Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Cum este posibil?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Soryn92

Soryn92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 02.09.2013
Salutare tuturor
Azi dimineata in jur de 3 ma trezesc cu un e-mail de la Google cum ca cineva mi-a schimbat parola si sa contactez cat mai urgent sistemul de suport Google. am reusit intr-un final sa-mi schimba parola din nou. Am descoperit dupa ce am intrat pe gmail ca mi-a trimis un mesaj in care imi spunea "daca iti mai vrei contu de 75 inapoi trimite maine un cod de reincarcare de 6 euro vodafone" si este vorba despre un cont de pe metin2RO oficial. Acum nu inteleg cum a reusit sa-mi sparga parola pentru ca la scurt timp am dat scanare cu Avast in local Disk C, D si E unde am instalate programele si culmea ca nu mi-a depistat nimic.
Este posibil sa fi "hack-uit" router-ul wi-fi din casa? am un TP-link cu 2 antene (nu stiu modelul) si intodeauna ma conectez la E-mailuri de pe un iMac pe care l-am scanat si aseara si azi dimineata si tot nu imi depisteaza nimic lafel si pe Windows. Mentionez ca adresa de mail sparta este e-mailul meu principal pe care am acces la banca, serviciile de la Google si pe care imi vin facturile de utilitati, deci este e-mailul meu principal.

Se poate face ceva?

#2
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Aceeasi parola la ambele? metin si google?

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
O parola mai desteapta, pe care si tie sa-ti fie greu s-o retii fara antrenament.
Si da, parole diferite, mult diferite.

Edited by myshyk, 27 December 2014 - 13:39.


#4
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
Procedura de verificare cu SMS la numarul tau de telefon pe Google n-ai setat-o?

#5
pasarea_penix

pasarea_penix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 10.05.2007
wow, pierde parola de metin2ro. trebuie sunat la diicot, e supta treaba

#6
Soryn92

Soryn92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 02.09.2013

View Postxxvirusxx, on 27 decembrie 2014 - 13:37, said:

Aceeasi parola la ambele? metin si google?
Nu ambele parole sunt total diferite si nu au legatura cu mine. Sistemul de notificari prin SMS este activat dar si acel numar al meu a fost schimbat ulterior deci practic tipu si-a insusit e-mailul meu cu tot cu parola si cod de verificare prin SMS. Si nu este vorba de contu de metin2 ci de faptul ca e-mailul acela este pricipalul meu e-mail.

#7
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Bun așa, dar ce anume dorești de la noi?

#8
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013

View PostSoryn92, on 27 decembrie 2014 - 13:54, said:

Nu ambele parole sunt total diferite si nu au legatura cu mine. Sistemul de notificari prin SMS este activat dar si acel numar al meu a fost schimbat ulterior deci practic tipu si-a insusit e-mailul meu cu tot cu parola si cod de verificare prin SMS. Si nu este vorba de contu de metin2 ci de faptul ca e-mailul acela este pricipalul meu e-mail.

Nu, stai putin ca ceva nu e in regula...
Deci, daca tu ai setat numarul tau de telefon SMS-ul il primesti TU.
Cum a putut el sa-si insuseasca codul de verificare prin SMS??

#9
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
In curand, astia o sa ne fure si gagicile din vise

#10
w3room

w3room

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 22.09.2010
Întrebare.

Poţi să te sinucizi în Metin ?

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Scaneaza calculatorul cu un antivirus mai serios. (Bitdefender/nod/kaspersky). Foloseste un firewall mai bun, gen http://privacyware.com/PF_support.html Verifica ce programe incerca sa iasa pe net.  Scaneaza calcu si cu un malwarebyte. Si eu sunt curios cum a reusit respectivul sa iti schimbe numarul de telefon.Nu ii trebuie validarea de pe SMS ?
Din cate am vazut pe la fimiu pe vremea cand juca metin o parte din aplicatiile alea "aditionale" contineau keylogere.
S-ar putea sa ai si acum activ un keyloger in sistem. Cel mai sigur reinstaleaza sistemul de operare si aplicatiile. Iar traficul pe gmail este pe https.....

Edited by bumpocbum, 27 December 2014 - 14:20.


#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View PostSoryn92, on 27 decembrie 2014 - 13:29, said:

Azi dimineata in jur de 3 ma trezesc cu un e-mail de la Google cum ca cineva mi-a schimbat parola si sa contactez cat mai urgent sistemul de suport Google. am reusit intr-un final sa-mi schimba parola din nou.
Ceva nu e bine.
Mailul cum l-ai accesat daca ti-a schimbat parola? Sau a venit la mailul alternativ? Daca ai activat verificarea prin SMS nu se putea loga fara telefonul tau.

#13
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010
N-ar fi rau sa sesizezi aceasta problema si staff-ului de la metin. Pe viitor sa nu se mai intample asemenea chestii.

#14
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Plangere la politie pentru santaj.

#15
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
Conexiunea wireless e parolata ?

#16
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
card de paypal nu ai, ala nu la folosit?

#17
Soryn92

Soryn92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 02.09.2013
Da, problema a fost oarecum rezolvata cu Google, serviciile de norificare prins SMS erau activate dar daca tipul acela a intrat pe contu meu cu parola direct fara sa mearga la ghici, nu ar fi trebuit sa-mi vina un SMS ca totusi s-a conectat de pe un alt IP...? oricum ciudat am schimbat de sambata pana azi de 2 ori parola si am mai activat si 2 programe alternative de siguranta, am verificat ultimile logari ale contului si am descoperit numai putin de 18 tentative de "spargere" de pe 18 IP-uri total diverse cu locatii in Bucuresti, Cluj, Baia Mare, Constanta si Forcsani. Router-ul meu este parolat. Totusi mi-am adus aminte o posibila varianta prin care ar fi putut sa-mi intre individul pe mail pentru ca eu pe data de 19 Decembrie am facut un cont pe un server de metin2 privat fiind (mare greseala) si am pus acest e-mail si incepand cu data de 25-26 decembrie au inceput tentativele de spargere si cum am fost plecat din oras fara sa mai am acces la net decat pe telefonul mobil nu mi-am dat seama ca cineva ar putea sa-mi sparga mailul decat cand am ajuns acasa Vineri seara iar Sambata dimineata la 2:30 am intrat sa-mi verific mailurile si am descoperit in jur de 20-25 de e-mailuri de la Google si cred ca greseala mea cea mare a fost ca nu am schimbat parola pe moment si am zis "daca 20 nu au reusit nu are cum sa mai reuseasca vreunu" pana la ora 3:10 cand am primit un mail de la Google prin care imi scria "Parola contului dv Google a fost schimbata" si mi-am zis "nu se poate...cine?" si am intrat putin in panica pana sa fac legatura a doua zi Duminca cine ar putea fi si de ce sa imi sparga contu. Putin ametit si confuz Sambata am reusit sa ajung la un acord cu cei de la Gameforge care mi-au banat conturile pentru siguranta pana pe 3 Ianuarie. Am stat treaz pana pe la ora 10 cand am atipit cu laptopul in brate pe canapea si m-am trezit dupa amiaza si am inceput iar de la capat cu schimbarea principalelor parole, verificarea altor mailuri care erau trecute "alternative" la asta al meu si intr-un final primesc un nou mail de la "hacker" in care ma intreba daca i-am procurat cartela de Vodafone si conversatia integrala o aveti mai jos.

Deci in concluzie asa zisul "hacker" nu avea obiectiv decat conturile mele de pe acel joc iar parola a incercat-o cea pe care mi-am pus-o la contul de pe acel server, pentru ca alta varianta nu vad iar IP-ul lui imi arata ca au fost doar 2 tentative (probabil gresise ceva la parola) site-ul acela find cu keylogger.

Greseala a fost a mea pentru ca nu mi-am asigurat conturile cu masurile necesare dar chiar si asa nu inteleg cum nu am primit nici un SMS daca serviciu era activ.

Conversatie:https://i.imgur.com/sCsxvVX.png?1 sunt vreo 24 de printuri.

Pe scurt tipul a vrut sa mute contul pe un e-mail dar a gresit adresa de e-mail cand a dat schimbare si de pe al meu a confirmat, urmand sa confirme si de pe al lui dar....trageti singuri concluzia.

Edited by Soryn92, 30 December 2014 - 00:20.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate