Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Doua televizoare le un decodor romtelecom/dolce

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
cthor

cthor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 31.01.2015
Salut, am dolce si am pe un tv decodor.
Cum fac sa pun pe un al doilea televizor?
Stiu ca vedeai aceleasi programe, dar cum fac.
Decodorul este in poza din atasament

Attached Files



#2
BricoMix

BricoMix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 29.09.2014

 cthor, on 31 ianuarie 2015 - 10:48, said:

Salut, am dolce si am pe un tv decodor.
Cum fac sa pun pe un al doilea televizor?
Stiu ca vedeai aceleasi programe, dar cum fac.
Decodorul este in poza din atasament
Folosesti un spliter ptr scart, cu precizarea ca pentru al doilea TV iti trebuie un cablu suficient de lung care sa ajunga la al doilea TV.
In decodor bagi cablul de la spliter, iar in cele 2 porturi de la spliter, pe unul pui scartul de la un TV, iar pe al doilea, cablul de la celalalt TV.

Edited by BricoMix, 31 January 2015 - 10:55.


#3
cthor

cthor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 31.01.2015
Am cablu destul.
Am inyeles ca la dolce nu merge cu splitere, cica fiecare tv trebuie conectat cu cablu direct din antena.
S adv?
Ce e ala scart?Spliter am dar pt scart?Adica?

#4
catalincc

catalincc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 15.08.2007
scartul e cablul ala negru si lat din dreapta imaginii, ala care duce semnalul in tv
LE: asta presupunand ca nu faci misto, vad ca e mai usor sa intrebi pe forum decat sa cauti pe net ce inseamna scart sau un spliter scart daca chiar nu stii!

Attached Files


Edited by catalincc, 31 January 2015 - 11:06.


#5
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014
Pui un spliter pe cablul coaxial. Nu ai treaba cu scartul.

Pe un tv o sa folosesti receptorul DVB-C de la Telekom, iar pe al doilea tv tunerul integrat in TV: digital (DVB-C) sau analogic (daca e un tv mai vechi).

Receptorul de la Telekom nu e HD, l-as folosi pt televizorul mai vechi.

#6
catalincc

catalincc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 15.08.2007
ala e DVB-C de la ei? nu se vorbea de antena?

Edited by catalincc, 31 January 2015 - 11:10.


#7
BricoMix

BricoMix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 29.09.2014

 cthor, on 31 ianuarie 2015 - 11:00, said:

Am cablu destul.
Am inyeles ca la dolce nu merge cu splitere, cica fiecare tv trebuie conectat cu cablu direct din antena.
S adv?
Ce e ala scart?Spliter am dar pt scart?Adica?
Merge fara probleme, stai linistit.
Tu chiar asta faci. Cablul de la Dolce il bagi in decodor, iar din decodor iesi cu un cablu scart. Doar ca acel cablu scart il duci intr-un spliter pe care imparti semnalul. Se gasesc in comert splitere scart, pe undeva 30 ron cred. Cablu Scart-Scart lung, nu stiu cat costa.

#8
cthor

cthor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 31.01.2015
Am cautat intre timp ce e spliterul scart,
trebuie foarte lung , nu cred ca se gaseste pt ce vreau eu..si oricum..mai bine cumpar decodor decat asta.

Am cablu coaxial si spliter d.asta :
http://images.smartb...248c3c852c9.jpg

Se poate face ceva?,
Catalin petrescu,poti fii te rog mai explicit?

Edited by cthor, 31 January 2015 - 11:15.


#9
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014

 cthor, on 31 ianuarie 2015 - 11:14, said:

Am cautat intre timp ce e spliterul scart,
trebuie foarte lung , nu cred ca se gaseste pt ce vreau eu..si oricum..mai bine cumpar decodor decat asta.

Am cablu coaxial si spliter d.asta :
http://images.smartb...248c3c852c9.jpg

Se poate face ceva?,
Catalin petrescu,poti fii te rog mai explicit?
E bun spliterul pe care-l ai.

Pui spliterul undeva pe hol, din care vor iesi 2 cabluri de tip coaxial, unul catre receptorul de la Telekom, iar al doilea catre unul dintre televizoare.

Receptorul de la Telekom il conectezi la televizorul model mai vechi, in ideea ca cel nou are un tuner integrat mai bun.

 catalincc, on 31 ianuarie 2015 - 11:01, said:

scartul e cablul ala negru si lat din dreapta imaginii, ala care duce semnalul in tv
LE: asta presupunand ca nu faci misto, vad ca e mai usor sa intrebi pe forum decat sa cauti pe net ce inseamna scart sau un spliter scart daca chiar nu stii!
E o prostie sa folosesti spliter pt scart, vei avea exact aceeasi imagine pe ambele televizoare, schimbi programul tv si se schimba pe ambele televizoare.

 catalincc, on 31 ianuarie 2015 - 11:08, said:

ala e DVB-C de la ei? nu se vorbea de antena?
Esti pe langa subiect daca intrebi asa ceva.

#10
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Cablul coaxial vine de la o antenta de satelit sau este cablu TV (ca la bloc de exemplu)?

Daca este cablu TV, atunci poti face splitarea fara nici un fel de problema. Daca este satelit, atunci iti trebuie doua decodoare (si cu 2 LNB-uri sau unul dublu), asta pentru ca sa te poti uita simultan la televizor pe posture diferite (ca altfel vei avea acelasi post pe ambele; nu stiu daca si cu dublu decodor ar merge).

#11
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007

 cthor, on 31 ianuarie 2015 - 10:48, said:

Salut, am dolce si am pe un tv decodor.
Cum fac sa pun pe un al doilea televizor?
Stiu ca vedeai aceleasi programe, dar cum fac.
Decodorul este in poza din atasament
Citez:colombo2003

Quote

Daca este satelit, atunci iti trebuie doua decodoare (si cu 2 LNB-uri sau unul dublu), asta pentru ca sa te poti uita simultan la televizor pe posture diferite (ca altfel vei avea acelasi post pe ambele; nu stiu daca si cu dublu decodor ar merge).

Daca ai "tigaie" la geam,pe acoperis,nu va merge cu un singur receiver.Am si eu acelasi receiver "Coship".Sunt porcarii chinezesti.Dupa un an se schimbau programele singure,volumul sonorului se dadea cand prea tare cand prea incet.Sunt niste "conserve" ieftine marca Telecom.

#12
catalincc

catalincc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 15.08.2007

 catalin_petrescu, on 31 ianuarie 2015 - 11:36, said:

E o prostie sa folosesti spliter pt scart, vei avea exact aceeasi imagine pe ambele televizoare, schimbi programul tv si se schimba pe ambele televizoare.
Esti pe langa subiect daca intrebi asa ceva.
exact de la premisa asta plecase omul... Stiu ca vedeai aceleasi programe
ori in conditiile in care inteleg ca omul ar fi abonat la satelit, nu la cablu, cica fiecare tv trebuie conectat cu cablu direct din antena, sunt curios cum reusesti cu tunerul DVB-C integrat in tv sa receptionezi canalele!

nu cunosc echipamentele actuale ale Telekomului, de asta intrebam daca ala e un receiver DVB-C si nu unul DVB-S insa din postarile omului inteleg ca e de satelit, nu de cablu!

 cthor, on 31 ianuarie 2015 - 11:14, said:

Am cautat intre timp ce e spliterul scart,
trebuie foarte lung , nu cred ca se gaseste pt ce vreau eu..
rezumand, tie iti trebuie un cablu scart-scart lung, nu spliterul ala din poza, ca doar spliterul va sta langa decodor... daca alegi schema asta si legi al doilea tv, acela va functiona doar ca monitor!

Edited by catalincc, 31 January 2015 - 12:13.


#13
cthor

cthor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 31.01.2015
Se pare ca numai 1-2 au inteles.
Am satelit, de la antena la receiver vine un cablu coaxial.
Nu am spliter scart si nici nu o sa cumpar, asa mai bn iau receiver nou.

Eu sunt constient ca o sa vad aceleasi programe pe tv 2 ca si pe tv 1.Nu am mevoie sa vad diferite.
N.am inteles nicio metoda...eu ma gamdeam sa pun un spliter pe cablu de la antena catre receiver ,undeva la jumate si sa trag cablu so in tv 2 dar nu cred ca o sa mearga.
Alte idei?sper ca m-ati inteles acum.
Mersi mult de interes

#14
catalincc

catalincc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 15.08.2007
pai ti s-a tot explicat... daca ai satelit, cu spliterul tau de cablu NU o sa mearga!
ia inca decodor, mai departe e alegerea ta daca pleci din lnb-ul antenei cu al doilea cablu sau il splituiesti pe cel deja intins!

#15
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Cum schimbi posturile(programele, emisiunile..whatever you intend to name it) la cel de-al doilea display aflat in cealalta locatie? Sau intentionezi sa nu le mai schimbi si lasi sa ruleze unul singur toată ziua?Posted Image
Receptor decodorul acela (Dolce) e facut sa functioneze doar pe un singur TV (redus la functia de display/monitor) la care privesti si asupra căruia actionezi cu telecomanda.Posted Image

Deși ai putea folosi adaptoare SCART-RCA si cablu RCA ecranat sau utp + balun pentru transport pe distante mai mari eu zi ca mai bine (1) renunti la idee.Posted Image
(2)Sau mai iei un decodor-receptor de la Dolce (Telekom) ( in custodie sau cumparat) sau cumperi unul compatibil( ma idoiesc deoarece acestea sunt proiectate sa functioneze imperecheate cu modului CI + card) plus (daca nu ai deja) LNB cu 2 sau 4 iesiri si cablu coaxial aferent pentru a duce semnal de la parabolica la a doua locatie acestea toate fiind posibile prin plata UNUI SINGUR abonament.Posted Image

Edited by spider_zero_sapte, 31 January 2015 - 13:56.


#16
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014

 cthor, on 31 ianuarie 2015 - 12:39, said:

Se pare ca numai 1-2 au inteles.
Am satelit, de la antena la receiver vine un cablu coaxial.
Credeam ca e vorba de cablui tv, nu satelit. Nu e bine ce-am scris mai sus.
Iti trebuie un al doilea receptor satelit + LNB Twin (2 iesiri)
In loc de LNB Twin merge si varianta cu spliter, insa trebuie sa acopere banda de frecvente folosita pentru satelit. Exemplu http://www.receptoar...r-2w-amiko.html

 catalincc, on 31 ianuarie 2015 - 12:21, said:

exact de la premisa asta plecase omul... Stiu ca vedeai aceleasi programe
ori in conditiile in care inteleg ca omul ar fi abonat la satelit, nu la cablu, cica fiecare tv trebuie conectat cu cablu direct din antena, sunt curios cum reusesti cu tunerul DVB-C integrat in tv sa receptionezi canalele!
nu cunosc echipamentele actuale ale Telekomului, de asta intrebam daca ala e un receiver DVB-C si nu unul DVB-S insa din postarile omului inteleg ca e de satelit, nu de cablu!
Imi cer scuze pt afirmatia de mai sus. Am crezut ca e vorba de cablu tv.

#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 catalin_petrescu, on 31 ianuarie 2015 - 11:05, said:

Pui un spliter pe cablul coaxial. Nu ai treaba cu scartul.

Pe un tv o sa folosesti receptorul DVB-C de la Telekom, iar pe al doilea tv tunerul integrat in TV: digital (DVB-C) sau analogic (daca e un tv mai vechi).

Receptorul de la Telekom nu e HD, l-as folosi pt televizorul mai vechi.

Nop, nu merge, se bat cap in cap tensiunile pentru alimentarea LNC-ului, care se trimit prin cablul coaxial.
Asa ceva ai nevoie:
https://www.google.r...ved=0CAYQ_AUoAQ

Edited by myshyk, 31 January 2015 - 14:12.


#18
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014

 myshyk, on 31 ianuarie 2015 - 14:06, said:

Nop, nu merge, se bat cap in cap tensiunile pentru alimentarea LNC-ului, care se trimit prin cablul coaxial.

Am rectificat mai sus http://forum.softped.../#entry16621861

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate