Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cont Facebook - spart sau nu?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
19 replies to this topic

#1
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
Sunt curios daca ma puteti lamuri cu ceva. Subiectul este destul de delicat.

Pe scurt: este vorba de o drama in familie, cu procese and shit. Mama si fiica. Fiica de 15 ani ii spune mamei ca i-a spart contul de Facebook si a trimis cui nu trebuia niste conversatii private.
Intrebarea care se pune: fiica a accesat calculatorul mamei si a umblat in cont (parola era salvata in Chrome) sau a accesat contul de Facebook al mamei folosind nu stiu ce programele de pe net de spart parole? (varianta cu accesatul calculatorului pare mai plauzibila, dar totusi... incerc sa studiez si varianta cu spartul)

La o simpla cautare pe google am gasit niste programele care cica pot gasi ce parola ai la facebook. Programelele astea chiar functioneaza? (nu le-am testat sa ma conving, pentru ca mi-e teama sa nu-mi umplu calculatorul de prostii)
Mi-e greu sa cred ca astfel de softuri sunt la indemana oricui.
Pana la urma, un cont de Facebook se sparge asa usor? Sau e nevoie de o mana priceputa si mult timp?

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,442
  • Înscris: 10.08.2005
How I Met Your Girlfriend
Google for IT
E un video

Edited by MarianG, 04 March 2015 - 01:37.


#3
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,526
  • Înscris: 20.10.2006
Doar daca a fost parola salvata in calculator la chrome cum zici. Exclus sa fie programele alea, mai ales la facebook. Sau ar mai fi varianta sa fie parola prea simpla si sa o fi ghicit usor.

#4
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Programe de "spart" parola fara alte chestii nu exista. Sau nu-s eficiente. Pe facebook mai mult ca sigur ai un timeout de cateva minute. Iar sa incerci milioane de combinatii cu brute force chiar nu e fezabil...
Prin urmare parola nu se poate "sparge", se poate afla: cu vreun keylogger (virus), cu vreun programel destept care stie sa umble in parolele salvate in chrome si alte browsere (putin probabil ca ma gandesc ca nu le tin in plain text aia), prin vreun site de phishing (adica ai primit email dubios si ai crezut ca e facebook etc).

#5
nickyro

nickyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 18.01.2015
Daca am acces la calculatorul in care te loghezi pe facebook in maxim 3 minute iti aflu parola de facebook. Sunt programe, sunt pluginuri, merge sa afli si fara ele.

#6
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007

View Poststrainu_altfel, on 04 martie 2015 - 01:29, said:

Sunt curios daca ma puteti lamuri cu ceva. Subiectul este destul de delicat.

Pe scurt: este vorba de o drama in familie, cu procese and shit. Mama si fiica. Fiica de 15 ani ii spune mamei ca i-a spart contul de Facebook si a trimis cui nu trebuia niste conversatii private.
Intrebarea care se pune: fiica a accesat calculatorul mamei si a umblat in cont (parola era salvata in Chrome) sau a accesat contul de Facebook al mamei folosind nu stiu ce programele de pe net de spart parole? (varianta cu accesatul calculatorului pare mai plauzibila, dar totusi... incerc sa studiez si varianta cu spartul)

La o simpla cautare pe google am gasit niste programele care cica pot gasi ce parola ai la facebook. Programelele astea chiar functioneaza? (nu le-am testat sa ma conving, pentru ca mi-e teama sa nu-mi umplu calculatorul de prostii)
Mi-e greu sa cred ca astfel de softuri sunt la indemana oricui.
Pana la urma, un cont de Facebook se sparge asa usor? Sau e nevoie de o mana priceputa si mult timp?

Tu cauți să te informezi în acest sens pe Softpedia? Forumurile de hach&crack nu-ți sunt de ajuns?

#7
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
@spider_zero_sapte: nu am cont pe forumuri de hack. nu ma intereseaza hackingul. incerc sa-mi lamuresc o dilema.

@marianG: multumesc. misto clipul. a meritat urmarit. procesul pare lung si greoi.

#8
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007
Posted Image
chrome - setari - afisati setari avansate - parole si formulare - gestionati parolele - click pe parola si afiseaza Posted Image
e asa de usor sa afli parola cuiva daca ai acces 1 minut la calculatoru victimei

#9
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Ce drame familiale naste feisbucu..  :(

#10
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu feisbucu naste... nu armele omoara oameni Posted Image
nici o drama... nici un proces... minori, educatie lacunară, lipsa supraveghere, parinti iresponsabili, copii fara simtul responsabilitatii etc

Edited by Nero-d, 04 March 2015 - 08:26.


#11
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Si cand te gandesti ca hahalera aia mica trebuie sa contribuie la buget pentru pensia ma-sii.

#12
Werewolfc

Werewolfc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 13.03.2007

View PostSuper Chief, on 04 martie 2015 - 09:17, said:

Si cand te gandesti ca hahalera aia mica trebuie sa contribuie la buget pentru pensia ma-sii.
sau ma-sa va contribui la somajul hahalerei mici.....

#13
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
http://www.hotnews.r...tie-casatie.htm

Mei , tu vrei sa parolezi un spatiu public ? Unde ,florile-dalbe, te crezi  ? Ce parola , ce protectie ? Ha ? Posted Image

#14
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012

View PostJurasikMan, on 04 martie 2015 - 10:35, said:

http://www.hotnews.r...tie-casatie.htm

Mei , tu vrei sa parolezi un spatiu public ? Unde ,florile-dalbe, te crezi  ? Ce parola , ce protectie ? Ha ? Posted Image
jurasic tu stii macar ce ai scris? era vorba de parola contului.
si ce scrii tu aici pe SP tot spatiu public este. de ce ai parola la cont? vrei sa parolezi spatiul public? unde te crezi?

#15
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
ok, ati dat-o in lambada.

TOPIC CLOSED.

#16
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Facebook-ul nu se deconecteaza daca nu-i dai "log out".Daca a deschis browserul chiar si dupa cateva ore, a intrat pe ultimul cont accesat.
Nu sparge nimeni parole pe FB, le ghiceste ! Mai ales daca e vorba de o persoana apropiata.Numele mic, numele de fata, numele copilului, data nasterii, porecla bla, bla, bla.

#17
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Aha. Misto asa. Deci, coincidenta ca cineva care citeste E. A. Poe vrea sa-mi hackuiasca diversele conturi este extrem de redusa.

Btw, nu conturi de feisbuc.



#18
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
De asta pui identificare pe browser, cum am facut eu... cont nou yahoo -> facebook -> configurare telefon -> delete yahoo -> orice conectare din exterior sau modificare asupra contului trebuie sa o aprob prin sms.... daca vrei imi zic contul public aici de facebook ca nu te poti loga pe el.

Edited by MooF2010, 04 March 2015 - 19:36.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate