Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Sistem audio Passat B5. Ajutor !

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
AK47SA

AK47SA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.03.2012
Salut. Sunt in cautarea unui sistem audio pentru un Passat B5, insa cunostintele mele sunt minime, asa ca sper sa ma ajutati voi in achizitionarea unui sistem audio, sa-mi spuneti de ce factori sa tin cont la cumparare. Un singur lucru as avea sa mentionez si anume ca din ce am citit pe net, anumite subwoofere cu multi Watti au nevoie de condensatoare, ceea ce eu nu vreau. Un subwoofer care scoate maxim 600-700 W necesita condesator?

#2
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013

View PostAK47SA, on 25 ianuarie 2015 - 11:46, said:

Salut. Sunt in cautarea unui sistem audio pentru un Passat B5, insa cunostintele mele sunt minime, asa ca sper sa ma ajutati voi in achizitionarea unui sistem audio, sa-mi spuneti de ce factori sa tin cont la cumparare. Un singur lucru as avea sa mentionez si anume ca din ce am citit pe net, anumite subwoofere cu multi Watti au nevoie de condensatoare, ceea ce eu nu vreau. Un subwoofer care scoate maxim 600-700 W necesita condesator?

Din cate stiu instalatia audio  la o masina in configuratia standard nu duce mai mult 500-550W per tot sistem audio( calculeaza si puterea boxelor si cea a subwooferului vei avea peste 1KW) daca vrei sa pui si amplificatoare puternice si alte chestii gen media player( care nu erau in configuratia standard) trebuie sa duci masina la un service si sa iti modifice instalatia electrica schimbat niste piese plus posibil schimbare acumulator.

Fa un calcul cat consuma acum instalatia audio  si cat va consuma dupa si vezi  daca suporta instalatia.

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
totusi nu inteleg de ce sa nu pui condensator?

#4
mitica13

mitica13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.04.2007

View Postslai, on 25 ianuarie 2015 - 12:25, said:

totusi nu inteleg de ce sa nu pui condensator?
Care este rolul condensatorului?

#5
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 19.05.2009
Condensatorul inmagazineaza curent pe care il elibereaza atunci cand ai varfuri de consum prea mari pentru a face fata doar bateria.
Daca e vorba de 600w nu ai nevoie decat de cabluri groase de alimentare, o baterie de peste 70Ah si un alternator mai puternic.
Bafta.

#6
AK47SA

AK47SA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.03.2012
Am gasit mai multe oferte avantajoase de pachete ce includ subwooferul, amplificatorul si cablurile pentru montaj undeva la 500-600 roni (cam asta ar fi bugetul), insa nu sunt sigur cat de bun este acest "pachet". Daca este cineva aici care se pricepe foarte bine, poate ma ajuta cu o parere, in sensul ca eu ii trimit ce gasesc si el sa-mi spuna daca amplificatorul este destul de puternic pentru subwoofer, daca subwoofer este bun etc.

Edited by AK47SA, 27 January 2015 - 21:54.


#7
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 19.05.2009
In 500-600 nu iei un sistem amplificator si bass plus cabluri de 600w.
Un difuzor bun de 600w reali rms e numai el 400-500 ron si nu nou ci sh in stare buna.
Daca vrei ceva ok cauta Alpine,Spl Dynamics, Digital Design,Helix,JL Audio,Jbl-uri mai vechi.
Ca amplificatoare la fel.
Daca mai pui vreo 200-300 ron gasesti ceva ok din ce ti-am zis.
Bafta.

Edited by hexis, 04 February 2015 - 21:24.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate