Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Braga? rețetă?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
Are cineva o rețetă testată de bragă? Eu încercat vreo două rețete de pe internet și n-am fost mulțumit de rezultat. A ieșit ceva care semăna mai mult a cvas.

#2
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Rețetă n-am, da' dacă îţi place braga de aici, îl voi îmbăta pe Ali în vreo seară şi o aflu.
Cu siguranţă îţi pot spune că se fierbe muuulte ore...

Edited by scaiba, 02 March 2015 - 17:28.


#3
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postscaiba, on 02 martie 2015 - 17:27, said:

Rețetă n-am, da' dacă îţi place braga de aici, îl voi îmbăta pe Ali în vreo seară şi o aflu.
Cu siguranţă îţi pot spune că se fierbe muuulte ore...

n-am încercat-o pe asta dar arată bine. La primul drum pe Valea Prahovei îi fac o vizită lui Ali. Între timp poți să-l îmbeți pe Ali :)

#4
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 26.01.2009
Fiind un produs de origine turca. boza.... cel mia bine cauta retete pe blogurile turcesti sau
https://www.google.r...M#q=boza recipe

#5
beleios

beleios

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.04.2011
Am avut sansa sa stau pe aceeasi strada cu una dintre putinele bragagerii din Constanta - undeva langa Piata Grivitii - in copilarie... Mirosea a braga pe toata strada si Nea Chenan ne dadea noua copiilor din cartier saptmainal cata braga putem bea. Drept e ca vecini fiind, il ajutam cu ce puteam, si pisicile noastre ii pazeau productia si tineau rozatoarele departe.
imi amintesc de sala de fabricatie - unde se fierbeau amestecurile de cereale cu apa si apoi se lasau zile intregi la fermentat, apoi se filtrau de 3 ori si braga era foarte, foarte buna. Era consistenta si nu intepa la limba, cu un gust dulceag-foarte usor amarui.
Am mai incercat si in alte parti, in tara si in lume- dar gustul copilariei mele - nu l-am mai regasit. se vinde inca braga in constanta , filtrata/diluata, cu cateva resturi de cereale care se tot invart in dozator - cu adaos de zahar si usor intepatoare la limba - la un pret ridicol dupa parerea mea...

#6
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Am ajuns de la supe, ciorbe şi borşuri la bragă.
Nu e rău că s-a amintit că există ( existau ) şi băuturi neacloolice, altele decât sucurile teck şi cola.

Existau şi în Galaţi cofetării ( Macul Roşu, de exemplu ) şi un magazin specializat în producere şi comercializare ( pe strada Bălcescu, lângă Delta ) a cremei de bragă.

Altă băutură bună era Mazagranul, la care primeai şi pai ( natural ) ambalat individual în hârtie.

Găseai cel puţin 10 sortimente distincte de bragă ( cu pere, smochine etc. )
Au dispărut uşor-uşor după 1965, când fabricarea industrială de sucuri colorate şi aromatizate cu miros de plastic şi cauciuc ars le-a înlocuit.

Ce vreo cinci-zece ani a reapărut ceva plin de conservanţi ce se numeşte impropriu bragă.
Probabil respectă cu stricteţe normele Europene şi de aici gustul, care nu are nimic de a face cu braga.

Braga este o băutură vie care ţinută la temperatură potrivită, băută din acelaşi loc la distanţă de 3 - 4 ore diferă ( spre rău sau spre mai bun ) la gust.

Ăsta este unul din motivele pentru care braga autentică nu se mai prepară şi pentru care comercianţii nu se complică cu ea.

Edited by Mos_Ilie, 15 March 2015 - 11:49.


#7
torres_23

torres_23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 21.01.2006
O braga buna am baut de la cei de aici: http://bragabuna.ro/

#8
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Mulţumesc frumos torres_23 , voi verifica în zilele viitoare.

Edited by Mos_Ilie, 16 March 2015 - 16:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate