Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Spalatorie auto ecologica

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
mitica_lenesul

mitica_lenesul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.02.2015
Salve;
Am tot hoinarit pe aici in speranta ca voi gasi raspunsuri la niste intrebari. De ceva timp ma gandesc sa deschid o spalatorie auto; problema de care m am lovit este ca nu gasesc pe net detalii despre ce si cum trebuie construita astfel incat sa fie ECOLOGICA. Practic ma gandesc la o spalatorie cu 3 rampe de la zero constructia ; buget de max 20.000 euro.
Ma intereseaza sfaturi doar pt spalatorie auto ecologica !!
Multumesc.

#2
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,279
  • Înscris: 27.10.2007
Depinde ce intelegi prin spalatorie ecologica.
stricto senso, asa ceva nu exista - ar insemna ca, la iesire, apa reziduala  este potabila .
problema este cum cureti apele uzate. din pacate detergentii cu care spalam masina NU SUNT DELOC  ECOLOGICI (detergentii sunt substante cu molecula lunga, care nu pot fi prietenoase cu mediu).mai mult, in timpul spalarii masinii , antrenam reziduuri petroliere care trebuie si ele separate inainte de a da apa la canal. problema este ca detergentul le face solubile. asta nu inseamna ca le decompune. nu, doar le face solubile, dar tot reziduuri petroliere raman.
ai putea folosi detergenti biodegradabili (nici acestia nu sunt ecologici, dar macar se descompun mai usor) si ai putea face apoi face un sistem de epurare a apelor uzate (bazine de decantare, o treapta de descompunere biologica), pe care sa le filtrezi pe un strat activ, nu cred ca te tine buzunarul.
in rest, merita citit aici cam cum se pune problema.

#3
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
uite aici planul afacerii
după ce obtii avizul de mediu o să vezi dacă poți fi sau nu ecologic

#4
mitica_lenesul

mitica_lenesul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.02.2015
Prin spalatorie ECO inteleg...ce inteleg autoritatile cand pretind asta de la mine..practic as vrea o idee de pret pt sistemul de..decantare sau epurare..ceva care sa ma incadreze dupa cerintele lor la spalatorie auto ecologica. Ma intereseaza avizul de mediu luat pe bune..nu pe spaga.

dacuburebista - planul ala de afaceri e cam fantezie; l am gasit si eu pe net cu ceva timp in urma. multam

Edited by mitica_lenesul, 28 February 2015 - 18:38.


#5
mitica_lenesul

mitica_lenesul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.02.2015
bunn..
deci pana acum am aflat ca ..chestia.. de care am nevoie pt ca spalatoria auto sa intre in categoria celor ecologice, se numeste separator de hidrocarburi costa intre 600-800 euro+tva; are 2000 L capacitate, debit 4m/s (spalatorie cu 3 rampe va fi).
am inteles ca din punct de vedere tehnic lucrurile ar sta cam asa : apa din rampele spaltoriei auto intra in decantor, acolo ramane nisipul si petrisul, apoi in separatorul de hidrocarburi si apoi in reteaua de canalizare.
mi ar prinde bine o confirmare ca asa stau lucrurile.
va mai rog daca aveti habar, sa mi spuneti racordurile la apa, canal, curent...ce costuri implica ?
toate sunt langa viitoarea locatie, evident in Bucuresti.
multam.

Edited by mitica_lenesul, 02 March 2015 - 13:21.


#6
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
Domnule, daca te duci la medic pentru o consultatie platesi si/sau dai spaga? Raspunsul e da.
Pai dumneata vrei pe forum sa va dam noi reteta, gratis, apoi dai drumul la afacere si ne chemi sa fim clienti.
Sunt atatea firme care fac asa ceva.
Revenind la intrebarea pusa rapunsul nu este simplu.Iti treebuie o solutie tehnica care iti dimensioneaza bazinul de preepurare, care se calculeaza in functie de parametri.In mare ce ai descris anterior este ok, dar autoritatile respectiv mediu si apa nova cer inclusiv solutia tehnica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate