Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Cainele vecinilor

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Imi plac cainii, la casa. Outside...

De dimineata ( adica de la 12 de cand m-am trezit ) aud continuu un caine cum boceste. Nu lastra nervos, nu latra normal. Latra de jale, de singuratate, foame sau ce o avea.

E deranjant pentru ca produce ecou si se aude oriunde te-ai afla in apartament...
Acum stau si ma gandesc, daca o fi murit vreo baba in bloc?!

Intrebari:
1) Cine le permite proprietarilor sa intretina un caine la bloc?! Nu inteleg logica de latex a acestora, iei un caine si il tii inchis in casa cu 2 ore, in cazul fericit, program de plimbare/ zi. Deranjezi toti vecinii, si eventual mai face si-un pou pe scari.

2) Sunteti de acord cu intretinerea unui caine in apartament? ( exclus parterul extins cu gradina )

3) Cum procedati in cazul in care un vecin latra ( cainele va este tot vecin ) toata ziua? Sa sun, unde? Daca o murit baba?



Si eu imi doresc un caine de cativa ani, dar un caine in apartament e o bomba cu ceas :facepalm: si sunt constient ca n-am sa am chef in toate zilele sa-l scot afara. Decat sa-l iau si sa-l tin pe post de bibelou, mai bine nu il iau.

#2
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Depinde de caine. Unu' d-ala mic sta ok si in apartament. Eu am bulldog francez si foarte rar sa latre sau sa scoata alte "urlete" :)). Nici eu nu ii inteleg pe aia care au caine lup si alti monstrii d-astia in apartament... si oricum nu poti discuta cu ei normal ca-s nu sanatosi. Exact ca si aia cu muzica prea tare, nu exista solutie pe cale amiabila. Nici bataie nu e o solutie ca pot fi mai smecheri ca tine. Tot ce poti face e sa-i supui la cheltuieli: le strici iala bagandu-le scobitori cu superglue, bujie in parbriz... d-astea.

#3
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Potae, sper ca nu vorbesti serios.

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Uite, vecinii de sus au 2 caini. Unul mare ( nu stiu rasa, ceva maro, flocos cu ochii mari ) si unul mic. ala mic il mai aud cateodata cand alearga pe gresie dar nu ma deranjeaza. Ala mare mi-e tare drag, ma uit la el cand sta pe balcon si doarme, e simpatic...sforaie. Si asta il aud daca sunt cu geamul deschis dar nu e deranjant. Proprietarii ii scot la plimbare zilnic, ii vad. Nu ma intereseaza marimea cainilor, atata timp cat sunt ingrijiti.

Ceva vecina de mai jos, are cainele in cauza. De cand m-am trezit latra continuu. Pana acum nu o mai facut chiar asa si tind sa cred ca ii al unei babe ( fiind 80% babe in bloc )...


apropo de vecinii de sus, cainii sunt foarte ok dar au un copil hiperenergic care alearga prin casa noaptea...ala-i enervant.

Edited by lex404, 27 January 2015 - 18:56.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu zic sa-ti cumperi o bormasina cu percutie.

#6
Kyth

Kyth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 22.05.2013
1) Cine le permite proprietarilor sa intretina un caine la bloc?! Nu inteleg logica de latex a acestora, iei un caine si il tii inchis in casa cu 2 ore, in cazul fericit, program de plimbare/ zi. Deranjezi toti vecinii, si eventual mai face si-un pou pe scari.

Probabil ca li se pare ca au prea mult Lebensraum in apartament si se gandesc sa-l imparta si cu alte vertebrate. :habarnam:

2) Sunteti de acord cu intretinerea unui caine in apartament? ( exclus parterul extins cu gradina )

Nu, dar nici nu ai ce face daca altii sunt. E parte din riscurile traiului "la comun" intr-un bloc.

3) Cum procedati in cazul in care un vecin latra ( cainele va este tot vecin ) toata ziua? Sa sun, unde? Daca o murit baba?

Daca a dat in primire baba, latratul cainelui o sa fie ultima ta problema. Posted Image

#7
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

 potae, on 27 ianuarie 2015 - 18:49, said:

Depinde de caine. Unu' d-ala mic sta ok si in apartament. Eu am bulldog francez si foarte rar sa latre sau sa scoata alte "urlete" Posted Image).
Cand esti acasa. Insa cand nu esti acasa ?

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
In JP de extrem de greu sa faci rost de un apartament care sa-ti permita un caine. Chiar si cumparat.

La comun ar insemna ca specificul blocului sa fie "dog allowed", ca toti vecinii sa fie impacati..

#9
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
În zona unde stau eu sunt foarte mulţi câini (cu proprietari,la bloc).N-am văzut în tot Cluju atâţia câini la un loc.Îs blocuri pline de tineri şi proprietari animal-friendly.
Pereţii-s subţiri,îl aud pe vecin dacă vorbeşte un pic mai tare.deci aş auzi şi câinii.Îs tare cuminţi toţi, mai latră câteodată de afară când se intersectează mai mulţi.
Deci n-am nimic împotriva oamenilor ce ţin câini în apartament,atâta timp cât se ocupă de animal,din partea mea să ţină ce specii vor.

O fi având şi câinele ăla un motiv să latre,mai ales dacă zici că până acum nu era aşa "insistent".

 lex404, on 27 ianuarie 2015 - 18:55, said:


apropo de vecinii de sus au un copil hiperenergic care alearga prin casa noaptea...ala-i enervant.
No,cu ăştia am eu probleme.Am deasupra 2 care "concertează" toată ziua.

#10
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
E nasoala treaba cu "animalele" Posted Image   la bloc. Cateodata si la curte. Eu spun ca nu este normal sa coabitezi cu un animal in casa, mai ales la bloc unde ai toate premizele sa deranjezi vecinii. Nu vreau sa supar pe nimeni, dar unii chiar deranjeaza vecini cu aceste animale ceea  ce nu este civilizat.
Eu stau la curte, am o pisica si un catel (inainte am avut un lup galben) carora le acord ingrijirea necesara si de cate ori am ocazia ma joc si ma destind cu ei. Daaar nu au voie in casa!

Edited by spik1, 27 January 2015 - 19:18.


#11
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,528
  • Înscris: 20.10.2006
Da-i drumul la muzica si nu o sa il mai auzi! Asta e solutia. Ai si S4, conecteaza-l la boxe!

#12
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

 lex404, on 27 ianuarie 2015 - 18:43, said:

De dimineata ( adica de la 12 de cand m-am trezit ) aud continuu un caine cum urla. ....
-Mai exista si emitatoare directionale cu ultrasunete,pe care daca il indrepti spre cainele tzinta in scurt timp acesta nu va mai urla dar precis va sarii pe fereastra.....Posted Image

Edited by Arayan, 27 January 2015 - 19:23.


#13
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006

 lex404, on 27 ianuarie 2015 - 18:43, said:

Imi plac cainii, la casa. Outside...

De dimineata ( adica de la 12 de cand m-am trezit ) aud continuu un caine cum boceste. Nu lastra nervos, nu latra normal. Latra de jale, de singuratate, foame sau ce o avea.

E deranjant pentru ca produce ecou si se aude oriunde te-ai afla in apartament...
Acum stau si ma gandesc, daca o fi murit vreo baba in bloc?!

Intrebari:
1) Cine le permite proprietarilor sa intretina un caine la bloc?! Nu inteleg logica de latex a acestora, iei un caine si il tii inchis in casa cu 2 ore, in cazul fericit, program de plimbare/ zi. Deranjezi toti vecinii, si eventual mai face si-un pou pe scari.

2) Sunteti de acord cu intretinerea unui caine in apartament? ( exclus parterul extins cu gradina )

3) Cum procedati in cazul in care un vecin latra ( cainele va este tot vecin ) toata ziua? Sa sun, unde? Daca o murit baba?



Si eu imi doresc un caine de cativa ani, dar un caine in apartament e o bomba cu ceas Posted Image si sunt constient ca n-am sa am chef in toate zilele sa-l scot afara. Decat sa-l iau si sa-l tin pe post de bibelou, mai bine nu il iau.

Un categoric NU cainilor la bloc, indiferent de rasa, sex, lungime etc.
Daca doresc sa isi cumpere un hamster, un porcusor de guineea, s.a.m.d
Iubesc cainii,dar nu pot fi crescuti la bloc.
O seara buna ! Posted Image

Edited by ovidiu21, 27 January 2015 - 19:22.


#14
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
dar daca pisica ta intra in calduri si miauna toata ziua ? Posted Image

#15
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Chestia cu masina cu percutie.....cred ca este ideala......
Cainele latra si tu cu percutia....

#16
m0rpheus

m0rpheus

    Ză uan!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,844
  • Înscris: 26.02.2008

 ovidiu21, on 27 ianuarie 2015 - 19:21, said:

Un categoric NU cainilor la bloc, indiferent de rasa, sex, lungime etc.
Daca doresc sa isi cumpere un hamster, un porcusor de guineea, s.a.m.d
Iubesc cainii,dar nu pot fi crescuti la bloc.
O seara buna ! Posted Image
Şi de ce ne pupi? :confuzzled:

Atâta timp cât câinele nu latră aiurea, nu pute şi e educat, de ce să nu-l ţină-n casă?

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am niste vecini, oameni foarte ok, au in vila o dracovenie de catelusa care cand e lasata libera prin curte, cand ma vede, de obicei cand ud plantele, latra ...asa mai mult ca nu are la cine sa latre, nu ca nu m-ar cunoaste de atatia ani. Asa si patesc iar faza, ma duc in casa aduc boxa, o pun pe marginea terasei si ii pun un concert de latraturi, care mai de care de pe you tube....vreo 15 minute cred. Rasuna cartierul...de atunci nu am mai vazut catelusa....si chiar n-o facusem cu intentia asta, am vrut doar sa ma amuz. Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/orEC1_Un_1w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 27 January 2015 - 20:13.


#18
jafjaf

jafjaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 28.11.2009
Cred ca cainele ala latra de ciuda ca tu te-ai trezit la ora 12 Posted Image .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate