Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Recomandare laptop office

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Bratonee

Bratonee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 12.02.2012
Salut, am nevoie va rog sa îmi recomandați un laptop pentru office în mod special. Jocuri,  în principiu, nu o sa rulez pe el, sau cel puțin nu unele foarte solicitante asa ca aspectul asta nu ma interesează neapărat , mai ales ca dispun de aproximativ 2000 de RON. Suma se mai poate mari puțin dacă este absolut necesar.
Ca aplicații pe care le voi folosi intră cam tot ce folosește un student la poli, inclusiv CATIA sau CAD 3D.Ceva mai solicitant de atât nu cred ca voi folosi pe perioada studenției dar dacă voi sunteți de alta părere sunt deschis la sugestii.
Eu am pus ochii pe asa ceva dar nu ma pricep foarte bine : http://m.emag.ro/lap...d/pd/DN1F5BBBM/
L am ales în special pentru ca are un design ok iar configurația presupun ca îmi oferă cel puțin 2-3 ani de utilizare fără probleme. Ce părere aveți?
E nevoie de ceva mai performant? Pot găsi ceva mai ieftin care să facă aceeași treaba? Repet, pentru mine contează destul de mult și designul deci dacă se poate laptopul sa arate cat de cat ok.
Mulțumesc.


#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
E ok si ala,vezi daca programele tale sunt asistate GPU si daca da prin ce metoda.Oricum dat fiind faptul ca esti doar in facultate complexitatea proiectelor e inca destul de mica,deci poti sa-l iei linistit.Mai ai si varianta i3 cu 840m de la Acer.

#3
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
in buget ai un Lenovo
eu tot as evita AMD pe laptop, chiar daca seria asta pare mai decenta, tot e cam praf pe langa I5-ul pe care ti l-am recomandat.
poti arunca un ochi pe aici asa de orientare.

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,753
  • Înscris: 25.01.2007
AS LUA ASTA http://www.emag.ro/l...d/pd/DMDGRBBBM/
PENTRU procesor putin mai bun si o placa video si ea mai buna.

spre 2600 lei iei i5 cu video 850m adica un spor de performanta de aproape 50% fata de 840m.

#5
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Din spusele lui georgik12, laptopruile Asus din seria X555 au un ecran foarte prost.

#6
Bratonee

Bratonee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 12.02.2012
@shmu Am văzut ca în aceeași  gama de preț cei de la Asus au și o varianta cu i5.

http://m.emag.ro/lap...d/pd/DN1F5BBBM/

@slai Merita diferența de 200 de lei dintre laptopul pe care  l ai postat tu și cel pe care l am postat eu ca răspuns pentru shmu?

Și cat de mare este diferența între cel pe care l ai postat tu și cel despre care vorbeai la 2600?Nu as vrea sa îmi măresc bugetul cu 600 de lei dacă eu nu îl voi folosi niciodată la capacitate maxima, și nu cred ca o sa fie  cazul.
Recomandările nu trebuie sa fie neapărat de la Asus, eu l am postat pe ala în primul post pentru designul interesant.

#7
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
vezi ca ai dat acelasi laptop ca in primul post.

si ca idee, si lenovo sunt ok.
ai mai avea asa ceva - ai si o placa video sa te joci ok...
sau acer

Edited by shmu, 05 March 2015 - 10:31.


#8
Bratonee

Bratonee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 12.02.2012
Sunt pe telefon și navighez mai greu, despre asta era vorba

http://m.emag.ro/lap...d/pd/DR7GRBBBM/

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,753
  • Înscris: 25.01.2007
inca nu ai intrat la facultate, nu?
cand colegii de camera baga ultimul gta sau call of duty, nu te vad prea plin de dorinta tu sa bagi ultimul autocad...
io nu as renunta la placa video...

#10
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
si asta e bun:Laptop Asus X552LDV-SX1080D cu procesor Intel® Core™ i5-4210U, 1.70GHz, Haswell™, 15.6", 4GB, 1TB, nVidia GeForce 820 1GB
http://m.emag.ro/lap...d/pd/DH1F5BBBM/

#11
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
numa ca placa aia video e ca si cum nu ar fi.... 820 e degeaba.

#12
Bratonee

Bratonee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 12.02.2012
@slai ba da sunt anul 2 deja și nu ma mai pasionează jocurile de ceva timp din lipsa de timp mai ales. Am un Xbox 360 care a prins praf, în afara de lol și ocazional FIFA nu prea joc altceva

#13
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
ai de unde alege... daca vrei un laptop mai biznis... mergi pe lenovo recomandat de mine. daca nu, ia un asus...

nu ar strica, daca tot esti in bucuresti, sa dai o fuga pana la emag si sa te uiti la ele.

#14
Bratonee

Bratonee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 12.02.2012
Momentan ma interesează ca laptopul sa își facă cat mai bine treaba pe domeniu office și sa ma ducă ceva ani, deci placa video sa fie buna pe domeniul asta sa zic asa pentru ca nu ma aștept sa joc gta 5 pe un laptop de 2000 de lei.

Da pot spune ca vreau un laptop mai "biznis" dar bineînțeles ca nu ma aștept la ceva fenomenal în bugetul asta. Crezi ca acel Lenovo e pest  Asus urile postate de ceilalți mai sus?

#15
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
macar cumpara unul cu procesor Intel Core i5 ca se gasesc la banii astia si poate iti ajunge si 5 ani

#16
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pai asus e din gama mai pt omu de rand si lenovo ala e mai din gama bizniz.... asadar teoretic ar fi mai bine construit...

ca si performante e cel putin la fel de bun (fata de altele cu I5 si 4gb ram).

vezi ce ti-am scris pe PM. o sa te ajute.

#17
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Eu n-as merge pe AMD (procesor). In rest- sunt destule variante.

#18
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Care destule variante?Mai e doar Intel sau daca esti masochist un ARM d-ala anemic cu Android.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate