Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

blocare ecran / ecran negru / laptop windows 7

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Revin cu o alta problema! Laptop Asus k50id, placa video dedicata nVIDIA geforce gt320m 1gb.
Problema: ma uitam pe youtube cu mozila si dintr-o data se face ecranul negru, se blocheaza putin si apoi incet incet isi revine si se inchide mozila (crash). Apoi merge fara probleme; Intru pe youtube iar ma uit la continuarea clipului (full screen) iar se intampla si jos in taskbar imi apare un triunghi galben cu semnul "!" si scrie asa: display driver stopped responding and has recovered (asta e ca si titlu); Display driver NVIDIA WINDOWS KERNEL MODE DRIVER, version 337.88 stopped responding and has successfully recovered.
Am windows 7 home premium x86 instalat de cateva zile, tot de atunci am curatat laptopul de praf, schimbat pasta termoconductoare de la procesor si gpu.
Dupa ce am primit prima data eroarea aceasta, am dezinstalat driverul de la gpu si am instalat alta versiune si tot asa face.
Care sa fie problema? Si o rezolvare? multumesc!

Edited by debusy, 01 February 2015 - 10:05.


#2
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Am intrat intr-un joc si dupa cateva minute au inceput sa apara patrate negre pe ecran dupa care primesc eroarea asta: https://www.dropbox.....44.51.jpg?dl=0 .

#3
cristy4hiphop

cristy4hiphop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 27.03.2014
e clar . nu ai instalat driverul bine . incearca o dezinstalare si cauta driverul acum pe site-ul producatorului. Ar trebui sa rezolve problemuta ;)

#4
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" Care sa fie problema? Si o rezolvare? "
Probabil Gpu-ul nu se mai răceşte cum trebuie.
Rezolvarea ar fi să verifici dacă ai făcut treaba corect.

Ai făcut asta pentru prima dată la acest laptop sau ai mai multe la activ ?
Sigur ai aplicat pasta ( sau pad-urile ) termoconductore aşa cum trebuie ?

#5
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012

View Postcristy4hiphop, on 01 februarie 2015 - 12:23, said:

e clar . nu ai instalat driverul bine . incearca o dezinstalare si cauta driverul acum pe site-ul producatorului. Ar trebui sa rezolve problemuta Posted Image
Din cate imi amintesc, parca am instalat si acel driver. O sa mai incerc odata.

View PostMos_Ilie, on 01 februarie 2015 - 12:29, said:

Salut,

" Care sa fie problema? Si o rezolvare? "
Probabil Gpu-ul nu se mai răceşte cum trebuie.
Rezolvarea ar fi să verifici dacă ai făcut treaba corect.

Ai făcut asta pentru prima dată la acest laptop sau ai mai multe la activ ?
Sigur ai aplicat pasta ( sau pad-urile ) termoconductore aşa cum trebuie ?

nu e prima data cand curat/schimb pasta si nici primul laptop, insa e prima data cand am problema asta :) il desfac si mai verific odata ( mai schimb odata si pasta termoconductoare, poate nu s-a aplicat bine.

#6
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Am rezolvat problema. L-am desfacut din nou si am schimbat iar pasta; interesant e ca era aplicat pe toata suprafata la fiecare; si mai interesant era ca la gpu pasta era intarita atat de tare incat a trebuit sa pun coada la furculita sub servetel ca sa pot indeparta pasta.
    Dupa ce am facut treaba asta, nu am mai avut deloc probleme. multumesc de ajutor!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate