Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cum scapam de mucegai?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
asztalos

asztalos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 13.01.2007
Buna ziua tuturor. Am intampinat o problema in privinta mucegaiului de pe perete, o problema frecvent intalnita in aceasta perioada de multi utilizatori. In acest sens caut solutii. Iata situatia mea :
Detin un apartament cu doua camere, etaj 1. Am schimbat geamurile (anul trecut) cu termopane, usa metalica (la intrare), dupa care am inceput sa intampin probleme privind mucegaiul : apartamentul a fost inchiriat, respectiv chiriasii m-au anuntat ca a aparut mucegaiul (perioada noiembrie-decembrie anul trecut), dupa care s-au si mutat (au cautat alta chirie). Am dat vina pe ei (poate nu aeriseau deloc sau foarte putin). Solutia temporara (pe moment) : mucegaiul a disparut dupa ce am dat cu spray Savo pe pereti, respectiv am aerisit (chiar daca era iarna, am lasat geamurile deschise mai mult timp. Din ianuarie (2014) s-au mutat alti chiriasi care au stat doua luni de zile. M-am anuntat si ei de prezenta mucegaiului dupa o luna de zile. Am spus ca nu am ce face, daca nu aerisesc, asta e. Cand (la sfarsit de februarie) m-am dus sa preiau apartamentul, am avut parte de un soc : am gasit apartamentul intr-o stare jalnica, plin de mucegai cum nu s-a mai vazut (am chemat si sefa de scara sa constate in prezenta chiriasilor; va atasez poze).
Am chemat un meserias cu ajutorul caruia am dat cu Savo (direct din pompa) pe pereti. Am lasat cateva zile totul in pace, dupa care am mai dat o tura de Savo. Mucegaiul (surprinzator) a disparut cu totul, dupa care totusi insistam sa dam jos tancuiala. S-a gletuit TOTUL din nou, s-a folosit vopsea de calitate, am cumparat solutie pentru vopsea tip antimucegai care am amestecat in vopsea, dupa care am inchiriat din nou apartamentul.
Am gaurit peretele din bucatarie si am montat si hota cu doua motoare (cu speranta ca noii locatari o s-o foloseasca).
Locatarii din acest moment (intrebati ieri de mucegai) au spus ca in camera mica a inceput sa apara intr-un coltisor. Deja aceasta expresie imi da fiori si nu stiu ce sa-i mai zic in afara faptului ca trebuie aerisit (chiar daca e frig afara, de mai multe ori pe zi), respectiv sa-si cumpere reserva pentru dezumidifactor.
Totodata, cand puneam anul trecut termopanul, am remarcat ca vecinul de la parter si-a izolat imobilul, a montat un pervoaz provizoriu (care si in momentul de fata e acolo) iar peretele de exterior de la camera mica incepuse sa se inverzeasca (mai mult ca sigur, de la apa care cadea pe pervoaz). Nu stiu daca acest aspect are sau nu relevanta in privinta problemei pe care o intampin.
P.S. : Cand am preluat apartamentul, cu pereti plini de mucegai, am incercat si solutia Ceresit antimucegai (inainta sa vina meseriasul cu pompa) dar sa stiti ca absolut deloc nu ma ajuta la capitolul disparitie mucegai.
Intrebarea mea finala : CUM scapam de mucegai in aceasta situatie? Ce pot sa fac? Astept sugestii/pareri...

Attached Files


Edited by asztalos, 29 December 2014 - 11:28.


#2
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
.

Edited by robert8197, 29 December 2014 - 11:35.


#3
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Suna scump dar e singura solutie viabila :
izolatie exterioara polistiren minim 10 cm
dezumidificator electric
solutie saturata de bicarbonat de sodiu data pe perete ( saturat = se amesteca praful cu apa calduta atit cit se poate mai mult ca in final sa se aplice pe perete cu o bidinea, cit de gros posibil )

Dupa cum observ mucegaiul la tine este in punctele de imbinare a peretilor care au fost monolitizati cu beton la repede si la economie - fara vata de sticla pe exterior .
Pastilele antimucegai la ce ai tu acolo sunt frectie la un picior de lemn , sunt bune pentru un dulap de haine de exemplu dar nu la ce volum de aer ai acolo . Singurul eficient este cel electric , e mai scump intradevar dar se poate si inchiria .

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Izoleaza-ti apartamentul. Si eu am termopane, usa metalica si stau la etajul IV, pe nord, dar nu am egrasie. Exista solutii antimucegai. Aerisirea camerei iarna nu reperezinta o solutie, nu atata timp cat problema ta consta in diferenta de temperatura dintre mediul camerei si cel exterior. Scapi de griji, numai daca in casa este ca afara.

#5
asztalos

asztalos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 13.01.2007
Este o solutie sa dam cu Savo (am cumparat de la Dedeman in cantitate mare, am turnat totul intr-o pompa si am dat direct pe pereti). Asta ar fi doar o solutie temporara sa dam cu Savo...

#6
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
singura solutie ca sa scapi de mucegai este sa ai umiditate scazuta in camera. cumpara un umidometru si vezi ce umiditate ai.
apoi, singura solutie pentru a scadea uniditatea este sa iti montezi la ferestre sisteme de aerisire cu recuperare de caldura. asta este solutia cea mai buna si eficienta. chiar daca ai pus hota la aragaz, au rezolvat doar o parte din problema, chiar prin respiratie se elimina vapori de apa.

edit:
dezumidificatoarele electrice sunt zgomotoase, nu recomand, sunt ca aparatele de AC mobile. cel mai bine aerisitor cu schimbator de caldura la fereastra.
http://forum.softped...are-de-caldura/

Edited by rich1974, 29 December 2014 - 11:45.


#7
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Despre eficienta bicarbonatului de sodiu asupra mucegaiului s-a discutat foarte mult paralel cu (in) eficienta pe termen lung a clorului , pentru ca asta contine solutia din magazin antimucegai , clor , care arde pe moment dar "hraneste" ciuperca pe timp indelungat si apare mai fortoasa .

#8
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Nu cunosc despre bicarbonat, dar subscriu referitor la izolatie si la dezumidificator. Si eu m-am lovit de problema mucegaiului si am urmat aceeasi pasi.
Am dat si o mana de vopsea buna (Oskar Total, de la Deutek). Acum asteptam...
Un higrometru e o achizitie FOARTE necesara.

Edited by Razvan_N, 29 December 2014 - 11:43.


#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
aerisire, aerisire, aerisire!

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 Fane, on 29 decembrie 2014 - 11:42, said:

aerisire, aerisire, aerisire!
Pneumonie, pneumonie, pneumonie.

#11
Tritonal

Tritonal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 15.07.2010
Unica solutie sigura e termoizolarea, asa cum a zis un coleg mai sus. Aerisirea nu are nici o legatura cu asta. Inca ceva, in casa nu trebuie sa uscatti rufe si sa evitati cit mai mult posibil aburii, punind in baie un dezumidificator

#12
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
La ce ai acolo, scapa mucegaiul de tine, nu tu de el.

Edited by mihai!, 29 December 2014 - 11:52.


#13
nicu_gh

nicu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.12.2013
Se poate trata suprafata cu var din pasta de carbid, omoara ciuperca in profunzime, dar pute al naibi a usturoi o perioada. Testat cu multi ani in urma pe un perete la parter unde era subsolul inundat si ciuperca era groasa de cativa milimetri, nici in ziua de azi nu mai este o urma de mucegai acolo

Edited by nicu_gh, 29 December 2014 - 11:55.


#14
asztalos

asztalos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 13.01.2007
Va multumesc mult pentru sfaturi. Nelamurirea mea ar fi : faptul ca jos (la parter) e izolat si s-a montat acel pervoaz de care se loveste apa (picaturile de apa in caz de ploaie; mi se inverzeste partea de jos de la peretele exterior din aceasta cauza) are vreo releventa in povestea cu mucegaiul?

#15
owydyu

owydyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 17.04.2007
Noi am preluat termopanele și am închis spațiile ermetic;Am montat centrale termice care funcționează 2 ore pe zii.Ne așteptăm ca totul să fie minunat.Rezolvare:
-Spațiile trebuie ventilate corespunzător
-Spațiile trebuie încălzite corespunzător
Restul e cancan,până nu se îndepărtează cauza efectul va persista,poate fi doar întârziat.Cârpeli rapide:
-Spălare pereți cu soluție diluată clor1/1 sau carbid ,2 mâini.
-Montare polistiren ,rigips....

Edited by owydyu, 29 December 2014 - 12:13.


#16
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
nu are nici o legatura
mergi si cumpara un umidometru bun si dupa aia stam de vorba. umiditatea optima trebuie sa fie intre 40-60%.
aerisirea cu recuperare de caldura este singura solutie pentru tine.

#17
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Nu cred.

Relevanta in povestea ta cu mucegaiul are faptul ca peretii sunt foarte reci si atmosfera e umeda.

Acum nu prea ai ce sa faci in afara de savo.

Termoizolatie exterioara cu polistiren de 10.
Dezumidificare.

Eu am intampinat probleme cu mucegaiul, insa, in comparatie cu ale tale ale mele au fost/sunt minore. La mine erau cauzate de faptul ca vecinii de jos si de alaturi nu locuiau in apartamente, prin urmare peretii aia erau foarte reci (inclusiv podeaua), cu toate ca peretii externi erau termoizolati. Si la mine mucegaiul nu se forma sus, ci incepea de jos, de la plinta.

Eu, ca sa profit de termopanul prost (deh.. pus acu 15 ani), dezumidific folosindu-ma de el. Adica noaptea face condens pe el. Dimineata sterg geamul cu un prosop pe care-l storc si-s usuc la baie.

Eu ma gandesc serios la varianta de a reveni la varul clasic, insa am tavanul din rigips toata casa, si ma cam incurca treaba asta.

#18
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Pune clor intr-o sticla cu pulverizator si da-i bataie+ zugraveala in primavara.
Te avertizez de acum,ai nevoie de masca si ochelari,eu am facut greseala sa nu port astea doua si am luat 7 zile antibiotic din cauza clorului inspirat care mi-a dat dureri mari de gat.

 Batranelul, on 29 decembrie 2014 - 12:14, said:

Nu cred.

Relevanta in povestea ta cu mucegaiul are faptul ca peretii sunt foarte reci si atmosfera e umeda.

Acum nu prea ai ce sa faci in afara de savo.

Termoizolatie exterioara cu polistiren de 10.
Dezumidificare.

Eu am intampinat probleme cu mucegaiul, insa, in comparatie cu ale tale ale mele au fost/sunt minore. La mine erau cauzate de faptul ca vecinii de jos si de alaturi nu locuiau in apartamente, prin urmare peretii aia erau foarte reci (inclusiv podeaua), cu toate ca peretii externi erau termoizolati. Si la mine mucegaiul nu se forma sus, ci incepea de jos, de la plinta.

Eu, ca sa profit de termopanul prost (deh.. pus acu 15 ani), dezumidific folosindu-ma de el. Adica noaptea face condens pe el. Dimineata sterg geamul cu un prosop pe care-l storc si-s usuc la baie.

Eu ma gandesc serios la varianta de a reveni la varul clasic, insa am tavanul din rigips toata casa, si ma cam incurca treaba asta.
Nu mai aruncati vere banii pe solutii antimucegai ca ele sunt doar un simplu clor ambalat mai altfel si la un pret de te usuca.

 nicu_gh, on 29 decembrie 2014 - 11:54, said:

Se poate trata suprafata cu var din pasta de carbid, omoara ciuperca in profunzime, dar pute al naibi a usturoi o perioada. Testat cu multi ani in urma pe un perete la parter unde era subsolul inundat si ciuperca era groasa de cativa milimetri, nici in ziua de azi nu mai este o urma de mucegai acolo
Spune tot procedeul ca sa fie mai usor pentru toti care citesc si au nevoie de solutia asta.
Cum se obtine pasta,cum se aplica..etc.

Edited by I2O, 29 December 2014 - 12:29.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate