Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Obligatiuni

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
bogdy23

bogdy23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.08.2013
Buna ziua,

Am citit candva un articol de presa in el se vorbea despre obligatiuni insa de un tip de obligatiune care tinea doar un trimestru din an adica 4 sau 3 luni. 4 luni e mai sigur., asa ca as dori sa va intreb exista astfel de tipuri de obligatiuni?Se oferea tot 10 la suta din suma investita.

Edited by bogdy23, 28 February 2015 - 20:58.


#2
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Mi-am pus și eu întrebarea asta. Am întrebat la BCR și mi-au dat un răspuns foarte bun și convenabil referitor la obligațiuni.

#3
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 14.08.2006
Dar cum cumperi obligatiuni la banca? Printr-un fond mutual? 10% in 4 luni? cred ca glumesti. Nici macar bancile comerciale nu au randament asa bun daca imprumuta statul roman. Mai bine iti cumperi aur sa investesti intr-o ferma la tara sa produci mancare.
Eu am platit 4300 lei taxa de prima inmatriculare, am dat statul in judecata si am castigat. Imi vor inapoia ce-i 4300 lei in decurs de 5 ani, cate 20 % pe an..deci statul roman este praf, nu recomand sa faci investitii bazandu-te pe STAT, ti-o vei lua la greu.

#4
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Nu glumesc. Mie mi-au oferit câteva soluții foarte bune. Singurul inconvenient - dobânda se impozitează ca venit și trebuie declarat la circa financiară.

Omul a întrebat de obligațiuni fiindcă asta e soluția care i se pare lui interesantă. La asta am răspuns și cred că asta așteaptă, nu idei de cum ar investi alții banii.

Edited by Cazimi, 28 February 2015 - 23:48.


#5
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Randamentele afisate sunt, de obicei, anuale. A obtine 10% pe trimestru, e un vis umed...
(stii care era visul american?  sa obtina 28% pe an + sa aiba o masina decapotabila rosie + o blonda in masina aia!)

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Pentru 10% dupa doar 4 luni s-ar fi aruncat toti gigantii sa cumpere, astfel incat ar fi crescut imediat pretul.
Ori nu sunt corecte informatiile, ori o fi vreo firma cu un picior jumate in faliment si nu-i dispus nimeni sa riste.

#7
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
nu se merita , mai ales acuma cu criza datoriilor suverane.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate