Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Web Developing in afara?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Rhastalord

Rhastalord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 19.01.2015
Salut:)
   Imi place foarte mult Web Developing-ul/Designing-ul ,fiind "introdus" de la 14 ani in asa ceva.Am deschis acest topic cu scopul de a pune la punct anumite nelamuriri:

1)Cat de cautat este acest domeniu in strainatate?Ma intereseaza mai mult in UK/Germania/Franta/Spania.
2)Care este "viitorul" acestui domeniu?Cum va decurge in urmatorii ani?
3)Merita sa dau Cambridge-ul?(Aici ma refer strict la UK)
3)Daca eu de exemplu termin facultatea , am un knowledge avansat in web developing/designing si plec de nebun in UK , avand posibilitatea de a ma intretine doar pentru cateva luni(avand in vedere chiria,transportul care sunt expensive as fuck) Care sunt sansele sa-mi gasesc un job si sa nu fac foamea,in cel mai rau caz avand nevoie de bani sa ma reintorc?


Am pus aceste intrebari deoarece am primit foarte multe raspunsuri negative in legatura cu acest domeniu.. Citez "Vrei sa fi web developer? E una din cele mai slab platite cocupatii din IT, cu foarte multi amatori facand web dupa ureche. Doar cei care se ocupa de "Support" adica mai repara cate un program, cate o conexiune, vreo imprimanta, etc alergand din loc in loc castiga in media mai putin. Pentru salarii bune trebuie functii bune, deci timp pana ajungi acolo. Domeniul e pe panta puternic coboratoare, acum ca "toata lumea" stie sa faca o pagina de web (proasta).
Barca se umple repede, a aproape plina."

Sunt la un "deadline" in momentul de fata.. Ce vreau sa spun e ca daca nu imi gasesc ceva sa ma motiveze..cel mai probabil ma las de asa ceva sau poate nu ar trebui sa ascult opinia unui roman de pe softpedia :-?

Astept nu doar raspunsuri , ci si sfaturi legate de acest domeniu..care ii sunt avantajele..sa incerc sa lucrez de acasa etc etc :D Multumesc

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
1. Fiind tari mai dezvoltate decat Romania cererea e mai mare.
2. De obicei trebuie sa "stai pe val", trendul se schimba aproape in fiecare an.
3. Da, te ajuta si in tara.
4. Poti lucra ca freelancer de oriunde, iti trebuie doar un PC si conexiune la internet. De asemenea trebuie sa ai un portofoliu cel putin ok daca doresti sa te angajezi.

Edited by LensFlare, 26 January 2015 - 07:07.


#3
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015

View PostRhastalord, on 26 ianuarie 2015 - 05:44, said:

   Imi place foarte mult Web Developing-ul/Designing-ul ,fiind "introdus" de la 14 ani in asa ceva.Am deschis acest topic cu scopul de a pune la punct anumite nelamuriri:
Si acum cati ani ai?

#4
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Nu stiu de ce presupui ca dupa ce termini facultatea in domeniu ai un "knowledge avansat" in web developing/designing. Ala il ai dupa 10 ani de lucru in proiecte serioase. Un programator web bun poate lua ca freelancer in Romania 20 de euro/ora de munca (unul foarte bun si mai mult), unul fara experienta prea multa va lua 5-8 euro/ora. Pentru clientii romani de obicei preturile sunt mai mici decat pentru cei straini. De aici incolo, depinde cat e de harnic, cat de talentat e la a atrage clientii buni, etc.

Asta cu domeniul care e pe o panta coboratoare e cea mai buna gluma Posted Image Firmele din Cluj cauta disperate programatori pentru ca nu fac fata cererii, iar online-ul e vital in ziua de azi. Sigur, e preferabil sa stii sa optimizezi site-uri si pentru dispozitive mobile, sa stii sa faci si social media (aplicatii/integrare cu Facebook, etc). Pana la urma si o buna parte din aplicatiile de mobil folosesc tot internetul (unele sunt chiar facute ca si o pagina web).

Edited by utopium, 26 January 2015 - 10:12.


#5
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

View PostRhastalord, on 26 ianuarie 2015 - 05:44, said:


Sunt la un "deadline" in momentul de fata.. Ce vreau sa spun e ca daca nu imi gasesc ceva sa ma motiveze..cel mai probabil ma las de asa ceva sau poate nu ar trebui sa ascult opinia unui roman de pe softpedia :-?

Astept nu doar raspunsuri , ci si sfaturi legate de acest domeniu..care ii sunt avantajele..sa incerc sa lucrez de acasa etc etc Posted Image Multumesc

-pai depinde cat stii,cat ai invatat: photoshop,html5,css3,jquery,wordpress,bootstrap,php...
-pe themeforest.com ai sanse sa castigi bine,depinde cate stii, si cat efort depui...
-eu stiu un roman care castiga anul trecut 10.000$/luna pe themeforest din teme wordpress

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostRhastalord, on 26 ianuarie 2015 - 05:44, said:

1)Cat de cautat este acest domeniu in strainatate?Ma intereseaza mai mult in UK/Germania/Franta/Spania.
Te poti uita si tu pe site-urile cu joburi.

View PostRhastalord, on 26 ianuarie 2015 - 05:44, said:

2)Care este "viitorul" acestui domeniu?Cum va decurge in urmatorii ani?
Omul devine tot mai dependent de sistemele de calcul si tot ce intra in sfera automatizarilor.

View PostRhastalord, on 26 ianuarie 2015 - 05:44, said:

3)Merita sa dau Cambridge-ul?(Aici ma refer strict la UK)
Da.

View PostRhastalord, on 26 ianuarie 2015 - 05:44, said:

3)Daca eu de exemplu termin facultatea , am un knowledge avansat in web developing/designing si plec de nebun in UK , avand posibilitatea de a ma intretine doar pentru cateva luni(avand in vedere chiria,transportul care sunt expensive as fuck) Care sunt sansele sa-mi gasesc un job si sa nu fac foamea,in cel mai rau caz avand nevoie de bani sa ma reintorc?
Nu mai bine pleci de aici direct cu un contract sub brat ? Ce rost are sa umbli haihui cand poti stabili dinainte tot.

View PostRhastalord, on 26 ianuarie 2015 - 05:44, said:

Am pus aceste intrebari deoarece am primit foarte multe raspunsuri negative in legatura cu acest domeniu..
In fiecare domeniu gasesti oameni fel si fel. Insa tu trebuie sa tintesti sus. Pe de alta parte vorbim despre "development" iar "web" e doar un API. Reflecta la asta.

#7
miran

miran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 08.06.2007
Indiferent de ceea ce faci, cauta sa devii printre cei mai buni. Atunci, indiferent de cat de multi oameni slab pregatiti exista, tu vei avea clientii tai.
Daca esti tare vei gasi ce vrei tu. Freelancer, angajat, whatever.
Calitatea se gaseste mult mai greu.

#8
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Tu sigur faci eubdeveloping de pui asemenea intrebari pe care le'ar sti orice uebdevelopar? Ori ai in continuare 14 anisori si te orientezi?
Mult noroc!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate