Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Indulcitori buni, indulcitori rai...

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Clarra

Clarra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 29.12.2014
Cam despre toti indulcitorii am citit si lucruri bune, si lucruri rele... eu una raman la stevie deocamdata. Totusi nu am gasit un indulcitor ok pentru dulciurile ce necesita preparare termica.
Voi indulcitori sanatosi folositi?

Edited by Clarra, 28 January 2015 - 13:09.


#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Asta e primul rezultat pe care l-am gasit pe google, cautand dupa 'natural sweetners for baking', sper sa te ajute.
In prajituri nu inlocuiesc zaharul deci din experienta proprie nu iti pot da sfaturi.

Edited by AlexEn, 28 January 2015 - 13:16.


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
Nu exista indulcitori sanatosi.
Doar indulcitori mai sanatosi decat altii...

#4
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
De ce stevia ar putea fi considerata nesanatoasa? :)

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Vazuta azi pe bbc
http://www.bbc.com/f...obal_future_rss

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Steviolul este mai bun din doua motice:

1. compusii lui sunt in mare parte non-calorici.
2. indirect, deoarece este considerat de 200-300 X mai dulce decat zaharul, se poate utiliza o cantitate mult mai mica.

Atrag atentia ca unele dulciuri care contin steviol, contin si alti indulcitori, precum maltitol.
De asemenea, din ratiuni economice, de multe ori, producatorii de dulciuri inlocuiesc cantitatea lipsa de zahar cu alte prafuri si substante, dintre care multe in general nu sunt sanatoase, sau se transforma tot in glucide/zahar prin metabolizare in organism ( amidon denaturat, faina de plane ( soia ar fi mai OK, dar si mai bine fara), si multe altele mult mai pacatoase si chimizate.

Oricum, nu este vorba despre o planta si atat ( stevie), ci de extractul steviol, care este compus la randul lui din mai multe substante diferite.
Altfel, din plante se face si zaharul obisnuit, respectiv din sfecla alba si din trestie de zahar..., insa cantitatea si compozitia de glucide, il face nesanatos.

Edited by loock, 28 January 2015 - 14:58.


#7
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Nu exista nici un element care sa ne faca sa credem ca stevia ar face ceva rau. Articolul ala parca spera ca simpla existenta a indulcitorilor noncalorici sa reduca numarul de obezi in lume. :)

#8
annitu

annitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 19.09.2009
Eu prefer să nu folosesc niciun fel de îndulcitor. E greu la început, dar te obișnuiești

#9
Clarra

Clarra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 29.12.2014

 annitu, on 28 ianuarie 2015 - 15:02, said:

Eu prefer să nu folosesc niciun fel de îndulcitor. E greu la început, dar te obișnuiești

Si eu incerc sa folosesc indulcitori cat mai putin, dar dulciuri fara indulcitori n-am cum sa fac :)

#10
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,828
  • Înscris: 15.08.2014
Sirop de artar!

#11
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006

 Clarra, on 28 ianuarie 2015 - 13:08, said:

Cam despre toti indulcitorii am citit si lucruri bune, si lucruri rele... eu una raman la stevie deocamdata. Totusi nu am gasit un indulcitor ok pentru dulciurile ce necesita preparare termica.
Voi indulcitori sanatosi folositi?

xylitol. E cel mai ok la temperaturi inalte

#12
robinudabout

robinudabout

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 28.01.2015
probabil se recomanda doar dulcele furnizat de fructe deci de provenienta exclusiv naturala...

#13
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012
Despre xilytol am gasit asta: Xylitol: Should we stop calling it natural?

Despre Eritritol ati gasit vreo barfa?

#14
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012
Am luat acum steviol pastile Adams Stevis - 15 lei/200 pastile. Cica o tableta are puterea de indulcire a unui cub de zahar. Neah! A trebuit sa pun doua, iar la gust e diferit de zahar. La dieta merge, altfel ba.


[ http://cdn.allshops.ro/files/clients/15/3449/p/31/stevis-indulcitor-natural-cu-stevie-200-tablete-adams-vision-7955094.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
Clarra

Clarra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 29.12.2014

 Thair, on 09 februarie 2015 - 16:04, said:

Am luat acum steviol pastile Adams Stevis - 15 lei/200 pastile. Cica o tableta are puterea de indulcire a unui cub de zahar. Neah! A trebuit sa pun doua, iar la gust e diferit de zahar. La dieta merge, altfel ba.


[ http://cdn.allshops.ro/files/clients/15/3449/p/31/stevis-indulcitor-natural-cu-stevie-200-tablete-adams-vision-7955094.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mie cea mai buna stevie mi se pare cea de la Now Foods - varianta Original. Nu pot emite o judecata universal valabila, dar din ce am incercat eu pana acum, am constatat ca stevia sub forma de pudra sau pastile e mai rea la gust decat cea lichida. Ah, si niciodata nu pun stevie in cafea. Spre deosebire de zahar, stevia are un pic de gust ce poate altera gustul lichidului in care este pusa (la cafea mi se pare ca se simte cel mai tare acest lucru).

#16
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012

 Clarra, on 09 februarie 2015 - 16:22, said:

Mie cea mai buna stevie mi se pare cea de la Now Foods - varianta Original. Nu pot emite o judecata universal valabila, dar din ce am incercat eu pana acum, am constatat ca stevia sub forma de pudra sau pastile e mai rea la gust decat cea lichida. Ah, si niciodata nu pun stevie in cafea. Spre deosebire de zahar, stevia are un pic de gust ce poate altera gustul lichidului in care este pusa (la cafea mi se pare ca se simte cel mai tare acest lucru).
Of! N-am stiut. Aveau si steviol lichid.
Mi-am facut ceai, acum l-am terminat. Gustul aduce mai mult cu aspartamul si ciclamatul, decat cu zaharul. Nasol rau! Voi folosi deseara in branza de vaci cu nuci, fulgi de cocos, visine, iaurt, esenta de vanilie. Sa vad, poate folosit in mancare, nu in bautura, nu se mai simte atat de pregnant izul ala nasol.

Ptiu! Tre sa ma clatesc cu apa de gura.

Edited by Thair, 09 February 2015 - 16:35.


#17
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Ba, o sa se simta. Mai pastreaza niste apa de gura!

#18
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012
Da, asa e. Si in mancare se simte la fel de nasol.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate