Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Garantie Telefoane Mobile

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
alex19051988

alex19051988

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 13.09.2009
Am auzit ca cei de UTOK ofera garantie pe telefoane de 5 ani de zile si as vrea sa stiu daca este adevarat si daca mai sunt si alte branduri sau modele de telefoane mobile care ofera garantie mai mare de 2 ani de zile. Imi puteti spune toate telefoanele mobile care sunt de vanzare care ofera garantie mai mare de 2 ani de zile si daca cunoasteti despre acest lucru ca exista.

#2
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008
Se poate extinde garanţia contracost.

#3
Ruben56

Ruben56

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 05.12.2013
Dar ce e asa special la cele cu peste 2 ani garantie?
Unul cu 2 de la LG/Samsung care e de calitate si duce toata viata pute?

#4
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
stai linistit ca daca ti-a cazut , s-a zgariat , s-a crapat, poti sa-ti iei adio de la garantie.

#5
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

View Postalex19051988, on 30 ianuarie 2015 - 11:28, said:

Am auzit ca cei de UTOK ofera garantie pe telefoane de 5 ani de zile si as vrea sa stiu daca este adevarat si daca mai sunt si alte branduri sau modele de telefoane mobile care ofera garantie mai mare de 2 ani de zile. Imi puteti spune toate telefoanele mobile care sunt de vanzare care ofera garantie mai mare de 2 ani de zile si daca cunoasteti despre acest lucru ca exista.
Iti pot spune din experienta dar si ca o parere personala ca pentru mine telefon inseamna samsung.Restul sunt detalii.
Am S1 s2 s3 s4 .De cate ori a facut upgrade la urmatorul model am pastrat telefoanele vechi.S2 si S3 le foloseste nevasta-mea .Pe s1 se joaca fi-miu angry birds.Nu sa stricat nici unul de ani de zile .Nu am auzit firma mentionata de tine dar samsung is the way to go.Parerea mea.

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
DA, UTOK DA 5 ANI, DAR LA PRIMA INTRARE IN GARANTIE TI-O ANULEAZA, PE MOTIV DE SOC MECANIC, APA, SAU ORICE LE TRECE PRIN CAP. GARANTIA AIA DE 5 ANI Are o valare care tinde spre zero, e ca si cum nu ar fi.

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

View Postalex19051988, on 30 ianuarie 2015 - 11:28, said:

Am auzit ca cei de UTOK ofera garantie pe telefoane de 5 ani de zile si as vrea sa stiu daca este adevarat si daca mai sunt si alte branduri sau modele de telefoane mobile care ofera garantie mai mare de 2 ani de zile. Imi puteti spune toate telefoanele mobile care sunt de vanzare care ofera garantie mai mare de 2 ani de zile si daca cunoasteti despre acest lucru ca exista.
Cei de la UTOK sunt niste rude indepartate si mult mai sarace a celor de la Allview. In timp ce la Allview ai oarecare sanse sa-ti fie reparat (sau cel mai probabil inlocuit) telefonul pe garantie, plus beneficiezi cateodata de upgrade hardware contra-cost, la UTOK garantia e ceva SF si asa cum scrie mai sus iti va fi anulata imediat ce telefonul intra in service.

Edited by Hider141, 30 January 2015 - 11:50.


#8
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 02.10.2010
Sunt mai saraci ca Allview ? Si eu merg pe Samsung tocmai pt ce poate telefonul si pt ESD.Si acum sincer cine tine un telefon 5 ani poate pt al da copilului sa se joace cu el.

Edited by khristy36, 30 January 2015 - 12:01.


#9
ionut_lazar2001

ionut_lazar2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 07.10.2009
Legat de garantie am si eu o intrebare: as dori sa achizitionez un LG G2; stiu de problema cu pata galbena pe display si ca este acoperita de garantie.
Un coleg de pe forum m-a sfatuit sa verific daca garantia este la esd (serviceul oficial lg).
Telefonul il voi achizitiona de la Altex/Emag/Media Galaxy/etc insa nu stiu la ce firme ofera grantia(Emag are cu depanero, parca)

#10
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
te poti duce cu el si la ESD

#11
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

View Postgumball3000, on 30 ianuarie 2015 - 12:29, said:

te poti duce cu el si la ESD
Dar nu-l repara pe garantie daca telefonul nu e adus oficial in tara, ca sa beneficieze de garantia oficiala LG.
De exemplu eMag mai lucreaza uneori cu quickmobile, si fiindca cei din urma aduc telefoanele pe cai neoficiale iti acorda garantie in service-ul lor de kkt, unde absolut orice defect are drept raspuns: socuri mecanice sau contact cu lichide si duce la anularea garantiei.

Edited by Hider141, 30 January 2015 - 12:48.


#12
alex19051988

alex19051988

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 13.09.2009
Eu as fi dispus sa cumpar un telefon smartphone dual sim Allview, E-boda, Evolio sau Utok. Care din aceste marci imi recomandati mai ales cand am probleme cu telefonul si sunt inca in garantie. Daca mai stiti si alte marci de telefoane Dual Sim care nu au telefoane foarte scumpe si care ofera si garantie.

#13
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
Mai toate firmele au si telefoane dual sim. Dintre modelele iefine eu unul n-as lua altceva decat Lumia 630 din tara. Daca n-ai pretentii prea mari te poti uita si la Lumia 530 sau 535 (care are niste probleme de soft aparent nerezolvate insa).
Daca vrei sa folosesti telefonul doar pentru vorbit mai bine te rezumi la unul clasic. Daca il vrei si pentru altceva nu-ti face sperante ca il vei putea folosi si peste 2 ani asa cum il folosesti azi. Cerintele aplicatiilor au tendinta sa creasca si un telefon chinezesc cu cel mai ieftin hardwarwe ar putea avea dificultati in a le rula in viitor.

#14
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Nu te obligă nimeni să faci upgrade la aplicaţii.

#15
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Nu te obliga, dar crezi ca te intreaba Play Store întotdeauna daca vrei sau nu sa faci update la aplicatiile ce nu necesita confirmare pentru update?
Nu întreabă ci cum ai conectat telefonul la o rețea wifi deja începe sa facă update la aplicatiile respective.

Edited by Hider141, 30 January 2015 - 17:00.


#16
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Am un samsung luat de la emag si a fost acceptat fara probleme la EDS.
Cei de la EDS, cel putin la samsung sunt destul de seriosi si nu ti cauta motive sa ti anuleze garantia, din ce am vazut si LG ar avea service in acelasi sediu EDS de la apaca, acum nu stiu sigur.

#17
Anonymus89

Anonymus89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.09.2010
Am achizitionat acum un an de Black Friday un Allview X2 Xtreme cumparat de la Media Galaxy. Mare greseala. La nici un an bateria s-a dus. Initial am vrut sa las telefonul la media galaxy la service. Tipul de la garantie de la Media Galaxy Orhideea l-a primit specificand ca nu poate verifica integritatea display-ului telefonul fiind inchis ne mai putand si ne mai vrand sa il incarc in momentul in care am vazut ca e bateria e umflata tocmai ca sa nu provoc vreo defectiune. Am luat telefonul inapoi cum acela se incapatana sa scrie ca ecranul e in regula, ba chiar avea si folia originala cu care a venit cand l-am cumparat si la indrumarea acelui tip am dus telefonul direct la service-ul ESD ROM pentru ca astfel scuteam si Media Galaxy de plata curierului si stateam si mai putin fara telefon. Am lasat ieri telefonul la ESD ROM Decebal unul dintre cele 3 service-uri autorizate Allview pentru problema cu bateria umflata. Tin sa mentionez ca alta problema nu aveam cu acest telefon. Reactia domnului de la service a fost sa "verifice" daca se incarca bateria dupa ce in prealabil i-am spus ca aceasta este singura problema a telefonului prin introducerea unui cablu micro usb si smucind de cablu incercand sa dezlipeasca mufa micro usb de pe placa de baza. Precum banuiesc ca stiti garantia nu acopera mufa de incarcare. In momentul in care am tipat la el s-a potolit. S-a legat si de cele cateva zgarieturi de pe rama telefonului si de pe spatele lui care s-au format tinand telefonul in husa cu s view speciala pentru acest model care nu protejeaza muchiile laterale decat ecranul si de pe cele cateva zgarieturi superficiale de pe folia de protectie. M-a intrebat cum mi-am dat seama ca bateria e umflata. I-am spus sa se uite la ea ca se observa acest lucru. Bateria se afla sub un capac de platic prins cu niste suruburi, bateria umflandu-se s-au ridicat si suruburile. A incercat apoi sa ma abureasca spunand ca a umblat cineva la telefon pentru ca e un surub slabit cu toate ca se putea observa clar ca suruburile erau noi, neatinse fara nici o zgarietura pe ele. M-am luat iar de el moment in care nemultumit fiind a tacut din gura. Ieri seara am observat ca pe fisa de reparatie a scris si gresit modelul telefonului. In loc de Allview X2 Xtreme a scris Allview X3 Xtreme, iar acest model nici macar nu a aparut inca pe piata. Macar cele doua IMEI-uri au fost scrise corect. Urmeaza sa fiu anuntata cand sa merg sa imi ridic telefonul. Sper ca il voi lua in stare excelenta asa cum l-am predat si cu bateria inlocuita nu cu garantia anulata si cu alte defectiuni inventate de ESD ROM Decebal. Evitati telefoanele cu baterie incapsulata, service-ul ESD ROM si telefoanele Allview. Nu ca nu ar fi telefoane bune, dar service-ul e execrabil. O sa revin cu un comentariu la primirea telefonului. In caz de ceva o sa va rog sa ma indrumati cum pot sa procedez pentru obtinerea unei negatii pentru a imi recupera banii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate