Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Win. 8.1 mananca spatiul pe C

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
silver_eye

silver_eye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 15.03.2006
Salutare,
am o problemuta la care nu ii dau de cap.
am cumparat recent un laptop cu hdd tip emmc de 32GB. Evident ca nu am luat in calcul cat ocupa sistemul, plusc backup-ul samd si m-am trezit cu doar 14GB spatiu de lucru(dupa ce am dezinstalat diverse). Nu e bai, folosesc cloud-urile, memorii externe samd. Dar...din cei 14 gb am ramas rapid fara 3GB si continua sa scada .
Am renuntat la hibernate sys si am redus pagefile sys recuperand 2GB, dar totusi...scade doar prin browsing.
ma puteti indruma ce as putea sa fac sa eliberez tot spatiul ocupat aiurea. MultumescAttached File  Untitled.jpg   189.68K   43 downloads

Edited by silver_eye, 22 February 2015 - 12:01.


#2
justnewsp

justnewsp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.07.2010
Pai, ti-ai dat singur raspunsurile.
1. ai folosit un program de spatiu - perfect, acolo vezi exact cine cit ocupa.
Poti sa sapi mai adinc, adica ceva sub-foldere de la ProgramData, Program Files....
La windows nu prea are rost sa umbli.
Eventual ruleaza Disk Cleanup (run as administrator) si vezi daca ai optiunea Windows Update Cleanup sau altele care ocupa mult spatiu
2. scade prin browsing.... pai muta folderele browserului pe alta partitie..... daca ai.
Daca nu, limiteaza din browser marimea cache-ului.

Edited by justnewsp, 22 February 2015 - 12:09.


#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Nu mai ai alte partitii, doar 32 GB tot sistemul?

#4
mamutpet

mamutpet

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 22.02.2015
Asa este cu Win 8, foloseste CCleaner si mai elibereaza

#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Dupa fiecare instalare de update-uri mai importante, faci un Disk Cleanup, bifand si optiunea "Cleanup System Files" (dupa verificarea fisierelor ce pot fi sterse in urma executarii primei operatii)...

Verifici si daca nu s-au adunat prea multe fotografii in folderul OneDrive. Dai click dreapta pe folderul "Camera Roll" din Pictures si alegi optiunea "Make available online-only" sau pur si simplu muti de acolo tot ce exista dupa ce faci intregul continut disponibil offline.

#6
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008
Ti-as fi spus sa dezactivezi hibernarea, dar in Windows 8.1 ea este aproape esentiala.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate