Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Descarcare/salvare mail-uri in calculator (in special atasamentele)

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
ATAPELEA

ATAPELEA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 22.09.2008
Salutari la toata lumea.
Am :
-win. XP
-browser mozila
-adresa mail - yahoo

Am si eu nevoie de jutor in urmatoare problema:
- am foare multe mail-uri (aproximativ 500) primite cu atasament (documente world, pdf, poze, etc.) pe care vreau sa le salvez in calculator.
- as dori sa fac acest lucru automat fara a fi nevoit sa selectez fiecare mail in parte si cel mai important sa se salveze si atasamentul.

Am folisit mai demult un client de mail (Zimbra Desktop) dar acesta nu descarca si atasamentele doar continulul mail-ului iar pe mine ma intereseaza si atasamentele.

Multumesc de ajutor si va doresc toate cele bune.

Edited by ATAPELEA, 29 December 2014 - 00:11.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
instalezi Thunderbird si urmaresti pasii de configurare.
Yahoo are acum IMAP.

#3
ATAPELEA

ATAPELEA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 22.09.2008

 Adm, on 29 decembrie 2014 - 00:21, said:

instalezi Thunderbird si urmaresti pasii de configurare.
Yahoo are acum IMAP.

L-am avut instalat, intradevar este un client bun doar ca trebuie sa descarci fiecare atasament in parte si fiecare mail.
Problema este ca sunt sute.
As vrea un program in care sa pot selecta toate mail-urile pe care vreau sa le descarc si care sa faca cate un foldar pentru fiecare mail iar in acel foldar sa gasesc continutul mail-ului (format txt sau pdf) si atasamentul respectiv.

Edited by ATAPELEA, 29 December 2014 - 00:34.


#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu cred ca exista ceea ce vrei tu, desi teoretic este posibil.
De ce nu cred? Pentru ca un client de e-mail trebuie
- sa respecte pe cat posibil un standard privitor la modul de pastrare si transmitere a continutului (pentru a putea fi usor retransmis sau accesat de catre un software specific);
- sa permita o cautare rapida in continut, ceea ce nu este posibil decat daca sunt utilizate putine fisiere. In general clientii de e-mail salveaza mai multe mesaje unul dupa altul intr-un singur fisier. Microsoft Outlook, de exemplu, saveaza absolut toate mesajele cu tot cu atasamente intr-un singur fisier care poate ajunge sa ocupe cativa gigabytes si foloseste un format binar, proprietar. Thunderbird foloseste cate un fisier pe disk pentru fiecare folder care apare in interfata clientului, iar continutul fisierului este in general in format text (ASCII).

Poti migra conturile Yahoo pe Yahoo! Romania, apoi sa configurezi clientul de e-mail ca sa iti descarce e-mailurile prin protocolul POP3.
Astfel intregul lor continut va ajunge pe computerul tau. Daca, in schimb, ai folosi protocolul IMAP, atunci ar fi descarcate de pe server doar headerele mesajelor intr-un cache local.
Mesajele fiind salvate local, cu un client de e-mail cum este Mozilla Thunderbird poti selecta toate atasurile dintr-un mesaj si sa le salvezi in folderul setat ca implicit. Pentru aceasta operatiune sunt necesare doua click-uri iar salvarea va dura foarte putin, deoarece inseamna simpla copiere a atasurilor dintr-un fisier care respecta standardul MIME salvat in profilul lui Thunderbird in calea configurata ca implicita.

#5
ATAPELEA

ATAPELEA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 22.09.2008
Va multumesc frumos tuturor pentru ajutor se pare ca trebuie sa ma apuc de o treaba chinezeasca :)

#6
JOBY PROTOSS

JOBY PROTOSS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 21.03.2004
http://www.softpedia...-Portable.shtml

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate