Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Incepator sala

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
iSenseless

iSenseless

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.11.2014
Salut,

Am 19 ani si intentionez de aproximativ jumatate de an sa ma apuc de sala, numai ca nu am gasit cu cine sa merg, si nici timpul nu prea mi-a permis. Insa, am decis sa pun piciorul in prag si sa ma apuc. As dori daca se poate cateva sfaturi legate de primele lucruri pe care ar trebui sa le fac atunci cand intru in sala. Nu am mai fost pana acum, si prima intrebare ar fi: Exista instructori care sa-mi prezinte aparatele cat de cat, astfel incat sa stiu ce si cum sa lucrez? Si, de asemenea, ce recomandari aveti in legatura cu alimentatia?

As vrea daca se poate sa nu ma luati la misto, stiu ca pot parea intrebari penibile, dar banuiesc ca fiecare si-a pus aceste intrebari pana sa se apuce :)) Multumesc anticipat!

#2
bbchip44

bbchip44

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 14.05.2008
In primul rand trebuia sa precizezi cu ce scop te duci la sala: sa slabesti, sa-ti dezvolti musculatura, sa-ti tonifiezi corpul? In orice situatie, primul lucru pe care trebuie sa-l faci cand ajung in sala e incalzirea temeinica, minim 5 minute. Aparatele sunt cam intuitive dar ai trainerul de serviciu in caz in care nu te descurci, iar el/ea te poate ajuta nu numai sa-ti explice cum  functioneaza aparatele ci si ce tipuri de exercitii sa faci si cum sa le faci corect. Alimentatia iar depinde de ce vrei de la corpul tau. La sala unde merg eu am un tabel cu ce trebuie sa mananci in functie de ce vrei sa realizezi. poate gasesti si pe net ceva de genu.

Edited by bbchip44, 02 February 2015 - 02:49.


#3
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Cine se ocupa de sala e teoretic si instructor, poti vorbi cu el sa-l rogi sa-ti arate niste exercitii de inceput, ii explici situatia ta.

#4
spiridusulverde

spiridusulverde

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 20.11.2011
Da de obicei exista instructor.Depinde cum a spus si mai sus ce vrei sa faci la sala sa pui masa sa slabesti ,e o diferenta intre ele.Cel mai bine Intrebi instructorul (daca este )el o sa iti faca un program de exercitii. De exemplu luni faci spate,marti piept,miercuri picioare si tot asa.Nu e bine sa faci sala de capul tau sunt unii care fac doar brate si piept si arata ca naiba picioare subtiri si sus masivi :).

#5
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013
Inainte de a merge la sala este bine sa stii ce vrei : masa musculara, sa slabesti, etc. Apoi fiecare sala are propriile reguli, in general e bine sa ai echipament de schimb curat, prosop pentru aparate, incaltamine de schimb curata si multa rabdare. In fiecare sala exista cate un instructor, unii cer bani pentru sprijin, altii te ajuta o perioada moca, aici te orientezi si tu :). Despre alimentatie putem vorbii dupa primele luni de antrenament. Pentru inceput poti lucra 3 zile pe saptamana tot corpul la fiecare sesiune de antrenament. Daca te recuperezi ok intre 2 sesiuni de antrenament poti urca la 4 antrenamente pe saptamana. Cand intervine stagnarea poti sa treci la antrenament divizat pe grupe musculare.

#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Este a 1000-a intrebare de acest gen pe forum. Dupa ce vei da "search" si-ti vei face un program poate cineva te va ajuta sa-l corectezi sau ceva de genul acesta.

#7
aurelian087

aurelian087

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 04.01.2015
Este foarte important sa iei un pumn de steroizi cu trei zile inainte.

Edited by aurelian087, 02 February 2015 - 21:02.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate