Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

vw lupo transmisie automata

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
elenaalina

elenaalina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.02.2015
Salut!
Doresc sa achizitionez un VW lupo 2001, transmisie automata (I'm a girl, yep). Datorita faptului ca pe softpedia am citit multe raspunsuri pertinente, am zis ca nu strica sa va pun si eu o intrebare... Se merita cutia automata? Prietenii imi spun ca in cazul in care se va strica, pot sa duc masina direct la fier vechi. Nu am multe informatii in acest domeniu, asa ca am mare nevoie de ajutorul vostru. Merci anticipat.

#2
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
NU se va strica .

#3
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Cutia automata merita, mai ales in oras, dar ca orice lux, necesita o cheltuiala in plus.

La Lupo, cutia e de tip clasic, automat duce la un consum mai mare si o performanta mai slaba, nu e tragedie, mai ales daca e pentru fataiala din Bucuresti, dar pe langa astea, vine si cu intretinerea periodica, care trebuie facuta corect, altfel ai sanse sa-i faci coliva si reparatia costa si 1000 Euro, in functie de defectiune/atelier. Reviziile consta in inlocuirea uleiului si a filtrelor, nu e mare inginerie pentru un atelier bine echipat.

Edited by connectorxp, 28 February 2015 - 19:26.


#4
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 tiopedi, on 28 februarie 2015 - 19:25, said:

NU se va strica .
Din ciclul "mitul masinii germane indestructibile"...

#5
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 connectorxp, on 28 februarie 2015 - 19:26, said:

Cutia automata merita, mai ales in oras, dar ca orice lux, necesita o cheltuiala in plus.

La Lupo, cutia e de tip clasic, automat duce la un consum mai mare si o performanta mai slaba, nu e tragedie, mai ales daca e pentru fataiala din Bucuresti, dar pe langa astea, vine si cu intretinerea periodica, care trebuie facuta corect, altfel ai sanse sa-i faci coliva si reparatia costa si 1000 Euro, in functie de defectiune/atelier. Reviziile consta in inlocuirea uleiului si a filtrelor, nu e mare inginerie pentru un atelier bine echipat.

Cat de nebun sa fii sa dai €1000 reparatie la o cutie de pe masina din 2001? Cand cumperi o cutie de la sh cu 500....

#6
elenaalina

elenaalina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.02.2015
Sa inteleg ca in cazul in care se strica pot sa cumpar cutie sh ok ca pret? mai citisem pe undeva si ca exista un kit de transformare din automata-> manuala si care costa maxim 1000Ron. Asa e?

#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 elenaalina, on 28 februarie 2015 - 19:48, said:

Sa inteleg ca in cazul in care se strica pot sa cumpar cutie sh ok ca pret? mai citisem pe undeva si ca exista un kit de transformare din automata-> manuala si care costa maxim 1000Ron. Asa e?

Nu e si nu exista kituri pentru asa ceva.
Iar Lupo nu are cutii automate, numai manuale si manuale robotizate care se misca prost si se deregleaza usor. Nu sunt greu sau scump de reparat dar nu prea gasesti mesteri.
Ia-ti o masina cu automata get-beget, oricum Lupo nu e o masina ieftin de intretinut mai ales la piese.

#8
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011
Fiind aflat in cautarea unui A4 / Passat din anii aia si mare fan al cutiilor automate, m-am interesat putin cum sta treaba. Totul tine de noroc dar sunt multe, foarte multe probleme pe cutiile VAG facute atunci, nu m-as incumeta sa cumpar asa ceva decat cu istoric si cu verificare minutioasa. Pe langa probleme se adauga si consumul semnificativ mai mare.

#9
elenaalina

elenaalina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.02.2015
Pentru o masina "cu automata get beget", nu ma incadrez in buget. La banii pe care ii am de dat pe masina, ramane singura varianta pe care mi-o permit.

#10
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Cutia automata nu e un raspuns la problema "conduc prost". E chiar foarte simplu de condus o masina manuala. Trebuie doar sa repeti pana iti intra in minte ca:
1. Apasand ambreiajul decuplezi motorul de roti
2. Cand esti in viteza I nu lasi sa scada sub 800 - 1000 rotatii pe minut, altfel ti se opreste motorul.
3. Cand atingi 2500 - 3000 rotatii pe minut schimbi intr-o viteza superioara
4. Cand esti in alta viteza decat a I-a si scade sub 800 - 100 schimbi intr-o treapta inferioara.
Dupa cateva luni de mers te vei obisnui si cu asta.

Masina cu cutia automata e misto dar nu una de 14 ani care si la timpu' ei era low cost... eu unul nu mi-as lua masina sh automata cu mai putin de 10 - 12 - 14000 de euro.

#11
elenaalina

elenaalina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.02.2015
Merci de sfaturi potae, am carnet de sofer, stiu cum sta treaba. Vreau automata pt ca e usor de folosit si ai comfort sporit, mai ales pt mine care conduc aproape numai in oras.

#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Mai exact care e bugetul tau?

#13
elenaalina

elenaalina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.02.2015
2500 euro de toti. (inclusiv taxa de inmatriculare, RCA, verificare etc)

#14
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Din pacate in banii astia n-ai sa gasesti o automata ok. Ai sanse ok la o japoneza cu cvt, de ex. http://www.autovit.r...-C35444958.html

#15
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
Greu la bugetul asta... poate corsa...

#16
elenaalina

elenaalina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.02.2015
De ce nu e ok lupo? Raspunsuri argumentate

#17
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
E foarte foarte mica.
La același buget e mai veche decât alternativa.
Destul de scumpa la întreținere pentru clasa micro.
E supraevaluata ca e VW. La bugetul asta e fie veche fie cu bube.

Edited by aandrei_24, 01 March 2015 - 00:47.


#18
elenaalina

elenaalina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.02.2015
In final mi-am luat golf 4, o am deja de o luna si sunt multumita. Va multumesc pentru raspunsuri pentru ca m-au influentat in luarea deciziei.
@potae, merci de sfaturi, le aplic Posted Image
Topicul se inchide.

Edited by elenaalina, 27 April 2015 - 21:50.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate