Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Amplificator AUDIOLA

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
vergil_br

vergil_br

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 02.11.2008
Este un amplif auto 2x200W. la 12v . As vrea sa inlocuiesc tz din etajul final care sant arsi . Cei care i-am gasit pe el , si cred ca sant originali, sant KTB 2955 , si KTD3055 .
As vrea sa-i inlocuiesc cu 2SC5200 , si 2SA1943 . Din ce am vazut in datasheet , mi se par asemanatori , numai ca acestia sant mai puternici , si cu capsula mai mare , dar este loc sa ma descurc .
Problema este daca se pot inlocui cu acestia , fiindca prin zona ceilalti nu se gasesc .
Daca nu se poate inlocui va rog indicati-mi alte tipuri ,  poate gasesc pe linga casa .

Edited by vergil_br, 29 December 2014 - 12:25.


#2
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,569
  • Înscris: 17.09.2005
Poti pune si BD244/BD245.

#3
vergil_br

vergil_br

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 02.11.2008
Multumesc .

Dar nu au hfe mic? O sa mai aiba aceiasi marime la amplificare ?

#4
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Hai sa incepem cu teoria.
Cand face o schema proiectantul se bazeaza pe un factor de amplificare minim citit din catalog. Si pe baza lui face proiectul..
Ii vine un trz cu factor mai mare, nu-i bai, pt ca oricum exista rezistentele de egalizare, din emitor sau colector, dupa cum e schema, care asta fac..EGALIZEAZA,
In plus in productia de mare serie ar costa mult sa platesti cativa oameni calificati adecvat care sa iti masoare trz cu trz si sa ii imperecheze.
De aia din fabricaproducatoare trz sunt pe clasa . clasa A are factorul intre si intre
Clasa B normal e diferita  Asa ca daca ai A pui A, nu D..
Pe de alta parte e posibil sa se duca un singur trz. Il arunci pe cel bun si astepti nu mai stiu cat sa iti vina perechea?
Morala.
Nu am studiat datele. Dar daca nu sunt diferente de genul 10 la 100, monteaza linistit...
Oricum trz finale nu au factori foarte mari de amplificare, pt ca nu asta e rolul lor.
Ei trebuie sa suporte curentul mare care trece prin ei. Etajul preamplificator care lucreza la nivele mici de curent le ofera ce trebuie..
Ca sa fiu mai expresiv.
Trz de putere sunt halterofilii..Nu poti pune un halterofil sa iti alerge suta de metrii in 10 s.
Si nici pe sprinter sa iti ridice 100kg.
Spor si bafta la depanare.

#5
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
vezi ca 2sc5200 s-au falsificat in prostie, mare sa-mi fie mirarea daca dai de ceva original, defapt poate doar din recuperari

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate