Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Recomandare boxe active

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
sergiussx

sergiussx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 24.08.2008
Buna, doresc sa-mi achizitionez un set de boxe stereo de preferinta active pentru uz normal (muzica,filme) fara prea mari pretentii dar sa fie cat de cat de calitate.
Eu m-am oprit la cateva monitoare multimedia si aici va rog sa ma ajutati sa fac alegerea corecta dintre aceste modele, buget maxim 700 lei.

1.M-audio AV40
2.Behringer MS40
3.Alesis elevate 5
4.Presonus Eris E4.5
5.Reloop ADM 5
6.M-Audio BX5 D2 (depaseste putin bugetul dar daca chiar merita si e diferenta fata de celelalte atunci facem un efort financiar).

Daca mai stiti vreun model in bugetul propus va rog sa ma ajutati.
Stima.

Edited by sergiussx, 26 December 2014 - 10:20.


#2
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Sursa de redare e un computer ?

#3
sergiussx

sergiussx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 24.08.2008
Da, e un pc iar placa audio este un xonar d2x pe care o  schimb cu un STX Stereo.

Edited by sergiussx, 26 December 2014 - 11:22.


#4
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Pai de ce vrei sa schimbi placa de sunet ?!
Doar nu in ideea de-a pune in miscare mai bine panaramele alea de sisteme enumerate, dintre care unele sunt mai ieftine decat placa, nu ?

Ca sa atingi potentialul maxim al unei placi de sunet de acel nivel ar trebui sa maresti bugetul macar cu un 0-ou.

Daca esti dispus sa cheltuiesti bani, mai bine suplimenteaza masiv bugetul alocat boxelor (si eventual amplificatorului, daca-i sistem pe componente).

Apropo: de piata SH ce zici ?
Cu un amp stereo SH + o pereche de boxe de raft dintre cele mai ieftine iesi mult mai castigat...

#5
sergiussx

sergiussx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 24.08.2008
Mda, ca bine zici, ai dreptate in toate.
Placa audio ramane, e ''mostenire'' si parca imi pare rau sa plece iar in calitate nu cred ca schimba multe acel STX.
Legat de sistem ma multumesc cu ''panaramele'' alea, chiar nu este necesar sa mai suplimentez bugetul pt niste boxe sau sistem profi la ce am eu nevoie.Posted Image
Multam pt sfat oricum.:)

Edited by sergiussx, 26 December 2014 - 12:27.


#6
sergiussx

sergiussx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 24.08.2008
Sunt convins ca ies mai bine dpdv al calitatii dar nu vreau amplificatoare pe birou sau in alta parte pe mobilierul din camera.

#7
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Asculti tot timpul near-field ? Sau vrei un sistem de boxe active pe care sa le folosesti in mod normal ?

#8
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 sergiussx, on 26 decembrie 2014 - 13:01, said:

Sunt convins ca ies mai bine dpdv al calitatii dar nu vreau amplificatoare pe birou sau in alta parte pe mobilierul din camera.
Cu un set de boxe plus amplificator chiar entry level obtii o calitate superioara la auditia intr-o camera mobilata decat cu un set de boxe active ,chiar mai scump. Monitoarele de studio near field le scot din schema ,nu sunt potrivite pt. auditie ci doar pt. productie audio(mixing/mastering). Au un raspuns de obicei liniar ,sunt near field ,sunt foarte obositoare la simpla auditie. Deci din lista ta scoate 4 si 6.

Edited by edigee, 26 December 2014 - 16:18.


#9
sergiussx

sergiussx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 24.08.2008
@bibiaudiofil
Da,de cele mai multe ori ascult putina muzica pt relaxare la volum mic din fata pc-ului cand lucrez...that's all.

@edigee
Am spus mai sus ca sunt constient de acest lucru insa nu doresc amplifuri si alte cablaraie prin camera.
Doresc doua boxe relativ mici, cu sunet clar si cam atat [exclus boxe pc gen speaker :))], de preferat active din motivul mentionat mai sus.
Ele vor fi cuplate la pc pe un d2x daca tot am placuta aceea.
Daca stii vreo varianta mai buna decat monitoarele alea dar pana in 700 lei hai cu ideea, ma gandeam si la Microlab Solo 6C dar nu ma atrag :-D.
Sunt sanse mari sa raman la Alesis E5 daca nu am alta optiune, sunt ieftine si am inteles ca suna decent pt cat am eu nevoie, nu imi trebuie bubuiala si nici pt chefuri.:)

Edited by sergiussx, 26 December 2014 - 17:24.


#10
sergiussx

sergiussx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 24.08.2008
Aceste Samson cum se prezinta pt ca le pot scoate la pret bun de acolo.
http://www.pcgarage....i-mediaone-bt5/

#11
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Mai poți arunca un ochi și pe la KRK, Genelec, Fostex sau Tannoy.

Edited by bibiaudiofil, 26 December 2014 - 17:44.


#12
sergiussx

sergiussx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 24.08.2008
Daca imi arunci si cate un link dau o bere.:)

#13
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 sergiussx, on 26 decembrie 2014 - 17:19, said:

Da,de cele mai multe ori ascult putina muzica pt relaxare la volum mic din fata pc-ului cand lucrez...that's all.

Eu folosesc o pereche de căști fiindcă mai sunt și alții prin preajmă :) De banii ăia poți lua o pereche de căști bune :)

#14
sergiussx

sergiussx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 24.08.2008
Am casti dar ascult f rar la ele, ma deranjeaza oarecum cand trebuie sa ma concentrez asupra ''temei de casa'' pt serviciu.:)
Ce zici sunt bune de ceva? imi plac f mult http://www.avmall.ro...stex-pm03d.html

Edited by sergiussx, 26 December 2014 - 17:52.


#15
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 sergiussx, on 26 decembrie 2014 - 17:44, said:

Daca imi arunci si cate un link dau o bere.Posted Image

Uite aici, de exemplu - http://www.soundcrea...ve-cid136_3127/

KRK Rokit sau Genelec se pare că ies din ecuație (prea scumpe)

 sergiussx, on 26 decembrie 2014 - 17:51, said:

Ce zici sunt bune de ceva? imi plac f mult http://www.avmall.ro...stex-pm03d.html

Sincer nu am nici cea mai mică idee, nu am experiențe cu boxe active de acest gen, am încercat doar să aduc niște variante în plus în discuție.

#16
sergiussx

sergiussx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 24.08.2008
Am inteles, iti multumesc foarte mult pt ajutor.:)

#17
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Dupa o ora de ascultat la monitoare de studio ,chiar dintre cele mai scumpe ,o sa-ti doresti sa asculti la niste boxe Hi-Fi home. O zic din experienta. In afara de faptul ca la monitoarele near field tre' sa stai strict in fata lor la 1-1,5 m si raspunsul liniar/caracterul neutru determina un sunet obositor uneori.
Alesis Elevate 5 sau MS 40 sunt alegeri mai bune ,astea sunt monitoare multimedia. Pe astea le-am si ascultat personal. Monitoare de studio am ascultat cu zecile si aveam in cap cu totul alteceva in timpul auditiilor decat posibilitatea de a pune o pereche de astfel de monitoare intr-o camera obisnuita mobilata.
LE:Foarte bune in sensul asta(monitoare multimedia) sunt produsele de la Audioengine ,dar cu preturi pe masura.
Desigur sa nu te astepti ca la boxe de genul asta sa ai un raspuns in bas macar la nivelul unor Solo 6/7 ,poate doar la alea A5+ de la Audioengine.

Edited by edigee, 26 December 2014 - 20:56.


#18
sergiussx

sergiussx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 24.08.2008
Raman la Samson MediaOne BT5 tot monitor multimedia si il voi achizitiona la pret avantajos.
Multumesc inca o data tuturor pt sprijinul acordat.
O seara deosebita.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate