Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Boxa portabila (ajutor)

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Agenor

Agenor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 19.11.2013
Salut! Dupa cum scrie si in titlu vreau sa imi confectionez o boxa portabila. Am cateva difuzoare si cred ca o sa folosesc 1 sau 2 difuzoare de 3w si mai am o placa pe care am demontat-o dintr-un casetofon portabil functional care mergea cu 2 baterii de 1.5v.
Link-ul cu imaginile materialelor: http://postimg.org/gallery/3gfhlfvay/
Daca cineva ma poate ajuta cu informatii nu pot decat sa multumesc sau sa ajut si eu la randul meu cu ce pot.

#2
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Salut.
Placa pe care intentionezi sa o folosesti ofera maxim 250mW, amplificarea este in clasa B, compusa din cele 3 tranzistoare (negre, cu 3 picioruse) din mijlocul placii.
Esti sigur ca vrei sa construiesti un amplificator din placa aceea?

#3
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Ce sursa de alimentare vrei sa folosesti la boxa portabila?
Ca sa duci difuzoarele "in blana" iti trebuie o sursa destul de serioasa
Pune si o imagine cu difuzoarele, sa nu fie chinezisme de 0.2W cu stampila de 3W

ah...acu am vazut ca aveai poze
ok, acelea sunt exact difuzoare de 0.2...0.4W
ce sursa de alimentare vei folosi? Ai putea merge pe 3...9V, curentul absorbit va fi proportional cu tensiunea. La 3V puterea va fi de cca 100-200mW, cum spunea si colegul. Consumul va fi mic, de ordinul a 50-100mA.

Amplificatorashul posibil sa nu "tina" la 9V, depinde... ai putea folosi un integrat 2030, schema de utilizare este extrem de simpla si suporta alimentare cam pana la +-20V deci 40V, la care scoate o putere considerabila....cam 3-5W HiFi si 20W distors, si-ti vor trebui difuzoare de 3W "adevarate", de genul celor din radiourile "Gloria" de pe vremuri, sau dintr-un televizor vechi

#4
Agenor

Agenor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 19.11.2013
Ca alimentare aveam de gand sa folosesc 4 baterii de 1.5 in serie. Doar difuzoarele din imagine le am disponibile... as avea si un radio vechi cu un difuzor destul de puternic dar pe ala il las ca inca merge. Din cate am inteles de la voi ce am eu nu o sa scoata prea mult zgomot + ca nu am un acumulator bun si o sa trebuiasca sa dau banii pe bateri. Este mai bine sa caut o boxa portabila la mana a doua sau noua? Avantajele ar fi bluetooth, slot card, constructie mai buna...

#5
Agenor

Agenor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 19.11.2013
Ceva de genu : http://www.pcgarage....eat-300-silver/ Oare pot sa fac una mai puternica decat asta?

#6
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 20.10.2011
Mai bine tda 2822m ... Te distrezi mai fain

#7
Agenor

Agenor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 19.11.2013
Attached File  uploadfromtaptalk1425646581240.jpg   850.68K   19 downloads asta e buna? O am tot de la un casetofon. O alimentez dar nu merge... Sau trebuie sa iau piesele care trebuie si sa fac un circuit cu ele?In difuzor se aude curent dar nu merge radioul.

Edited by Agenor, 06 March 2015 - 15:29.


#8
Agenor

Agenor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 19.11.2013
Am folosit un transformator pt alimentare care dadea 6v

Edited by Agenor, 06 March 2015 - 15:31.


#9
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
Daca vrei sa faci o boxa portabila eu zic sa iei un kit de putere mica in clasa D. Altfel o sa ti se duca bateriile cat ai clipi.

#10
Agenor

Agenor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 19.11.2013
Pana la urma credeti ca merita tot acest efort sau le arunc pe toate si cumpar una... A mai facut cineva asa ceva?

#11
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Efortul tu decizi daca merita.
Asa ceva imi imaginez ca vrei tu sa obtii: http://www.jacobwatt...ble-stereo-amp/

Daca atingi cu mana / o surubelnita, pinul din mijloc de la potentiometru, baraie difuzoarele?

#12
Agenor

Agenor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 19.11.2013
Attached File  uploadfromtaptalk1425665587000.jpg   549.04K   10 downloads acum merge dar unde bag semnalul ca nu stiu.

#13
Agenor

Agenor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 19.11.2013
Am incercat la switch-ul dintre radio si casetofon dar sa auzit un barait, doar o singura data sa auzit in difuzor melodia dar destul de incet. Controlul de volum este scos si l-am pus pe direct. Radio-ul are semnal dar nu prind nimic, oricum nu ma intereseaza.
Deci, pana la urma cine stie unde este intrarea?

#14
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 Power211, on 06 martie 2015 - 03:32, said:

Mai bine tda 2822m ... Te distrezi mai fain

TDA2822 e chiar ultra pentru banii dati pe el (cam 1 leu) si faptul ca se alimenteaza la tensiune mica si este in configuratie punte il face sa scoata o putere destul de mare. Plus ca n-are decat 3 piese pe langa el ca sa faca toata treaba...
Acumulatori ieftini gasesti la Mivarom, cam 3 lei unu' de 1,2V 900mAh. Mergi pe VVPower, sunt bunicei fata de alte petarde. 4 bucati si o sa faci destula galagie. Vezi daca au ei si TDA2822, s-ar putea sa aiba.
Pentru difuzor, te-as sfatui sa cauti prin pod pe la prieteni un radio "Gloria", am mai zis deja. Sunt incomparabile ca performante. Adica au randament bun si acustica buna, joase si inalte, fata de prastiile acelea care au doar medii de 3kHz de tzipa in urechi...

La montajul ala intrarea este desigur in mai multe puncte, dar cel mai simplu este pe potentiometrul de volum. Unul din pinii exteriori este la masa. Celalalt este "intrarea", dar trebuie sa tai traseul de cablaj cu un cutter, sau mai bine sa urmaresti unde se duce si sa scoti un condensator care ar trebui eventual sa fie in circuit undeva pe traseul respectiv (nu neaparat, poate duce direct in switch-ul radio/cass)

#15
Agenor

Agenor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 19.11.2013
Multumesc. O sa incerc maine.

#16
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Boxa aceeaa de la PCGarage pare f bunicica, dar pierzi toata distractia cu lucrul facut dce mana proprie...
Ptr schema de aplicatie la TDA2822, e suficient sa te uiti pe datasheetul producatorului, au o schema pe el.
Au si schema in punte (bridge), la pagina 5. Grupurile RC de la iesiri (4,7ohm + 0,1uF) se pot omite in general, s-ar putea sa nu ai probleme fara ele.

#17
Agenor

Agenor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 19.11.2013
In primul rand boxa o sa o folosesc pentru distractie si o fac distrandu-ma dar in oras nu gasesc mare lucru asa ca trebuie sa ma duc in tg jiu pt piese. Oricum o sa ma duc duminica in targul auto unde pot sa gasesc multe chestii, chiar si o boxa gata facuta.

Daca chiar nu gasesc cumpar una si gata. Avantajul ar fi bluetooth-ul, portabilitatea.

#18
Agenor

Agenor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 19.11.2013
Attached File  uploadfromtaptalk1425751506134.jpg   732.24K   11 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1425751566206.jpg   745.06K   8 downloads
Am reusit sa bag semnalul in placa prin locul de unde se regla volumul si am lipit ceva pe la alimentare.
Imi poate spune si mie cineva ce trebuie sa scot ca sa scap de radio si sa nu imi mai buruieze semnalul pe care il bag eu? Daca ating placa in unele locuri, se aude mai tare putin dar tot barait.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate