Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Prostia se plateste dar imi pot face dosar penal?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008
Da-i in cacat de fraieri, ca n-au ce sa-ti faca. Eu am 8 camere HD in curtea mea, care "bat" catre toti vecinii din jurul meu, plus strada din fata casei. Atata vreme cat camerele sunt amplasate pe proprietatea mea inregistrez ce vreau. Alea care sunt montate pe gardul de la strada inregistreaza perfect numerele masinilor sau semnalmentele pietonilor . Ce-o sa-mi faca, o sa ma dea in judecata toti soferii si pietonii care trec prin fata curtii mele?

#20
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View Postcristi_71, on 03 februarie 2015 - 21:27, said:

... am 8 camere HD in curtea mea, care "bat" catre toti vecinii din jurul meu, plus strada din fata casei. Atata vreme cat camerele sunt amplasate pe proprietatea mea inregistrez ce vreau. Alea care sunt montate pe gardul de la strada inregistreaza perfect numerele masinilor sau semnalmentele pietonilor .
Ce-o sa-mi faca, o sa ma dea in judecata toti soferii si pietonii care trec prin fata curtii mele?
pietonii sau soferii nu ca poti filma pe spatiul public in schimb cu restul pe care-i dai tu in cacat , te pot rezolva foarte fin si sa vezi ce repede te desumfli .
s-o crezi tu p-asta cum ca daca acele camere sunt instalate pe proprietatea ta inregistrezi ce vrei . da , ce vrei la tine pe proprietate dar nu la altii .
legislatia e foarte clara chiar si cu amplasarea geamurilor , etc .

#21
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Am rugamintea să nu postați în afara subiectului.

#22
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
Nu zic nimic de rău de politie cu doar de mine. Este clar ca dpdv legal au dreptate în cazul meu dar oare nu trebuie sa aplice legea "în spiritul ei"?
Eu nu stiu daca e normal ce fac ei.

Oricum, cred ca fără următoare când voi vrea sa fiu corect ma voi gandi de 100 de ori înainte.

#23
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Sfatul meu este sa mergi la subunitatea respectiva de politie si sa clarifici situatia.
Mai mult ca sigur se va rezolva.

#24
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sper ca este sarcastic, dar totusi in cazul in care cineva e suficient de inconstient sa urmeze asa ceva: asta e exact ceea ce NU trebuie sa faci, sa discuti cu ORICINE, mai ales cu autoritatile fara avocat.

Sintem totusi pe Professional Zone  > JURIDIC > Drept penal, asta e absolut primul lucru pe care trebuie sa il stie cineva in situatii de-astea.

#25
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
@Dau cred ca ai dreptate: maine cred ca o sa merg pana la sectie iar sa vad ce vor sa faca.
Atata timp cat politistul mi-a promis ca ma suna vinerea trecuta sau luni si nu a facut-o, nu mi se pare tocmai ok. Probabil ca sunt eu prea corect insa....

Va multumesc pentru sfaturi.

#26
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ai grija ce declaratii mai dai pe acolo poate nu te mai intorci...

#27
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

View Postf300, on 04 februarie 2015 - 11:02, said:

Sper ca este sarcastic, dar totusi in cazul in care cineva e suficient de inconstient sa urmeze asa ceva: asta e exact ceea ce NU trebuie sa faci, sa discuti cu ORICINE, mai ales cu autoritatile fara avocat.

Sintem totusi pe Professional Zone  > JURIDIC > Drept penal, asta e absolut primul lucru pe care trebuie sa il stie cineva in situatii de-astea.
Nu, chiar asta este primul lucru pe care trebuie sa-l faci. Sa afli exact despre ce este vorba. Parerea mea este ca n-ai nevoie in momentul de fata de un avocat.

#28
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostDau, on 04 februarie 2015 - 22:36, said:


Nu, chiar asta este primul lucru pe care trebuie sa-l faci. Sa afli exact despre ce este vorba. Parerea mea este ca n-ai nevoie in momentul de fata de un avocat.

Adica sa scrie dupa dictare?

#29
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
Nu am scris nimic dupa dictare. Politistul când am dat declaratia m-a întrebat dacă vreau sa ma ajute și ce m-a sfătuit sa scriu cred ca e in avantajul meu.

Mi-a zis sa scriu printre altele ca mail-ul era doar interogativ, ca instalarea camerei are doar rolul de a-mi proteja locuinra, ca m-am înțeles cu vecinul cu senzorul pe cale amiabila.

O întrebare: oare dacă se încheie cazul asta (adica dacă șeful lui îl lasă să închidă cazul) sunt obligati legal sa ma anunțe? Sau poate ai și terminat cu prostiile și eu nu stiu?

#30
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
"sfatuitul" asta e exact dupa dictare. Daca intr-adevar e de penal ca ti-ai pus o camera si daca intr-adevar vroiau sa faca un dosar bun (adica in final sa-si faca meseria) abureala pe care ti-au servit-o e absolut clasica si normala. Scrie tu acolo ce motive ai avut, etc - dar scrie mai ales cum ai facut fapta pentru care vrem sa te infundam.

In ceea ce priveste vreo comunicare chiar la chestiile cele mai formale la care ma pot gindi, comunicarea hotaririlor judecatoresti oricum se depaseste termenul la fiecare hotarire (citeodata dublu, citeodata nu e trimisa niciodata - chiar in cazul in care nu sint irevocabile).

#31
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Eu v-am mai zis ca va jucati cu focul de cand s-au ieftinit camerele de supraveghere.

Quote

ART. 34
(1) Persoanele fizice sau juridice pot desfasura activităţi de proiectare, producere, instalare şi întreţinere a sistemelor de alarmare impotriva efractiei sau a componentelor acestora numai pe baza licenţei eliberate de Inspectoratul General al Poliţiei Romane, reînnoită la fiecare 3 ani, şi cu avizul prealabil al Serviciului Roman de Informaţii, eliberat în termen de 30 de zile.
ART. 58
Desfăşurarea de activităţi de paza sau protecţie, de proiectare, producere, instalare şi întreţinere a sistemelor de alarma impotriva efractiei sau a componentelor acestora fără atestat sau fără licenta de funcţionare prevăzută de lege constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.
ART. 28
(5) In sensul prezentei legi, prin sistem de alarmare impotriva efractiei se intelege ansamblul de echipamente electronice care poate fi compus din centrala de comanda si semnalizare optica si acustica, detectoare, butoane si pedale de panica, control de acces si televiziune cu circuit inchis cu posibilitati de inregistrare si stocare a imaginilor si datelor, corespunzator gradului de siguranta impus de caracteristicile obiectivului pazit.
Totodata de la Autoritatea Nationala de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal

Quote

Art. 1
(1) Colectarea, inregistrarea, stocarea, utilizarea, transmiterea, dezvaluirea sau orice alte operatiuni de prelucrare a imaginilor prin mijloace de supraveghere video, care permit identificarea directa sau indirecta a persoanelor fizice, reprezinta operatiuni de prelucrare a datelor cu caracter personal ce intra sub incidenta prevederilor Legii nr. 677/2001 pentru protectia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal si libera circulatie a acestor date, cu modificarile si completarile ulterioare.
[...]
Art. 11
(1) Operatorii care prelucreaza date cu caracter personal prin mijloace de supraveghere video sunt obligati sa furnizeze informatiile prevazute la art. 12 alin. (1) din Legea nr. 677/2001, cu modificarile si completarile ulterioare, inclusiv cu privire la:
a) existenta sistemului de supraveghere video si scopul prelucrarii datelor prin astfel de mijloace;
Posted Image identitatea operatorului;
c) existenta inregistrarii imaginilor si categoriile de destinatari ai acestora;
d) drepturile persoanelor vizate si modul de exercitare a acestora.
(2) Informatiile prevazute la alin. (1) trebuie aduse la cunostinta persoanelor vizate, in mod clar si permanent. Existenta sistemului de supraveghere video va fi semnalata prin intermediul unei pictograme care sa contina o imagine reprezentativa cu vizibilitate suficienta si pozitionata la o distanta rezonabila de locurile unde sunt amplasate echipamentele de supraveghere video.

Edited by Lipsum, 05 February 2015 - 11:50.


#32
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
@Lipsum:
Atunci, concret, ce ar trebui sa fac? Imi trebuie o licenta? Am si sistem de alarma clasic.
De unde o obtin, sau mai ales cum. Se pare ca daca intreb astia vor sa imi faca dosar.

Astazi am sunat si mi-a spus omul ca nu i s-au intors actele semnate de superior iar ca daca nu se intorc intr-o saptamana si ceva, inseaman ca se claseaza.

Oricum, din cate am inteles, ca sa inceapa urmaririle trebuie sa:

- nu se inchida cazul cu declaratia mea
- sa convinga vecinul sa depuna plangere penala

Intrebarea vine acum: nu le trebuie si vreo dovada?

#33
Mihai1971

Mihai1971

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 02.05.2006
Ce s-a mai intamplat? Esti ok sau te-au ridicat?

#34
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
Sunt ok. Nu a mai zis nimeni nimic. Am început sa nu îmi mai fac griji.

Evident ca nu voi mai apela la ei niciodată. Oricum mi-a fost învățătură de minte.

Dacă apar noutăți va țin la curent.

#35
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
Ok, am primit astazi un plic de la Politie. Scrie ca datorita declaratiei pe care am dat-o au decis clasarea cazului. Deci nu sunt asa cum am banuit. Probabil ca asta era procedura pe care trebuiau sa o urmeze. Nu scapati de mine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate