Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Câte din previziunile astea credeți că se vor adeveri?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,130
  • Înscris: 13.06.2004
Câte din previziunile de aici credeți că se vor adeveri? http://www.talkmarke...2020?post=58614
U.S.P.S. = United States Postal Service

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,151
  • Înscris: 07.02.2003
Nu situ daca numarul e important dar cel putin jumate din alea nu se vor confirma.

#3
nickyro

nickyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 18.01.2015
Parerea mea ca niciuna nu va dispare, pana la urma sunt doar 5 ani pana in 2020.

#4
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Previziuni demne de ale alora din anii '40 care credeau ca in ani 2000 avem masini zburatoare si roboti servitori.

#5
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Singura chestie care mie mi se pare ca va disparea in viitorul apropiat, e telefonul fix de acasa.

In rest, vad in articol ca se face propaganda atroce mutarii tuturor lucrurilor in zona electronica. Tare ma tem ca vor aparea probleme complicate daca va fi asa.

#6
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Postdjl, on 05 martie 2015 - 01:17, said:

Câte din previziunile de aici credeţi că se vor adeveri? http://www.talkmarke...2020?post=58614
U.S.P.S. = United States Postal Service
Nici una  Posted Image

#7
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Studii si previziuni de rahat. Iote un raspuns interesant, trebuia doar sa citesti oleaca mai la vale:

Quote

Why do you think USPS will go away? Who do you think will Amazon use to deliver your products to your doorstep. USPS would be the cheapest delivery mechanism for companies like Amazon. So maybe USPS may not deliver so much mail, but they will deliver a lot many Amazon boxes for sure!
In plus dobitocii, care lanseaza astfel de previziuni de rahat, nu s-au gindit la faptul ca astfel de firme se pot si reprofila. In parte sau total. Logic nu? Au bani girla si asta le impiedica disparitia ;)

#8
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,194
  • Înscris: 01.10.2009

View PostByblos4, on 05 martie 2015 - 07:46, said:

Singura chestie care mie mi se pare ca va disparea in viitorul apropiat, e telefonul fix de acasa.
Nici asta. Oamenii folosesc fixul ca fita, desi nu se justifica. La fel ca revistele din hartie, nu are nici o logica sa dai bani pe ele, dar tot se cumpara.

#9
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 01.02.2007
Referitor la telefonul fix - depinde in ce zona va referiti ca va disparea si in cat timp... in Romania sunt o gramada de localitati insirate pe DNuri care inca nu au semnal de telefonie mobila decat in pod sau in ciresul din curte. Asa ca acolo fixul e inca la putere... cel putin la noi va mai exista ceva timp.

#10
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu   stiu de telefonul fix dar vor disparea categoric cele publice ,la noi in oras de curand Telekomul a ridicat toate cabinele alea albastre ale lor .Ce-i drept ca erau focare de infectie in care isi faceau veacul cainii maidanezi si mai stateau de ploaie oamenii fara adapost .Nici una nu mai avea receptorul ,iar firele erau sparlite !Deci posturile fixe publice clar nu apuca anul ala .

Edited by gingisKHAN2015, 05 March 2015 - 09:13.


#11
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,194
  • Înscris: 01.10.2009
In Sinaia s-a renovat de curand si au instalat cabine telefonice dar nu-s fix-uri in ele, doar cabinele.

#12
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,130
  • Înscris: 13.06.2004
Telefoane publice ar mai fi avut un viitor dacă:
1) Nu ar fi fost tarifele la convorbiri mai mari;
2) Ar fi mers şi cu monede;
3) (asta nu neapărat): ai fi putut să trimiţi S.M.S. de la ele (în Austrialia se poate!).

#13
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Cu nostalgie imi amintesc de cele din  posta  si telefoane cand vorbeai interurban cu  acea comanda ,stateai pe fotoliu  ,si erai strigat la magaoaie : Aradu ,cabina 15 va rog ! Intrai ,ridicai  si auzeai dama : Vorbiti va rog !

#14
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,130
  • Înscris: 13.06.2004
Cred că se numea convorbire prin comandă. Le mai ţin minte şi eu pe alea. Au existat până prin 2000 şi un pic şi într-o zi aveam nevoie de el ca să sun pe cineva, dar nu mai exista serviciul (asta prin 2003-2005). Însă ăsta e mai degrabă subiect de Viaţa din anii '90-'000 sau Amintiri despre Romtelecom .

#15
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,753
  • Înscris: 25.01.2007

View PostXORIAN_L, on 05 martie 2015 - 08:12, said:

Nici asta. Oamenii folosesc fixul ca fita, desi nu se justifica. La fel ca revistele din hartie, nu are nici o logica sa dai bani pe ele, dar tot se cumpara.

Nu e fita.
La ultimul cutremur abia a vibrat lustra si reteaua oranj a facut nani-nani 45 de minute.
Fixul mi se pare o.k., dar nu la tarifele alea romtelecom.

#16
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,826
  • Înscris: 28.11.2006
Eu am avut noroc cu un telefon public, dar nu la noi. Am fost plecat cateva zile in Lituania si vroiam sa vorbesc cu mama, dar am avut proasta inspiratie sa nu-mi activez roamingul, bazandu-ma numai pe hot spoturi wireless moca si pe Skype. Din pacate mama si-a prins urechile in Skype (se pare ca a avut si un bug, ca nici macar unul care se da destept si priceput n-a reusit sa-i dea de cap) asa ca n-am mai putut tine legatura. Noroc ca am gasit un telefon public pe aeroportul din Varsovia (am facut escala acolo), si ca telefonul mergea cu monede de euro. E adevarat ca am dat vreo 2 euro pentru vreo 2 minute, dar macar am reusit sa anunt ora la care urma sa ajung.

On: probabil in USA si prin statele europene mai dezvoltate, in special cele nordice, se vor adeveri cateva predictii. Dar la noi mai e mult pana departe.

#17
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,347
  • Înscris: 20.10.2006
Punctul 3 si 4 aproape sigur se vor adeveri. Si sper sa fie asa.

View Postpotae, on 05 martie 2015 - 02:57, said:

Previziuni demne de ale alora din anii '40 care credeau ca in ani 2000 avem masini zburatoare si roboti servitori.
Masini zburatoare exista deja, e drept ca doar prototipuri. Si roboti servitori, spre exemplu automate de cafea?

View PostByblos4, on 05 martie 2015 - 07:46, said:

Singura chestie care mie mi se pare ca va disparea in viitorul apropiat, e telefonul fix de acasa.

In rest, vad in articol ca se face propaganda atroce mutarii tuturor lucrurilor in zona electronica. Tare ma tem ca vor aparea probleme complicate daca va fi asa.
Mutarea in zona electronica a fost deja inceputa si e in stadiu avansat in multe tari. Aaa, ca sunt tari in care nu prea s-a facut inca trecerea la electronice e drept si asta, vor mai fi sa nu uitam de triburile africane.

View PostXORIAN_L, on 05 martie 2015 - 08:12, said:

Nici asta. Oamenii folosesc fixul ca fita, desi nu se justifica. La fel ca revistele din hartie, nu are nici o logica sa dai bani pe ele, dar tot se cumpara.
Nici eu nu cred ca va disparea telefonia fixa peste tot in lume, dar sigur numarul posturilor fixe va fi mult mai mic decat in prezent.

View Postslai, on 05 martie 2015 - 10:50, said:

Nu e fita.
La ultimul cutremur abia a vibrat lustra si reteaua oranj a facut nani-nani 45 de minute.
Fixul mi se pare o.k., dar nu la tarifele alea romtelecom.
Crezi ca fixul ar mai merge, mai ales trecut pe voip ?

#18
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,130
  • Înscris: 13.06.2004
Cu telefonul fix ai ce ai, dar ce ai cu faptul că unora le place să citească de pe hârtie? Cum ar fi ca eu să interzic cărţile descărcate de pe net?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate