Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Ajutor cumparare skoda octavia 2

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
cr1st1an

cr1st1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 06.04.2006
Salut,
Am vazut un anunt cu o Skoda Octavia 2 din 2010.
As vrea sa ma duc sa o vad dar nu am cumparat niciodata o masina.
Nu ma pricep deloc la masini, stiu doar sa le conduc :).
Masina e adusa de afara.
As vrea sa imi spuneti la ce ar trebui sa ma uit, ce acte ar trebui sa aiba si la ce ar trebui sa fiu atent.
Va multumesc.

#2
v_andrei

v_andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 05.08.2014
Sa te astepti sa aiba km dati inapoi daca e adusa de afara. Nu prea as cumpara masini din RO doar daca am pe cineva care lucreaza in asigurari si-mi poate da un istoric complet dupa seria de sasiu.
Si eu sunt in cautarea unei masini. Ma amuza cand suni pe cineva "Buna ziua, anuntul de pe site-ul X mai este valabil?" si raspunde "Care dintre ele?".
Nu zic ca am gasit multe masinii a caror km bateau spre 100k, am rugat un prieten sa le verifice, ma suna a 2-a zi ca ba, masina aia a fost vara trecuta in service cu 180k km.
Plus ca actele pot fi falsificate...

#3
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 04.09.2013
apeleaza la acest serviciu si ai scapat de probleme, desigur ca este contra-cost.

#4
cr1st1an

cr1st1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 06.04.2006
Dupa cum am zis, masina e din 2010 si are 160.000 km.
Mi se pare o cifra pertinenta pentru anii astia.
Am inteles ca se poate face test la reprezentanta pentru a vedea istoricul complet.
Am luat in calcul sa apelez la o firma pentru a ma ajuta.
@wld-ro eu sunt din timisoara, in linkul pe care mi l-ai dat nu am vazut niciun expert in zona mea.

#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
In functie de motorizare , masina are niste intervale de servis. Intai verifica intervalele sa nu fie in preajma unei servisari majore si abia dupa aceea iti faci o parere despte pret.

#6
v_andrei

v_andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 05.08.2014
@cr1st1an: http://www.mobile.de.../201964444.html

Gandeste-te, el trebuie sa o vanda astfel incat sa acopere pretul achizitiei initiale, drum dus-intors, alte nimicuri plus profitul lui... Posibil samsarul a dat cu vreo 15-20% mai putin pe masina decat cu cat ti-o vinde tie... De ce-i faci profit? Ia ceva unic proprietar din tara.

Edited by v_andrei, 26 January 2015 - 16:12.


#7
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
hmmmmm .... deci eu am 75ooo in aceeasi perioada (asta inseamna 15ooo km pe an)
16oooo / 5 = 32ooo pe an. (adica 88km zilnic, 365 zile)

S-a mers ceva cu masinuta aia Posted Image
Diesel ?

Edited by Mihai_3, 26 January 2015 - 16:13.


#8
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 04.09.2013
in regula. ai dreptate, cel mai bine este sa mergi la reprezentanta sau la un mecanic in care tu ai incredere. te intereseaza cel mai tare daca masina a avut accident, ce fel de accident, daca mai are airbag-urile la locul lor. elementele de siguranta in principiu daca sunt functionabile. apoi te intereseaza daca motorul este in parametrii optimi. mai sunt si alte elemente la care este indicat sa te uiti cum ar fi: cat de tocit este scaunul soferului pe partea stanga, partea unde el se freaca cel mai des cand intra/iese din masina, te mai poti uita la volan cat de tocit este. dar cum am zis mai devreme, toate astea reprezentanta sau un mecanic le poate depista mult mai usor. asa ca asta ar trebui sa faci.

#9
cr1st1an

cr1st1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 06.04.2006

View PostMihai_3, on 26 ianuarie 2015 - 16:12, said:

hmmmmm .... deci eu am 75ooo in aceeasi perioada (asta inseamna 15ooo km pe an)
16oooo / 5 = 32ooo pe an. (adica 88km zilnic, 365 zile)

S-a mers ceva cu masinuta aia Posted Image
Diesel ?
1,9 TDI
Eu fac cam 35.000 pe an, deci nu mi se pare asa mult.
Si masina vreau sa o iau pentru sotie care nu cred ca o sa depaseasca 10k pe an.

View Postwld-ro, on 26 ianuarie 2015 - 16:14, said:

in regula. ai dreptate, cel mai bine este sa mergi la reprezentanta sau la un mecanic in care tu ai incredere. te intereseaza cel mai tare daca masina a avut accident, ce fel de accident, daca mai are airbag-urile la locul lor. elementele de siguranta in principiu daca sunt functionabile. apoi te intereseaza daca motorul este in parametrii optimi. mai sunt si alte elemente la care este indicat sa te uiti cum ar fi: cat de tocit este scaunul soferului pe partea stanga, partea unde el se freaca cel mai des cand intra/iese din masina, te mai poti uita la volan cat de tocit este. dar cum am zis mai devreme, toate astea reprezentanta sau un mecanic le poate depista mult mai usor. asa ca asta ar trebui sa faci.
Problema e ca masina e din alta localitate, deci va trebui sa merg la reprezentanta skoda de acolo.

View Postv_andrei, on 26 ianuarie 2015 - 16:10, said:

@cr1st1an: http://www.mobile.de.../201964444.html

Gandeste-te, el trebuie sa o vanda astfel incat sa acopere pretul achizitiei initiale, drum dus-intors, alte nimicuri plus profitul lui... Posibil samsarul a dat cu vreo 15-20% mai putin pe masina decat cu cat ti-o vinde tie... De ce-i faci profit? Ia ceva unic proprietar din tara.
Oare sa fie mai bine sa iau ceva rulat in tara...cu toate nenorocitele noastre de drumuri?

Edited by cr1st1an, 26 January 2015 - 16:32.


#10
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

View PostMihai_3, on 26 ianuarie 2015 - 16:12, said:

hmmmmm .... deci eu am 75ooo in aceeasi perioada (asta inseamna 15ooo km pe an)
16oooo / 5 = 32ooo pe an. (adica 88km zilnic, 365 zile)

S-a mers ceva cu masinuta aia Posted Image
Tinand cont ca e adusa de afara, nu sunt atat de multi kilometri.
Cat timp am locuit in Madrid, faceam naveta zilnic la servici si inapoi, aproximativ 120 km. Fara sa mai intru prin centrele comerciale sa fac cumparaturi si alte alea...
Daca ieseam in week end, la iarba verde, mergeam 120-150 km dus. Posted Image

#11
cr1st1an

cr1st1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 06.04.2006
Tocmai ce am vorbit cu samsarul, masina nu are carte de service.
L-am rugat sa imi trimita poza cu seria de sasiu, am inteles ca se poate vedea istoricul masinii dupa ea.
Cum pot face asta sau mai exact la cine as putea apela sa ii vada istoricul?
Aceasta verificare are marja de eroare?
Se pot ascunde lucruri care sa nu se poata vedea la acea verificare?

#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Primul pas: ia vin-ul si du-te cu el la o reprezentanta VW si spune-le sa iti dea istoricul masinii.
Al doilea pas: iei masina si o duci la un service ales de tine sa ii faci tester.

#13
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 04.09.2013
faptul ca nu are carte de service, ar trebui sa iti puna multe semne de intrebare. cauta ceva cat mai curat si transparent pentru linistea ta.

#14
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Si daca ar avea ar fi curat si transparent? Cartile service se falsifica foarte usor. Ai sta linistit cu o CS falsificata in mana decat fara?

#15
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 04.09.2013
nu, dar pana la proba contrarie cum ca anume cartea ar fi falsificata, stai mai linistit stiind ca are carte service. asa cand iti spune la telefon ca nu are carte, deja iti vine sa inchizi telefonul in nas.

#16
cr1st1an

cr1st1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 06.04.2006

View PostFriskey, on 26 ianuarie 2015 - 17:07, said:

Primul pas: ia vin-ul si du-te cu el la o reprezentanta VW si spune-le sa iti dea istoricul masinii.
Al doilea pas: iei masina si o duci la un service ales de tine sa ii faci tester.
Exact asa ma gandisem sa procedez.
Doar ca ma gandisem ca daca e skoda sa merg la skoda.

View Postwld-ro, on 26 ianuarie 2015 - 17:20, said:

faptul ca nu are carte de service, ar trebui sa iti puna multe semne de intrebare. cauta ceva cat mai curat si transparent pentru linistea ta.
Normal ca imi ridica semne de întrebare.
De aia vreau sa o și verific.

Edited by cr1st1an, 26 January 2015 - 18:45.


#17
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Skoda face parte din grupul VW, ca zice si Skoda la intrare, tot aia e.

#18
v_andrei

v_andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 05.08.2014

Quote

Oare sa fie mai bine sa iau ceva rulat in tara...cu toate nenorocitele noastre de drumuri?
ori ceva unic proprietar in ro cumparata de noua de aici ori direct din Germania. Nu de la ceva samsar.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate