Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Tanti Margareta si pilotul gen .Antonescu

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013
Cateva foi din amintirile familii mele evreul nascut in Romania.

Mama mea era singurul copil la o familie instarita. Bunicul meu era asociat la o fabrica de zahar si una de alcol din orasul Roman. Ca asa ,bineinteles ca a fost trimeasa sa invete la un pension francez din Bucurestiului din inaintea WWII dar nu de mama mea este vorba ci tocmai de bunicul meu care printre altele era binecunoscut ca cineva care jindea la fiecare femeie tanara si frumoasa. Inainte de sa insurat ,la Roman a fost chemat "strigoiul" deoarece intr-o noapta cand a avut un "roman" cu o frumosa duduie dar maritata a fugit in chiloti trecand gard dupa gard pana a ajuns acasa deoarece barbatul duduii a venit acasa prea devreme.
Dupa ce sa casatorit cu bunica mea a crezut lumea ca sa potolit insa sefa casei,o tanara frumoasa ia atras atentia si nu numai atentia. Dupa cam 10 ani de serviciu femeia sa trezit gravida si a nascut o fetita pe care a numit-o margareta. A povestit la cine a intrebat ca a avut un" roman" cu un soldat in timpul WWI si soldatul nu i sa intors. Cand fetita care era tare dulce a avut doi ani si jumatate , mama ei a disparut deodata cu toate hainele si bagajele ei dar fetita a lasat-o in urma ei. Bunica si bunicul au hotarat sa o creasca insa sa nu o infieze. Au trmes-o la cele mai bune scoli crestine si la biserica au trimes-o cu celealte servitoare cand erau sarbatori sau Duminica . A crescut si cand a devenit o tanara femeie,sa maritat cu un Pilot roman care a devenit in continuare pilotul Generalului Antonescu, Decebal Vasiu - Ducu
http://www.art-emis....-antonescu.html
Deja se observa cat de mult semana Margareta cu mama mea.
Ducu ne-a pazit o noapte intreaga de legionari si tzigani in timpul rebeliunii din Bucuresti 1941.

Dupa WWII Ducu a inceput sa fie pilot de linie si facea traseul Baneasa-Elvetia. Intr-o zi a povestit mamei mele ca face serviciu clandestin si trece aur si diamante a unei famili foarta bogata si le depune in Elvetia la banca pe numele lor. De fiecare data transporta 2-3 kg de bijuterii. Suma ce i se platea era derizorie fata de pericolul ca o sa fie prins cum sa intamplat cand un camarad a lui la tradat.
A fostbagat la inchisoare si dupa trei luni cu mare mita a fost "eliberat pana la proces" .In cursul acestei eliberari a zis la tanti Margareta cum o chemam noi ,ca merge sa viziteze un prieten la tara. Dupa ce nu sa intors dupa doua zile sa inteles ca ceva sa intamplat. Cam o luna mai tarziu a venit o scrisoare prin cineva in care Ducu a scris ca serviciul englez de spionaj l-a urcat pe un vas turcesc la Constanta si din Turcia a trecut la Beirut unde a inceput sa fie pilot de linie la o societata libaneza de avioane. In acelas timp a incercat sa organizeze in Romania o organizatie de spionaj luand legatura cu fostii lui camarazi si aceasta incercare a esuat cand sa vrut sa se recruteze si un securist. Tanti Margareta sarmana nu a stiut de nimica insa Securitatea a arestat-io si a fost pedepsita cu 10 nani de inchisoare insa deoarece ea era tinuta asa ca sa faca pe Ducu sa se intoarca la Romania sa fie judecat,dupa 10 ani de puscarie groaznica in loc sa fie eliberata a primit inca 10 ani. A fost eliberata in anii 70-80
Dupa 1989 a fostre abilitata si mai tarziu internata la o casa de batrani de buna calitate.
Ducu sa "asezat" la un moment dat la Paris unde fara sa clipeasca sa insurat cu osecurista care a fost trimeasaca sa-l faca sa se intoarca in Romania dar la urma si ea a ramas in Franta.
La sfarsitul anilor 70 am adus pe tanti Margareta la Israel unde i sa facut operatii la cataracte si dupa trei luni sa intors la Romania.
Din timpul eliberarii ei si pana la decedarea ei i-am trimes la fiecare 3-4 luni un pachet cu alimente si cafea care ea vindea si avea bani de trait in timpul lui Ceausescu.Dupa 1989 i-am trimes in loc de pachet care de multe ori veneau deschise si cu lipse, i-am trinmes 100$ de fiecare data ceace ia asigurat un trai mai decent.

Cand tanti Margareta a fost in Israel a venit si Ducu sa o viziteze . Am facut o mare excursie in toata tara. Cu toate ca a asa a suferit din cauza Lui,ea nu a venit la el cu pretentii deloc. Asta ma mirat mult.

#2
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Si mai departe?

#3
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013
Raporturile de la puscarie a lui Tanti Margareta

Attached Files



#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,000
  • Înscris: 09.01.2007
Omul se simte oropsit si vrea sa raspandeasca acest sentiment.

View PostEdgaroropsitul, on 02 martie 2015 - 12:41, said:

Raporturile de la puscarie a lui Tanti Margareta

Cu ce difera acel formular de unul intocmit - sa zicem - pentru furt calificat sau crima ?

#5
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Postbarbosa, on 02 martie 2015 - 12:40, said:

Si mai departe?

Mai departe e pe bani. Altfel care e gheseftul?

#6
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
Ai mai postat o data istorisirea asta, Oropsitule.

#7
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postoverseas, on 02 martie 2015 - 12:43, said:

Cu ce difera acel formular de unul intocmit - sa zicem - pentru furt calificat sau crima ?
Difera prin motivul condamnarii: atentat la siguranta ordinii de stat sau cam asa ceva, delicte politice pentru detinuti politici.

P.S. Topicul se poate muta la sectiunea de "Istoria Romaniei", mai sunt topice referitoare le detinutii politici.

#8
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View Postoverseas, on 02 martie 2015 - 12:43, said:

Omul se simte oropsit si vrea sa raspandeasca acest sentiment.



Cu ce difera acel formular de unul intocmit - sa zicem - pentru furt calificat sau crima ?
Daca nu ai o replica mai isteata asteapta sa vezi ce scriu altii.

View Posttybanu, on 02 martie 2015 - 13:29, said:

Ai mai postat o data istorisirea asta, Oropsitule.

Se poate. Eu cred ca este o istorie interesanta la cei care in viata lor nu au  intalnit un evreu sa vada ca nu au coada si nu  musca.

View Posthoria66, on 02 martie 2015 - 13:49, said:

Difera prin motivul condamnarii: atentat la siguranta ordinii de stat sau cam asa ceva, delicte politice pentru detinuti politici.

P.S. Topicul se poate muta la sectiunea de "Istoria Romaniei", mai sunt topice referitoare le detinutii politici.

De fapt a fost  cazul de spionaj +  groaznica procedare a securitatii . Matusa mea a fost de fapt tinuta ca ostatica  ca barbatul ei sa se intoarca la RPR. Cam neomeneste.

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,753
  • Înscris: 25.01.2007

View Postbarbosa, on 02 martie 2015 - 12:40, said:

Si mai departe?

View PostEdgaroropsitul, on 02 martie 2015 - 14:18, said:

Se poate. Eu cred ca este o istorie interesanta la cei care in viata lor nu au  intalnit un evreu sa vada ca nu au coada si nu  musca.
Nu e nici un mai departe. Evreii e buni, iertatori, minunati, asta trebuie sa intelegi.

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
Ar putea fi de apreciat faptul ca incerci sa-ti pastrezi si dezvolti apartenenta culturala la Romania, ca incerci sa scrii, etc.

Probabil ai facut si progrese intre timp...

Pe de alta parte, am observat inca de la primele posturi ca stalcesti izbitor de evident unele cuvinte.

Romana este o limba grea, care pune probleme si locuitorilor ei obisnuiti, insa asta nu este niciodata o scuza pt. stalcirea limbii, sau pt. utilizarea unor forme stalcite si deformate ale unor arhaisme.

Nu stau sa caut acum multe exemple, daca imi dai link la posturi mai vechi incepand cu primele, poate o sa-ti subliniez exemple, cand o sa am timp - in ideea de a te perfectiona, si de a nu provoca cititorilor, unele reactii nedorite.

Jindea nu inseamna nimic.
Probabil trebuia sa folosesti jinduia, care inca se foloseste, insa este un semi-arhaism...

Dincolo de asta, scrii si multe prostii.

Romanii se numeau intre ei rumâni de foarte-foarte mult timp, si vorbeau aceeasi limba de mii de ani.
Altii le spuneau in general vlahi sau valahi.
Traian a purtat un razboi fratricid cu dacii, de care era constient, si nu era fericit din cauza asta - inaintasii lui erau din Dacia.
Latina vulgara era preluata de romani de la daci, si nu invers.
Din Dacia a fost cucerita doar o mica parte din Oltenia si Banat, si cu toate acestea este dovedit ca limba romana primitiva este vorbita in tot spatiul carpato-danubiano-pontic, inca din timpul coloniei romane, si in continuare dupa, chiar in zone care nu aveau nici o treaba cu stapanirea romana - chestie altfel absolut imposibila - nu s-a intamplat nicaieri in lume asa ceva, nici dupa 2000 de ani de stapanire continua, si cu atat mai putin imediat sau cu libertatea castigata, deci limba era vorbita inainte.

Da, poporul roman este foarte corcit, au trecut 7 popoare migratoare pe aici, plus nemti vechi si noi, rusi, tatari, unguri, polonezi, sarbi, bulgari, englezi, francezi, tigani, evrei, turci, vietnamezi, chinezi, coreeni, chilieni, nigerieni, etc., etc.
Ungurii sunt mai corciti decat noi, pt. ca din originea hunica, n-a ramas decat un liant homeopatic.
Rusii si ucrainienii sunt si ei f. corciti, dar ceva mai putin.

Edited by loock, 02 March 2015 - 15:04.


#11
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View Postloock, on 02 martie 2015 - 14:46, said:

Ar putea fi de apreciat faptul ca incerci sa-ti pastrezi si dezvolti apartenenta culturala la Romania, ca incerci sa scrii, etc.

Probabil ai facut si progrese intre timp...

Pe de alta parte, am observat inca de la primele posturi ca stalcesti izbitor de evident unele cuvinte.

Romana este o limba grea, care pune probleme si locuitorilor ei obisnuiti, insa asta nu este niciodata o scuza pt. stalcirea limbii, sau pt. utilizarea unor forme stalcite si deformate ale unor arhaisme.

Nu stau sa caut acum multe exemple, daca imi dai link la posturi mai vechi incepand cu primele, poate o sa-ti subliniez exemple, cand o sa am timp - in ideea de a te perfectiona, si de a nu provoca cititorilor, unele reactii nedorite.

Jindea nu inseamna nimic.
Probabil trebuia sa folosesti jinduia, care inca se foloseste, insa este un semi-arhaism...

Dincolo de asta, scrii si multe prostii.

Romanii se numeau intre ei rumâni de foarte-foarte mult timp, si vorbeau aceeasi limba de mii de ani.
Altii le spuneau in general vlahi sau valahi.
Traian a purtat un razboi fratricid cu dacii, de care era constient, si nu era fericit din cauza asta - inaintasii lui erau din Dacia.
Latina vulgara era preluata de romani de la daci, si nu invers.
Din Dacia a fost cucerita doar o mica parte din Oltenia si Banat, si cu toate acestea este dovedit ca limba romana primitiva este vorbita in tot spatiul carpato-danubiano-pontic, inca din timpul coloniei romane, si in continuare dupa, chiar in zone care nu aveau nici o treaba cu stapanirea romana - chestie altfel absolut imposibila - nu s-a intamplat nicaieri in lume asa ceva, nici dupa 2000 de ani de stapanire continua, si cu atat mai putin imediat sau cu libertatea castigata, deci limba era vorbita inainte.

Da, poporul roman este foarte corcit, au trecut 7 popoare migratoare pe aici, plus nemti vechi si noi, rusi, tatari, unguri, polonezi, sarbi, bulgari, englezi, francezi, tigani, evrei, turci, vietnamezi, chinezi, coreeni, chilieni, nigerieni, etc., etc.
Ungurii sunt mai corciti decat noi, pt. ca din originea hunica, n-a ramas decat un liant homeopatic.
Rusii si ucrainienii sunt si ei f. corciti, dar ceva mai putin.


Replica  foarte interesanta daca ar fii  depins de discutia asta.
Ca mai scriu romaneste cum scriu stalcit este o minune deoarece cam 50 de ani nu am vorbit romaneste si nu am scris/citit romaneste.  Poate nu o sda crezi dar in gramatica romana au fost facute schimbari multe din care si au fost o parte anulate in cursul vremii.  Inainte de am emigrat la tara mea am invatat la liceul de baieti nr 2- Matei Basarab  din Bucuresti.

Cat despre corcituri,ma scuz ca ma bag in discutie nu la locul ei, eu am pretins si inca pretind ca TOATE POPOARELE  sunt mai mult sau mai putin corcituri si teoria nazista care slaveste "pura rasa"  este valabila numai la caini ,pisici si idioti.

#12
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postloock, on 02 martie 2015 - 14:46, said:

Ungurii sunt mai corciti decat noi, pt. ca din originea hunica, n-a ramas decat un liant homeopatic.
Ungurii sunt de origine turanica, secuii sunt de origine hunica.

#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006

View Posthoria66, on 03 martie 2015 - 11:38, said:

Ungurii sunt de origine turanica, secuii sunt de origine hunica.

Turan cica ar desemna o zona ancestrala din Asia centrala, posibil inclusiv sudul Turkmenistanului, si populatia turaniana ar fi de fapt turkmeni, tatari, turci vechi ( nu corciti cu albi cum sunt turcii de azi), etc.
Oricum, nu seamana cu ungurii, deci ideea de mai sus se pastreaza, cu legatura homeopatica pt. un mix de dacogeti si traci, cu polonezi, sarbi, rumâni/români, slavi, diverse popoare migratoare, secui, nemti vechi si noi, etc.

Campia Panonica ( ocupata azi de Ungaria) a facut parte din Dacia mare.
In primele secole ale e.n., rumânii le-au dat de pomana, de bunavoie, acele pamanturi, drept multumire si pt. buna vecinatate pt. lupta comuna impotriva unor migratori barbari, si au facut asta atat fara a elibera zona deja locuita slab de ei - deci practic nu au renuntat la pamant, si au tinut cont si de faptul ca era o zona inferioara, care nu prezenta mare interes, mai slaba din t.p.d.v. fata de spatiul carpato-danubiano-pontic.

Scuze de off topic, insa subiectul thredului este mai mult un monolog, si inca unul care nu cere prea multe comentarii.
Prin extensie, subiectul este mai degraba evreul oropsit, si reculturalizarea lui...

Edited by loock, 03 March 2015 - 22:40.


#14
Boshaft_Sylvester

Boshaft_Sylvester

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,558
  • Înscris: 01.10.2013
Cum a ajuns threadul asta aici?

loock, bine ai venit, duceam lipsa de dacomani.

#15
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostEdgaroropsitul, on 02 martie 2015 - 14:18, said:

De fapt a fost  cazul de spionaj +  groaznica procedare a securitatii . Matusa mea a fost de fapt tinuta ca ostatica  ca barbatul ei sa se intoarca la RPR. Cam neomeneste.
Am o banuiala ca era o practica obisnuita a securitatii. Cind fugea unul din tara ii arestau o ruda pentru ca sa il convinga sa se intoarca sau sa faca servicii pentru autoritatile romane.

#16
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postloock, on 03 martie 2015 - 22:11, said:

Campia Panonica ( ocupata azi de Ungaria) a facut parte din Dacia mare.
In primele secole ale e.n., rumânii le-au dat de pomana, de bunavoie, acele pamanturi, drept multumire si pt. buna vecinatate pt. lupta comuna impotriva unor migratori barbari, ...

Panonia apartinea Imperiului Roman, si nu, nu "rumânii le-au dat de pomana, de bunavoie, acele pamanturi", ci au fost cucerite cu arma in mana de la Imperiul Roman de Apus, care era in disolutie.

View PostDihorul Razboinic, on 04 martie 2015 - 10:52, said:

Am o banuiala ca era o practica obisnuita a securitatii.

Era sigur o practica a Securitatii. Se lucra gradual: rudele ramase in tara erau retrogradate la locul de munca, apoi, daca "tradatorul" nu accepta sa devina informator in tara unde ajunsese, acestea erau date afara de la servici, apoi acuzate pe un articol de cod penal, mai apoi chiar condamnate. Se lucra la santaj sentimental, pana cand "tradatorul" lua contact cu ambasada romana si accepta sa devina informator.

View PostBoshaft_Sylvester, on 04 martie 2015 - 00:27, said:

Cum a ajuns threadul asta aici?
Am cerut eu mutarea. N-are legatura cu "Poiana", are legatura cu istoria recenta a Romaniei...

#17
Boshaft_Sylvester

Boshaft_Sylvester

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,558
  • Înscris: 01.10.2013

View Posthoria66, on 04 martie 2015 - 12:45, said:

...au fost cucerite cu arma in mana de la Imperiul Roman de Apus, care era in disolutie.

De cine au fost cucerite, bre? De longobarzi?

#18
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
De huni. La huni se referea comentariul la care am raspuns.

Harta Panoniei pana pe la 300 si ceva, inainte sa vina hunii:
Attached File  Costantino_nord-limes.JPG   363.98K   15 downloads

Edited by horia66, 05 March 2015 - 14:41.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate