Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Terenuri bio

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
fbangus

fbangus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 26.11.2014
Buna ziua,

Am aproximativ 50 ha prinse anul trecut pentru conversie in terenuri bio.
O parte din ele sunt cultivate cu lucerna(peste 20 ha), o parte pajisti(15 ha) si pe o parte am avut anul trecut porumb siloz.
Am o intrebare- pe cele 15 ha vreau sa pun anul acesta tot siloz porumb, ce ingrasamant pot folosi(in afara de cel natural-am momentan citeva zeci sau sute de tone-fdar este de anul asta si intentionez sa-l folosesc la anul)?Ureea iese la un control ?Exista o modalitate mai ieftina?Sau mai bine scot o productie mai mica si nu folosesc nimic?
Multumesc

#2
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.11.2007
Nu ai voi sa dai nimic elemente chimice decat ingrasamnat natural - gunoi de grajd.

Edited by Redogs, 30 January 2015 - 11:56.


#3
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014
D-asta nu mai am baza ca bio este bio cu adevarat.

#4
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Dar daca e pajiste, poti sa-i schimbi destinatia in arabil?

#5
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013
Poti lasa si un nume ca sa stim si noi cine e ala cu "bio" pe sestache?

Gunoiul ala e bio?sau e luat de la ceva ferma de porci care au in ei tone de antibiotice?
Ma apuca groaza cand vad suprafetele scrise de tine,bio inseamna bio in tot lantul de productie,adica ingrasamant bio,teren bio,samanta bio,tratamente bio,etc
Apropo,stiati ca suntem campioni mondiali la suprafete bio omolgate?desigur,de organisme romanestiPosted Image

Edited by victor_tree, 30 January 2015 - 12:55.


#6
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
Exact. Bio vine de la atitudinea cultivatorului. Minciuna si cautarea de a insela nu este bio, nu este constructiva si nici benefica pt viata. Eu nu iau niciodata de la raionul bio pt ca sunt sigur ca as fi tras in piept.

#7
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.11.2007

 bladhaund, on 30 ianuarie 2015 - 12:48, said:

Dar daca e pajiste, poti sa-i schimbi destinatia in arabil?
Foarte greu se poate schimba categoria de folosinta din pajiste in arabil si asta doar cu acordul Ministerului Agriculturii si cu motive foarte bine intemeiate.

#8
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Asa stiam si eu. Deci, va cultiva pe pajiste porumb "la negru"?

#9
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.11.2007

 victor_tree, on 30 ianuarie 2015 - 12:49, said:

Poti lasa si un nume ca sa stim si noi cine e ala cu "bio" pe sestache?

Gunoiul ala e bio?sau e luat de la ceva ferma de porci care au in ei tone de antibiotice?
Ma apuca groaza cand vad suprafetele scrise de tine,bio inseamna bio in tot lantul de productie,adica ingrasamant bio,teren bio,samanta bio,tratamente bio,etc
Apropo,stiati ca suntem campioni mondiali la suprafete bio omolgate?desigur,de organisme romanestiPosted Image
Gunoiul de grajd este ingrasamant natural, poate sa fertilizeze cu el.
Intr-adevar, daca faci agricultura ecologica asta presupune ca toate fazele de productie trebuie sa fie eco.
Pentru asta sunt organisme de control care ar trebui sa se ocupe de asta dar lucrurile nu stau chiar asa.
Controalele se fac prin sondaj , cu un procent pe fiecare judet in functie de numarul dosarelor de agricultura ecologica.

 bladhaund, on 30 ianuarie 2015 - 13:16, said:

Asa stiam si eu. Deci, va cultiva pe pajiste porumb "la negru"?
Nu poate cultiva porumb pe pajiste, nu are cum.
Pajistea ramane pajiste, probabil ca ia si subventie de la APIA pentru ea.

#10
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

 bladhaund, on 30 ianuarie 2015 - 13:16, said:

Asa stiam si eu. Deci, va cultiva pe pajiste porumb "la negru"?

Ai scapat din vedere ca omul a spus ca detine 60 ha, din care 20 lucerna, 15 pajiste si ii mai raman destule de cultivat cu porumb, ala presupun ca e arabil deja, din moment ce a avut porumb siloz pe el. Cititi inainte de a sari in sus.

In ce priveste fenta cu ingrasamant ne-bio...no comment, asta e Romania...desi nu as baga mana in foc ca aia prin occident nu fenteaza deloc!

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006
Bio este un termen agreat tot mai mult de comercianti,indiferent de produsele vandute,care "gadila" foarte placut ego-ul cumparatorului.Ce poate suna mai frumos decat mi-am cumparat salam bio,sau ma duc la raionul de legume bio sa cumpar doi cartofi.
    Bio incepe sa fie sinonim cu sanatos.Inseamna ca tot ce nu este bio este nesanatos.Atunci de ce se permite vanzarea acestor produse?Doar pentru profit?Posted Image
    Si mai departe.Terenurile pe care le are initiatorul si de pe care pretinde ca va scoate productie bio pot fi ingrasate cu mama ca......rahatului atata timp cat nenorocitui ala de animal care s-a "balegat" bio este indopat cu steroizi si hormoni de crestere,care sunt orice, numai bio nu.
    Pe langa asta,mama natura nu uita nici un moment sa ne plateasca cu aceeasi moneda, trimitandu-ne ploile acide si toata atmosfera infestata de chimicale si produsi chimici care iarasi numai bio nu se pot numi.
    Bio nu exista.
    Bio este doar un alt nivel la care au ajuns tehnicile de vanzare pentru alimente.Pentru ca nu-i asa si saracu' si bogatu' tre' sa manance.Afacerile dupa aia.


ps.
Eu as fi foarte bucuros daca alimentele de acum ar fi macar la acelasi nivel calitativ cu cele de dinainte de 1989.Bio sa manance altii!!!!

#12
fbangus

fbangus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 26.11.2014

 victor_tree, on 30 ianuarie 2015 - 12:49, said:

Poti lasa si un nume ca sa stim si noi cine e ala cu "bio" pe sestache?

Gunoiul ala e bio?sau e luat de la ceva ferma de porci care au in ei tone de antibiotice?
Ma apuca groaza cand vad suprafetele scrise de tine,bio inseamna bio in tot lantul de productie,adica ingrasamant bio,teren bio,samanta bio,tratamente bio,etc
Apropo,stiati ca suntem campioni mondiali la suprafete bio omolgate?desigur,de organisme romanestiPosted Image
Buna,
De ce zici ca as face bio pe sestache?
Am aplicat pt conversie in toamna.Lucerna e al treilea an anul acesta si nu am intervenit cu nimic pe ea anul trecut.cele 15 ha de pasune e o cultura calamitata de salcie energetica(a se citi mi-a fost distrusa de 2 ciobani) si i-am facut gard si o folosesc pt vite.Tonele de gunoi provin de la 100 vite de carne aduse anul acesta asupra carora nu am intervenit cu nici un antibiotic.
Intrebarea era pentru cultura de siloz unde chiar am mentionat ca daca nu gasesc o solutie , prefer sa nu intervin cu nimic.
Hai sa nu ne pripim cu concluziile.

Vad ca foarte multa lume a sarit in sus.
Sa clarificam putin.
Am o ferma de Angus infiintata anul trecut.Avand in vedere ca stiam ca vin animalele  am inceput pregatirile pentru furajare cu 2 ani in urma, infiintand 20 de ha de lucerna, 15 ha porumb pt siloz, 15 ha porumb pt furajare si inca 50 ha pasune pe care inca nu am folosit.Am folosit doar 20 ha dintr-o cultura calamitata.Nu am luat nici un moment in calcul ideea de bio.
Anul trecut o firma care intocmea documentatia pt conversie s-a tot tinut de noi ca ar fi pacat daca nu am face, mai ales ca avem mai multe terenuri si pt pasune, cu alte cuvinte sa inchidem cercul de la productie pana la produsul finit.Am hoitarat sa convertesc in prima faza 50 ha.
Primul pas este sa asigur productia bio pt animale.Cum la lucerna si la pasune nu am intervenit cu ingrasaminte chimice, acolo sunt sperante mari pt conversie.
dar tot trebuie sa asigur hrana pt perioada de iarna cand vacile sunt in stabulatie semiinchisa.
Animalele produc momentan cam 3t de gunoi pe zi, pe care am inceput sa-l depozitez din noiembrie pe o parcela separata si pe care o sa-l folosesc in 2016.
Daca am fost destul de inteles caut o solutie pt porumbul de siloz care sa nu afecteze terenul.
Cu stima

Edited by fbangus, 30 January 2015 - 15:35.


#13
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

 adisz, on 30 ianuarie 2015 - 15:26, said:

Bio este un termen agreat tot mai mult de comercianti,indiferent de produsele vandute,care "gadila" foarte placut ego-ul cumparatorului.Ce poate suna mai frumos decat mi-am cumparat salam bio,sau ma duc la raionul de legume bio sa cumpar doi cartofi.
Bio incepe sa fie sinonim cu sanatos.Inseamna ca tot ce nu este bio este nesanatos.Atunci de ce se permite vanzarea acestor produse?Doar pentru profit?Posted Image
Si mai departe.Terenurile pe care le are initiatorul si de pe care pretinde ca va scoate productie bio pot fi ingrasate cu mama ca......rahatului atata timp cat nenorocitui ala de animal care s-a "balegat" bio este indopat cu steroizi si hormoni de crestere,care sunt orice, numai bio nu.
Pe langa asta,mama natura nu uita nici un moment sa ne plateasca cu aceeasi moneda, trimitandu-ne ploile acide si toata atmosfera infestata de chimicale si produsi chimici care iarasi numai bio nu se pot numi.
Bio nu exista.
Bio este doar un alt nivel la care au ajuns tehnicile de vanzare pentru alimente.Pentru ca nu-i asa si saracu' si bogatu' tre' sa manance.Afacerile dupa aia.


ps.
Eu as fi foarte bucuros daca alimentele de acum ar fi macar la acelasi nivel calitativ cu cele de dinainte de 1989.Bio sa manance altii!!!!

Fara sa vreau sa supar pe nimeni dar aici s-a cam pus punctul pe "i". Decat "bio" prefer un produs facut intr-o gospodarie, in conditii cat mai naturale. Spre exemplu poti sa cresti un porc bio cu cereale din culturi bio si sa il inghesui pe 1 metru patrat in conditii de rahat. sau acelasi porc poti sa ii creezi conditii cat mai aproape de ce inseamna pentru el o "viata naturala" cu suficient spatiu. Porcul poate sa fie fericit si la final gustos si sanatos fara sa fie neaparat "bio". pun "bio" in ghilimele deoarece la noi putina lume stie ce inseamna cu adevarat.

#14
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 claudia313, on 30 ianuarie 2015 - 14:55, said:

Ai scapat din vedere ca omul a spus ca detine 60 ha, din care 20 lucerna, 15 pajiste si ii mai raman destule de cultivat cu porumb, ala presupun ca e arabil deja, din moment ce a avut porumb siloz pe el. Cititi inainte de a sari in sus.
Nu am indicat prin nimic ca as sari, ci dimpotriva stau pe scaun si am intrebat politicos, pentru ca ma intereseaza subiectul. Eu am citit:

Quote

O parte din ele sunt cultivate cu lucerna(peste 20 ha), o parte pajisti(15 ha) si pe o parte am avut anul trecut porumb siloz.
Am o intrebare- pe cele 15 ha vreau sa pun anul acesta tot siloz porumb
Exprimarea mi se pare limpede: pe cele 15 ha de pajiste. Daca nu e asa, cred ca cel care a postat intrebarea e in masura sa ne corecteze.

Edited by bladhaund, 30 January 2015 - 18:51.


#15
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

 fbangus, on 30 ianuarie 2015 - 11:35, said:

O parte din ele sunt cultivate cu lucerna(peste 20 ha), o parte pajisti(15 ha) si pe o parte am avut anul trecut porumb siloz.
Am o intrebare- pe cele 15 ha vreau sa pun anul acesta tot siloz porumb,

Eu cred ca se refera la cele 15 Ha pe care a avut porumb siloz si pe care vrea sa continue aceasta cultura

#16
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Atunci numai userul initial poate sa lamureasca daca se refera la cele 15 ha de pajiste sau cele 15 ha de porumb. Ghinionul lui ca e aceeasi suprafata.

#17
fbangus

fbangus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 26.11.2014

 bladhaund, on 30 ianuarie 2015 - 21:10, said:

Atunci numai userul initial poate sa lamureasca daca se refera la cele 15 ha de pajiste sau cele 15 ha de porumb. Ghinionul lui ca e aceeasi suprafata.
nu ma ating de pajiste sau lucerna.
Acolo vreau sa mai declar inca 20 ha bio.
Ma refer strict la vreo 15 ha unde am avut anul trecut siloz.

#18
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
daca gunoiul il tii la fermentat 1 an, compostat cum zic vesticii il poti folosi cu succes la fertilizarea porumbului pt siloz, toata treaba este sa iti organizezi platforma de gunoi incat sa ai tot timpul gunoi fermentat sau taraneste "copt" sau mranita, cu acesta poti fertiliza si pajistea cu cantitati reduse 3-5 to/ha.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate