumesc pt ajutor

#2
sipmc

sipmc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 26.11.2013

 creatorul, on 06 martie 2015 - 00:17, said:

Sunt cu casa in faza de finisaje si m-am gandit ca ar trebui sa iau in calcul un sistem AC.
Inca nu stiu exact daca o sa fie nevoie dar prefer sa trag doua circuite pentru AC ( cate unul pe etaj) in aceasta faza pentru a evita neplacerile cu eventuale sparturi prin casa.
Nedumeririle mele ar fi:
1. ce anume contine un circuit ? Am vazut ca o conducta de cupru, un cablu de curent si un tub de scurgere. Conteaza grosimea conductei de cupru daca pun un aparat de 9000btu sau unu de 24000 ?
2. exista si multisplit pt doua unitati interioare de 24.000BTU fiecare ? As vrea sa pun cate o unitate pe holul la parter si la etaj.
3. are ceva daca pun unitatile exterioare jos langa casa ? Ele o sa fie undeva intre casa si un gard de beton iar distanta dintre ele este de 0.65m . Influenteaza cu ceva calitatea aerului/fluxul de aer ?
4. unitatile multisplit sunt sensibil mai scumpe decat cele split. Ce avantaj are o unitate multiplit vs doua unitati split normale montate una langa alta ?

Multumesc pt ajutor
La un ac de 9000 țeava este de 6 cu 10.  Pe când la unul de 24000 țeava este în general 6/10 cu 16.

Singurul avantaj la dublu split este ca ai o singura unitate exterioara.
așa ca uita de dublu split.

Nu afectează ca sunt una lângă alta dacă sunt montate corect.

Un chit trebuie sa conțină cele 2  țeavi de cupru, cablu electric și furtun de condens

#3
lestef

lestef

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 12.02.2014
Am si eu o intrebare. Am vazut condensatoare montate aproape de nivelul solului, altele cocotate pe acoperis, unele la umbra, altele la soare... Unde se monteaza corect pana la urma ? Avand in vedere principiul condensarii ma gandesc ca ar trebui montate la umbra, la nivelul solului... insa montajul la nivelul solului necesita o presiune mai mare pentru a asigura circulatia agentului condensat... Aparatul va fi un samsung cu invertor, modele la vreo 3000 lei pe care le consider ok ca raport eficienta/pret.

#4
sipmc

sipmc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 26.11.2013

 lestef, on 06 martie 2015 - 00:58, said:

Am si eu o intrebare. Am vazut condensatoare montate aproape de nivelul solului, altele cocotate pe acoperis, unele la umbra, altele la soare... Unde se monteaza corect pana la urma ? Avand in vedere principiul condensarii ma gandesc ca ar trebui montate la umbra, la nivelul solului... insa montajul la nivelul solului necesita o presiune mai mare pentru a asigura circulatia agentului condensat... Aparatul va fi un samsung cu invertor, modele la vreo 3000 lei pe care le consider ok ca raport eficienta/pret.
Indicat este sa se monteze ue sub ui cu un traseu nu f lung. Și dacă se poate la umbra ... e și mai bine. Indicat este sa ploua pe ue pt a se spala singura.

Edited by sipmc, 06 March 2015 - 01:11.


#5
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 creatorul, on 06 martie 2015 - 00:17, said:

2. exista si multisplit pt doua unitati interioare de 24.000BTU fiecare ? As vrea sa pun cate o unitate pe holul la parter si la etaj.
Cu 24.000 BTU intr-un hol mi-e teama ca te indrepti intr-o directie gresita. O sa faca pestera in acel hol...si cam atat.
Este exagerat de mult pentru un hol si nu vei putea transfera atata putere la camerele adiacente.
24.000 BTU se pune in spatii deschise mari, de 30 - 50 mp...

 creatorul, on 06 martie 2015 - 00:17, said:

unitatile multisplit sunt sensibil mai scumpe decat cele split. Ce avantaj are o unitate multiplit vs doua unitati split normale montate una langa alta ?
La gama Daikin Professional (FTXS):

Doua single-split de 9000 BTU costa 2 x 3500 RON = 7000 RON. Un dublu split cu aceleasi unitati interioare costa 6000 RON.
(preturi de magazin on-line).


Doua single-split de 24.000 BTU costa 2 x 7600 RON = 15.200 RON. Un dublu split cu aceleasi unitati interioare costa 12300 RON.
(preturi de magazin on-line).

Edited by kolfleading, 06 March 2015 - 12:54.


#6
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

 sipmc, on 06 martie 2015 - 00:27, said:

Nu afectează ca sunt una lângă alta dacă sunt montate corect.

Eu de aici:

 creatorul, on 06 martie 2015 - 00:17, said:

3. are ceva daca pun unitatile exterioare jos langa casa ? Ele o sa fie undeva intre casa si un gard de beton iar distanta dintre ele este de 0.65m . Influenteaza cu ceva calitatea aerului/fluxul de aer ?

inteleg ca intre casa si gardul de beton ar fi 0,65 m.

@creatorul, daca am inteles bine nu poti pune acolo cele doua UE.

 lestef, on 06 martie 2015 - 00:58, said:

Am si eu o intrebare. Am vazut condensatoare montate aproape de nivelul solului, altele cocotate pe acoperis, unele la umbra, altele la soare... Unde se monteaza corect pana la urma ? Avand in vedere principiul condensarii ma gandesc ca ar trebui montate la umbra, la nivelul solului... insa montajul la nivelul solului necesita o presiune mai mare pentru a asigura circulatia agentului condensat... Aparatul va fi un samsung cu invertor, modele la vreo 3000 lei pe care le consider ok ca raport eficienta/pret.

Cand spui "la umbra" te referi la umbra pe tot parcursul zilei, sau la umbra o bucata anume din zi?
Pentru ca daca te referi la umbra pe tot parcursul zilei vei avea avantajul ca nu o sa se incinga de la soare carcasa, in schimb iarna daca-l vei folosi pe caldura o sa se congeleze mai repede.

Eu ma intreb, daca voi in Romania va decideti greu unde sa puneti UE, la umbra, la soare, oare ce fac arabii in desert?

#7
sipmc

sipmc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 26.11.2013

 teknotronik, on 06 martie 2015 - 22:18, said:


Eu de aici:



inteleg ca intre casa si gardul de beton ar fi 0,65 m.

@creatorul, daca am inteles bine nu poti pune acolo cele doua UE.



Cand spui "la umbra" te referi la umbra pe tot parcursul zilei, sau la umbra o bucata anume din zi?
Pentru ca daca te referi la umbra pe tot parcursul zilei vei avea avantajul ca nu o sa se incinga de la soare carcasa, in schimb iarna daca-l vei folosi pe caldura o sa se congeleze mai repede.

Eu ma intreb, daca voi in Romania va decideti greu unde sa puneti UE, la umbra, la soare, oare ce fac arabii in desert?
Eu am înțeles că sunt la 60 cm  una  de cealaltă

Edited by sipmc, 06 March 2015 - 22:49.


#8
creatorul

creatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 23.08.2004

 kolfleading, on 06 martie 2015 - 12:52, said:

Cu 24.000 BTU intr-un hol mi-e teama ca te indrepti intr-o directie gresita. O sa faca pestera in acel hol...si cam atat.
Este exagerat de mult pentru un hol si nu vei putea transfera atata putere la camerele adiacente.
24.000 BTU se pune in spatii deschise mari, de 30 - 50 mp...


La gama Daikin Professional (FTXS):

Doua single-split de 9000 BTU costa 2 x 3500 RON = 7000 RON. Un dublu split cu aceleasi unitati interioare costa 6000 RON.
(preturi de magazin on-line).


Doua single-split de 24.000 BTU costa 2 x 7600 RON = 15.200 RON. Un dublu split cu aceleasi unitati interioare costa 12300 RON.
(preturi de magazin on-line).

Cum se procedeaza cu instalatia de ac in constructiile rezidentiale ? Sa pui cate un split in fiecare camera te duce la un cost enorm pentru poate 1-2 saptamani pe an de zile toride adunate.
De aia m-am gandit ca un split care bate in lungul holului cu usile deschise la camere ar trebui sa mearga cat de cat. Eventual setat pe o temperatura foarte joasa ca sa nu se opreasca repede din functionare.

multisplit gree 2 x 800 RON unitati interioare 12.000 btu + 3000 RON unitate exterioara = 4600 RON
single split gree 12.000 btu  2 x 1700 RON = 3400 RON


 sipmc, on 06 martie 2015 - 22:48, said:

Eu am înČ›eles că sunt la 60 cm  una  de cealaltă


Din pacate am 65 cm intre casa si gard si cred ca nu are foarte mult spatiu pentru circularea aerului.

Edited by creatorul, 10 March 2015 - 14:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate