Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Problemă PC Windows 7

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Luc1ferus

Luc1ferus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.01.2011
Salutare tuturor. Am și eu o problemă cu calculatorul pe care nu o pot rezolva. Recent am făcut un update la procesor + Placă de Bază. Am achizitionat așa:
Procesor: AMD FX 6300 3,5 GHZ Black Edition
Placă de Bază: Gigabyte 970A DS3P
Ram: 8GB Kingstone (o singură plăcuță dar este luată de la chinezi, nu știu dacă are relevanță de unde, dar am specificat)
Am Placă Video: Amd Raden HD 6670, HDD Seagate Barracuda 500gb și sursă Raidmax 500W.

Problema este următoarea: Aleator, calculatorul meu își dă restart. Acum 2 săpt a avut o zi în care și-a dat mai mult de 10 restarturi, brusc și singur. Am făcut update-urile necesare la Windows (am citit pe un forum că poate fi o problemă asta) și 2 săptămâni a fost ok. Aseară a început din nou (3 restarturi în o oră). Nu am idee de ce face asta, sau de la ce poate fi, atâta timp cât 2 săptămâni nu a mai făcut-o.
Nu știu din ce cauză, pentru că s-au întâmplat în momente diferite (fie pe Youtube, fie mă jucam sau altceva).
Am verificat HDD (HD Tune) și 100% health. Procesorul are pasta nouă, coolerul este fixat bine și merge. Sursa nu se supra încălzește, temperaturile sunt ok.

Ce altceva poate fi? Vă mulțumesc anticipat pentru toate răspunsurile acordate.

O zi bună vă doresc

#2
Ruben56

Ruben56

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 05.12.2013
Verifica sursa. Imprumuta de la cineva o sursa mai puternica. Vezi dupa daca isi mai da restart.

#3
pustiux

pustiux

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 27.05.2009
Si un memtest n-ar strica...

#4
Ruben56

Ruben56

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 05.12.2013
Apropo. Asta e sursa ta? http://www.emag.ro/s...2/pd/EVR53BBBM/

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
tipul acela prezentat de Ruben este o pocnitoare din pacate.

iar daca asta are si initiatorul, atunci este mai mult decat indicat sa faca test cu o alta

#6
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
ce temperaturi are procesorul??

#7
Luc1ferus

Luc1ferus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.01.2011
Am impresia că aia este sursa. Nu cred că am de unde să iau o sursă mai puternică. Dar nu îmi explic de ce 2 săptămâni nu a făcut nici o figură, şi acum face. Asta mă gândesc, căpoate nu are treabă sursa. Procesorul stă în temperaturi decente (35-40 grade)

Edited by Luc1ferus, 30 January 2015 - 12:13.


#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pai nu poti arunca o privire in carcasa ca sa spui daca este sau nu sursa in cauza?

vrei sa trimitem un reprezentant sa se uite?

#9
Luc1ferus

Luc1ferus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.01.2011
Usor Dany că nu am zis nimic rău. Am zis cred pentru că nu ştiam sigur. În momentul în care am mişcat PC acum să îl pun pe pat pe lateral să mă uit la sursă, s-a restartat (se aude şi un bip mic când o face). Poate are vreo legătură.
Sursa mea este RaidMax ATX12v RX 500. Dar nu îmi explic de ce două săptămâni nu a făcut nici o figură.

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Oricare ar fi, e cam petarda. Am tinut si eu intr-un sistem slab (Intel Celeron pe socket 478, Ati Radeon X1300, 768MB ram, vreo 2 HDD-uri pe SATA) o sursa Raidmax RX-520 520W si si-a dat duhul dupa 3 ani. Bine ca macar am fost norocos ca nu a tras nimic dupa ea.
Asa ca oricat de rau ar suna, eu recomand achizitia unei surse bune, de exemplu o Sirtec EP-400 BR, 400w, 3x SATA [80 Plus Bronze] ce costa 145RON pe mediadot.ro

Edited by Hider141, 30 January 2015 - 13:05.


#11
Luc1ferus

Luc1ferus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.01.2011
Eu sunt curios totuşi, dacă e posibil ca sursa să cedeze doar când vrea ea. Adică nu se supraîncălzeşte, nu nimic. Şi nu ştiam că se poate restarta PC de la sursă. Plus că mai e şi problema mişcatului (ce-am spus mai sus când am mişcat PC s-a restartat cu un Bip). Cum se poate explica asta? Eu nu am CD rom (adică este, dar nu este pe Sata) si nu pot pune memtest86 să ruleze.

#12
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
Poti pune memtest pe stick nu asta e problema. Daca zici ca s-a restartat cand ai miscat unitatea vezifica cablurile si tot ce ai pe slot sa fie bine infipte. Dar si eu sunt de parere ca este sursa , ia gandeste putin daca sa zicem pe alimentarea de 5 v intra numai 3 v ce crezi ca se intampla, sau daca intra mai mult ?

#13
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
uneori daca il misti, se misca ceva intr-un socket sau o mufa mai slaba.
sau poate ai apasat din gresala pe reset.

uita-te in event manager in windows si vezi daca ai erori pe acolo care coincit da timp atunci cand ia restart.

#14
Luc1ferus

Luc1ferus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.01.2011
Am găsit în Event Viewer Următoarele chestii ca erori:

Event filter with query "SELECT * FROM __InstanceModificationEvent WITHIN 60 WHERE TargetInstance ISA "Win32_Processor" AND TargetInstance.LoadPercentage > 99" could not be reactivated in namespace "//./root/CIMV2" because of error 0x80041003. Events cannot be delivered through this filter until the problem is corrected.

Event filter with query "SELECT * FROM __InstanceModificationEvent WITHIN 60 WHERE TargetInstance ISA "Win32_Processor" AND TargetInstance.LoadPercentage > 99" could not be reactivated in namespace "//./root/CIMV2" because of error 0x80041003. Events cannot be delivered through this filter until the problem is corrected.

Şi apare de mai multe ori asta. Nu îmi pot da seama dacă e în timpul restartului, dar ca timp e pe acolo. Nu înţeleg însă ce înseamnă.

#15
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
This originated in the Windows 7 SP1 DVD/ISO creation process. There was an issue in the creation process that caused a WMI registration to remain in the DVD/ISO. Since the registration is designed to work only during the DVD/ISO creation process, it fails to run on a live system and causes these events. These events are not indicative of any issue in the system and can be safely ignored. If however you want to prevent these events from getting generated and want to remove this specific WMI registration manually, please follow the steps mentioned in this article for running the workaround script.

click

deci nu asta e problema...

#16
Luc1ferus

Luc1ferus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.01.2011
Doar eroarea aceea o am pe parcursul zilelor. Altceva nu. Mă gândesc că poate Windows-ul de vină. Hard verificat cu HD tune (100% bun zice programul), ramii nu ştiu dacă au legătură. Am debifat şi căsuţa cu "Automatically restart" şi tot aşa face. Nici măcar Blue Screen, restart direct. chiar nu am nici o idee.

#17
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
poate fi si memoria ram o problema...
este cumva HyperX la 1600?

#18
Luc1ferus

Luc1ferus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.01.2011
E la 1600 dar nu e Hyper X. Este un Kingstone simplu, nu HyperX, de 8GB cumpărat de la Chinezi. Acel bip despre care vorbeam, vine de la HDD. Deci ori Hardul are ceva probleme (deşi HD tune zice că nu) ori e Windows-ul de vină La concluziile astea am ajuns

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate