Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Probleme HD Hp550

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
alxemanuel

alxemanuel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 28.12.2007
Am un Hp 550 ce a functionat fara probleme si dintr-o data nu mai merge.

Cand incerc sa instalez windows dureaza ENORM de mult pana reusesc sa trec de toti pasii si apoi sa-i dau instalare (gandeste cu orele), iar partitionarea hdd nu reusesc sa o fac pentru ca nu ma lasa.

In momentul in care aveam windows-ul instalat am reusit cu greu sa salvez de pe hdd tot ce aveam.
transferul mergea repede dar era foarte greu sa intru in my computer intrucat se bloca, hdd l-am dus la verificat si mi-au spus ca este bun, aseara chiar am transferat de pe el pe un alt hdd extern date si este functional.

Am schimbat placutele de rami, am dat reset la bios, l-am curatat,am formatat hdd, nu reusesc sa instalez nici-un windows.

Ideea este ca daca folosesc Ubuntu varianta fara instalare de pe stick, ruleaza fara probleme, am acces la net, mail etc., cand dau sa il instalez aceeasi problema, gandeste fff mult si nu reusesc sa instalez.

Ce credeti ca poate fi, conectorii unde intra hdd? placa de baza? ce sa-i mai fac?


Multumesc,

#2
patriotul_roman

patriotul_roman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 09.04.2014
Scaneaza hdd-ul de baduri, si asta ar putea fi o cauza, si nu in ultimul rand incearca sa instalezi si cu alt kit de windows.

#3
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012
Mie imi suna a problema de hdd. Cum a fost verificat? Ubuntu poti sa il instalezi pe hdd?

#4
findus2000

findus2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 18.06.2012
HDD este de vina

#5
alxemanuel

alxemanuel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 28.12.2007
nu pot instala nici ubuntu, nici o varianta de windows,  dupa ce bootez gandeste ffff greu asa cum am mai spus.
Sincer, a fost verificat de un prieten ce lucreaza in domeniul it si mi-a spus ca hdd este ok, a facut transfer de fisiere si transfera repede, cum l-a verificat, nu stiu.

O sa incerc sa fac rost de un alt hdd sa ii fac o proba.

Alte sugestii?

#6
PS2RO

PS2RO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,694
  • Înscris: 18.08.2009
Hdd-ul e sigur. Fa rost de unul bun.

#7
alxemanuel

alxemanuel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 28.12.2007
am incercat si alt hard, din pacate aceleasi simptome.
Dupa cum am mai spus, daca rulez ubuntu de pe stick, fara instalare, functioneaza perfect, mail, net etc, doar ca nu il pot instala.

#8
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
Hardul pe care ai incercat e nou? Ca, daca nu, poate fi si el stricat.

Testeaza hardul tau pe alt calculator, eventual pe rack + USB. De fapt lucrul asta ar fi trebuit sa-l faci inainte de a incerca reinstalarea de windows. HDTune Pro. Pune aici poze cu tabul health si da-i si o scanare.

Un linux live are programe pentru a testa daca un hard e bun.

Edited by cosstica, 18 April 2015 - 21:39.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate