Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Vreau sa imi cumpar o masina Sh ajutor :)

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
catalino92

catalino92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.12.2014
Buna ziua as dori sa imi cumpar o masina SH ( Opel corsa c motot 1.0 ) as dori sa stiu daca fac o alegere buna , sau daca ma pute-ti ajuta cu o alta masina mai buna dar cam la aceeasi bani ! Va multumesc astept raspunsuri cat mai urgente

#2
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
O alegere mai buna este Corsa cu motorul de 1.2. Consuma la fel sau mai putin.

Edited by mihai!, 22 December 2014 - 20:03.


#3
teapavoua

teapavoua

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,673
  • Înscris: 13.06.2011
FORD KA.

#4
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014
Iti recomand un Ford Ka.

#5
v_andrei

v_andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 05.08.2014
Motorul de 1.0 e acela in 3 pistoane? Daca da, eu zic sa te reorientezi. Lumea se plange ca ar trepida masina de zici ca are Parkinson, e anorexica si gurmanda.

#6
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
1.0 e o prostie, eu iti recomand 1.2. Consumul e acelasi, iar masina se comporta mult mai bine pe drum, are o stabilitatea mult mai mare. Cu 1.0 daca intri mai tare intr-o curba sansele de a te rasturna sunt mari. Nu e o masina deloc buna pentru incepatori.

#7
catalino92

catalino92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.12.2014
Un prieten ma tot sfatuieste sa iau un Opel astra g...sunt intr.o dilema cu masinile astea....de opel astra g ce parere aveti??

#8
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Daca ramai la Corsa, mergi pe 1.2 75cp. Are si un mare avantaj, acela al distributiei pe lant.

#9
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Buget ?

#10
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

 Daian95, on 22 decembrie 2014 - 21:24, said:

1.0 e o prostie, eu iti recomand 1.2.
Cu 1.0 daca intri mai tare intr-o curba sansele de a te rasturna sunt mari.
Si cu 1.2 nu te rastorni "daca intri mai tare intr-o curba" ?

#11
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009

 Daian95, on 22 decembrie 2014 - 21:24, said:

1.0 e o prostie, eu iti recomand 1.2. Consumul e acelasi, iar masina se comporta mult mai bine pe drum, are o stabilitatea mult mai mare. Cu 1.0 daca intri mai tare intr-o curba sansele de a te rasturna sunt mari. Nu e o masina deloc buna pentru incepatori.
Nu inteleg cum ar putea influenta motorul sansele de a te rasturna intr-o curba cu masina.
Ca e de 1.2 sau de 1.0 care e diferenta la faza asta?

 catalino92, on 22 decembrie 2014 - 19:59, said:

Buna ziua as dori sa imi cumpar o masina SH ( Opel corsa c motot 1.0 ) as dori sa stiu daca fac o alegere buna , sau daca ma pute-ti ajuta cu o alta masina mai buna dar cam la aceeasi bani ! Va multumesc astept raspunsuri cat mai urgente
Cat e bugetul ?

#12
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006
Pt. initiator: eu detin o Corsa C cu motor de 973 de aproape 2 ani, timp in care n-am bagat in masina decat consumabilele + senzor de turatie arbore cotit si senzor presiune ulei.

@mihai!, v_andrei: consum de 6.5-7 in oras (Cluj-Napoca) si 4.5-5 extern nu mi se pare deloc mare. Bine-nteles, consumul asta il scot la vitezele legale (50-60 in oras, 90-100 in afara).
@Daian95: prostie e ceea ce zici tu, ca te poti rasturna mai usor cu o masina cu motor de 1l decat cu cea cu motor de 1.2l. Aerodinamic nu difera cu absolut nimic cele 2 modele. Eu am luat-o ca incepator, si e o masina foarte buna (dupa parerea mea).
@Lowrider: si Corsa C cu motor de 973cc are tot pe lant distributia, nu doar cea cu motor de 1.2l.

#13
catalino92

catalino92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.12.2014

 petre69, on 22 decembrie 2014 - 21:37, said:

Buget ?

BUGET 2000 euro

 eug3n92, on 22 decembrie 2014 - 22:08, said:

Nu inteleg cum ar putea influenta motorul sansele de a te rasturna intr-o curba cu masina.
Ca e de 1.2 sau de 1.0 care e diferenta la faza asta?


Cat e bugetul ?

2000 E :)

#14
catalino92

catalino92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.12.2014
bugetul este de 2000 e ....si sunt atat de nehotarat in privinta masinii pe care am sa o cumpar ...

#15
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Alege cea mai buna masina pe care o poti gasi in banii astia.
Nu te pe fixa pe un model neaparat. Corsa, Ka, Polo, Ibiza, uita-te la toate si la altele ca sa iti poti mari sansele sa gasesti o masina cat mai buna.

Daca ai nevoie de spatiu mai mult, te poti uita si la astra g. Ia-ti masina dupa buget si necesitati, incearca sa faci un compromis la factorul estetitc. O vei indragi oricare va fi, dar iti va manca zilele daca e un harb, chiar daca esti innebunit dupa model/

#16
catalino92

catalino92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.12.2014

 disturbed, on 22 decembrie 2014 - 23:35, said:

Alege cea mai buna masina pe care o poti gasi in banii astia.
Nu te pe fixa pe un model neaparat. Corsa, Ka, Polo, Ibiza, uita-te la toate si la altele ca sa iti poti mari sansele sa gasesti o masina cat mai buna.

Daca ai nevoie de spatiu mai mult, te poti uita si la astra g. Ia-ti masina dupa buget si necesitati, incearca sa faci un compromis la factorul estetitc. O vei indragi oricare va fi, dar iti va manca zilele daca e un harb, chiar daca esti innebunit dupa model/

Ms mult de sfat...ma intereseaza sa am o masina buna si sa nu bag bani in ea in secunda 2 dupa ce o cumpar...ma tot uit dupa un astra g am gasit unu 2000 e 1,7 dci ce parere ai?

#17
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Poate nu in secunda 2, dar trebuie sa fii constient ca la o masina de 15 ani vei schimba destule.
Am in familie un astra g 1.7 si nu am ce-i reprosa. Am condus-o destul si singurul incovenient este ca are 3 portiere. Dar e bine intretinuta, fara probleme, tinuta in garaj, etc. E greu sa gasesti astfel de specimene. Cine le are nu le vinde pentru ca iau mai nimic pe ele, iar cu banii nu se pot apropia de ceva la fel de bun din aceeasi clasa.
Daca faci putini km pe an, mergi pe benzina, nu isi are rost diesel-ul.
Sunt prea multe de spus, mai ales ca e prima ta masina si presupun ca esti incepator.
Mergi cu cineva si incearca cateva masini, condu-le, miroase-le si apoi poate vei fi mai hotarat. Topicul l-ai inceput cu corsa 1.0, acum esti la astra 1.7. Cred ca cea din urma e un pic mai scumpa de intretinut, presupunand ca vorbim de masini in aceeasi stare. Taxele sunt mai mari, sigur.
Asa ca in loc sa stai sa cauti sute de anunturi, filtreaza-le si mergi sa vezi despre ce e vorba.
Un lucru sa tii minte, achizitia unei masini este un efort, dar un efort mai mare este intretinere ei corespunzatoare. Tu stii care iti sunt veniturile si cat vrei sa aloci periodic pentru masina, asa ca incearca sa te orientezi spre ceva cu intretinere cat mai ieftina.
Ai pana acum cateva idei din topicul asta de care ar trebui sa tii cont:
- uita-te dupa mai mutle modele de masini - ca sa iti maresti sansele sa gasesti ceva mai bun.
- daca faci km putini, ia benzina. Nici dieselu nu e de refuzat, daca gasesti unul bun, dar sansele sunt foarte mici.
- gandeste-te bine la clasa masinii. Daca circuli mai mult singur, nu are rost sa iei o masina mare si sa plimbi aiurea 95% din timp tabla dupa tine, doar pentru ca o data la 2-3 luni iti iei prietenii la o plimbare mai lunga.
- nu te grabi sa cumperi doar sa ai masina. Analizeaza cat mai mult, strange informatii, cere ajutor din partea unora care au habar.
- mergi si probeaza ofertele din apropierea ta. Dupa cateva experiente iti vei forma alte idei si vei avea alta perspectiva.
- orice masina la varsta asta necesita investitii. Nu te uita dupa numarul de km, e irelevant cat arata in bord. Daca nu si-a batut nimeni joc de ea, nu a fost lovita grav, ar trebui sa mearga bine si astazi.
- cand vei fi fata in fata cu vanzatorul sa nu crezi povestea pe care ti-o spune. Oricat de cinstit ar parea. Te intereseaza strict masina. 99% din textele vanzatorilor sunt minciuni, sau devieri de la realitate.

#18
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Exact cum spunea si colegul de mai sus, conteaza f mult cum vei folosi masina si unde. Daca vei merge mai mult in oras si cu inca o persoana, este ok chiar si o Corsa in 3 usi si chiar cu motorul de 1000 cmc si 60 CP. Chit ca imi vor sari unii in cap, dar cel putin teoretic sansele sa gasesti o asemenea Corsa intr-o stare mai buna, mai noua si mai putin rulata sunt mai mari comparativ cu Astra G, mai ales 1.7 DTI.
Uite, 2000 de euro inseamna si asta:

http://www.autovit.r...-C35441293.html

si asta:

http://www.autovit.r...-C35049722.html

dar si asta:

http://www.autovit.r...-C35095959.html

Iti recomand sa alegi cu mintea, nu cu sufletul. Pentru ca banii sunt putini.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate