Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

PC Garage lasa de dorit

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
catalinrcd

catalinrcd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.09.2013
Am cumparat de pe siteul Pc Garage un laptop. Produsul primit nu era acelasi cu cel de pe site sau de pe factura.Mai presus de asta,avea tastatura stricata.Deci un produs eronat si defect.
A doua zi ,mai exact pe data de 18.12.2014 am depus produsul la curier ca sa fie returnat celor de la PC Garage. pe siteul lor am completat o cere de returnare a banilor in contul bancar specificat de mine.Asta tot in cursul zilei de ieri.
Laptopul a ajuns la ei la sediu astazi 19.12.2014.Mi-au trimis un mail princ are au comunicat ca produsul nu era eronat. Era exact cel de pe factura.Cea ce clar este o minciuna.In acest caz ei au spus ca taxele de curier sunt suportate integral de mine.Ei se angajau sa plateasca curierul doar inc azul inca re produsul ar fi fost livrat eronat si era vina lor.
Banii din cate am inteles imi vor fi returnati,nu stiu cand...intre timp astept.
Mentionez, de tastatura stricata nu au zis nimic.Ignora acest detaliu.Deci produsul tot stricat ramane,dar ei in continuare refuza sa isi asume vina si sa plateasca curierul.
Eu am fost naiv si am avut incredere in PC Garage.Am crezut ca o sa isi asume vina,si o sa fie cinstiti. trebuia sa ma fi dus din prima cu produsul in mana la OPC.Poate aveam mai mult castig de cauza.
Eu vad astfel lucrurile.Doar cine nu munceste,nu greseste.
Ai gresit cutia,si mi-ai trimis mie alt laptop.Se mai intampla.
Acel laptop eronat trimis, mai are si tastatura stricata. Deja bate la ochi.
Sfatul meu,dedciat mie insumi si voua cei mai putin patiti.
1) Verificati produsul cand il primiti! Curierul este grabit,dar mai retinetil pentru cateva minute sa verificati pe ce ati dat banii.
2) Nu mergeti pe incredere.Cei de la care ati cumparat nu isi vor asuma greseala.Duceti-va direct la protectia consumatorului,inainte de a trimite produsul inapoi.

#2
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,528
  • Înscris: 20.10.2006
Insista si exeplica exact, si in scris daca e cazul. Daca nu trimite si la opc.

#3
ionut3107

ionut3107

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 16.09.2014
Ce-l mai probabil acel laptop a fost unul resigilat.

#4
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
Fa-le o vizita!
Str. Logofat Tautu, Nr. 68A
Sector 3
Bucuresti

#5
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007

 ionut3107, on 19 decembrie 2014 - 21:18, said:

Ce-l mai probabil acel laptop a fost unul resigilat.
Da, m-ai Posted Image  mult ca sigur!Posted Image

Edited by Batranelul, 19 December 2014 - 21:22.


#6
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Fiind un profan, nu inteleg de ce un om ar cumpara de pe online (pcgarage) sa spunem, cand poate cumpara din magazin.

Cu cat la suta e produsul respectiv mai ieftin pe online (luand in considerare eventual transportul) ca in magazine ?

De ce as risca sa cumpar ceva care nu-mi place, sau ceva deteriorat, sau cu totul alt produs, ca in cazul de fata?

#7
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Si eu sunt de aceeasi parere cu @ionut3107  Posted Image

Intrebare intrebatoare, @initiatoru' a comandat un laptop nou, sau un laptop resigilat ?!
Nu de alta, da' n-a specificat acest lucru.

#8
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Eu am mai facut cumapraturi si de la pc garage si de la cel.ro si cam astea is magazine la care ma invart.... si pot sa spun ca-s oarecum multumit.... trebuie doar sa le arati ca nu esti la mana lor... Regula de aur, platesti la livrare si ceri verificarea coletului... mi s-a intamplat odata la pc garage sa ma inteleg cu ei sa verific coletul iar curierul sa imi zica ca nu se poate ci mai intai sa il achit si dupaia sa il deschid si i-am zis curierului ca e liber sa plece cu pachetul inapoi si cand m-au sunat cei de la pc garage le-am explicat ca am refuzat comanda fiindca nu au respectat conditiile stabilite... la cel.ro mi s-a intamplat sa intarzie comanda si cand le-am zis ca daca nu ajunge in 2 zile poate sa nu il mai trimita si mi-a ajuns a doua zi....

Important e sa controlezi tu tranzactia ca in fond ei vor sa isi vanda produsul... insa daca ai cumparat un resigilat.... asta e riscul

#9
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Niciodata, dar NICIODATA indiferent de la ce magazin sau user privat de pe online cumparati un produs sa nu achitati contravaloarea lui daca nu l-ati probat inainte. Aaa ca se grabeste curierul. Să fie sănătos în cazul acesta și să-și ia catrafusele cu el. Banii rămân în buzunarul dvs., problema la expeditor. PUNCT!

#10
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006

 Byblos4, on 19 decembrie 2014 - 21:23, said:

Fiind un profan, nu inteleg de ce un om ar cumpara de pe online (pcgarage) sa spunem, cand poate cumpara din magazin.

Cu cat la suta e produsul respectiv mai ieftin pe online (luand in considerare eventual transportul) ca in magazine ?

De ce as risca sa cumpar ceva care nu-mi place, sau ceva deteriorat, sau cu totul alt produs, ca in cazul de fata?
Deoarece cand locuiesti in Bucuresti traiesti cu impresia ca toata lumea are showroom Emag la doi pasi de ei, doar pentru ca tu ai.
Dar eu am de ales intre magazine gen Flanco si Domo, unde produsele sunt proaste, scumpe, putine, si magazinele online ca pcgarage.

Parerea mea legat de cazul in speta e ca ori tastatura nu avea nimic, poate omul a si comandat ceva gresit (deoarece iti apare pe factura modelul, nu are cum sa nu coincida cu ce scrie pe cutie), ori n-a stiut el sa explice cum trebuie problema si cei care au ridicat laptopul au inteles altceva, de aici si raspunsul lor aparent nesimtit.

#11
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Daca te uitai pe forumul lor, nu prea rezolva garantiile

#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 Byblos4, on 19 decembrie 2014 - 21:23, said:

Fiind un profan, nu inteleg de ce un om ar cumpara de pe online (pcgarage) sa spunem, cand poate cumpara din magazin.

Mai ieftin, (mult) mai multe optiuni (citeodata infinit mai multe, daca nu vrei sa te deplasezi 200 km), protectie a consumatorului mai buna (poti sa returnezi produsul), nu trebuie sa pierzi timpul, poti sa o faci la orice ora, de la servici, etc.

#13
Redount2k9

Redount2k9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 13.07.2010
Stiu odata ca am cumparat cateva periferice, iar o tastatura lipsea efectiv din cutie, cu toate ca aparea pe factura.
Le-am adus la cunostinta acest fapt si cu toate ca pe site-ul lor scrie clar ca verificarea se face in prezenta curierului si nu se semneaza hartiile daca lipseste ceva bla bla bla, mi-au trimis tastatura separat dupa cateva zile.

Ca fapt divers, nu sunt chiar atat de nesimtiti.

Edited by Redount2k9, 19 December 2014 - 22:21.


#14
catalinrcd

catalinrcd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.09.2013
Nu am cumparat un produs resigilat.
In magazin nu se gasesc toate tipurile de produse.Diversitatea imensa exista in online.Ai de unde sa alegi>preturile sunt substantial mai mici. laptopul meu era / este cu 300 de lei mai ieftin ca la eMag. cu 260 mai ieftn ca la itgalaxy si tot cu 300 mai ieftin ca la evomag.Altexul si cu Flanco nici nu au acest model. Am showroom eMag in orasul unde locuiesc eu,dar de ce sa dau 300 de lei in plus,am zis eu la momentul respectiv. Era totusi la buzunarul meu o reducere mare.
Laptopul avea exact aceeasi denumire.Dar din interiorul lui lipsea placa video dedicata cu desavarsire.Comentarii de genul "nu ai stiut tu sa verifici cum trebuie" pot exista,dar sunt de prisos.Eu stiu ce am primit,pentru ca am verificat.
Tastatura era iesita de la locul ei.Prezenta un luft mare,plasticul in care intra butoanele .Am apasat si platicul s-a asezat la loc,dar nu in de ajuns. Luftul tot a ramas.Aproape toata tastatura pana la partea numerica din dreapta era bombata.Nu este vorba de aspect(care nu m-ar fi deranjat),ci de faptul ca tastarea se face greu si incomod.
Chiar si in conditiile imaginare ca tastatura nu ar fi avut nimic,iar eu as fi verificat continutul coletului la primire.Tot as fi observat ca lipseste placa video dedicata.

MooF2010,ai mare dreptate.Pe viitor am lectia invatata.

Edited by catalinrcd, 19 December 2014 - 23:03.


#15
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010

 catalinrcd, on 19 decembrie 2014 - 21:07, said:

.In acest caz ei au spus ca taxele de curier sunt suportate integral de mine.
Si uite asa laptopul ala o sa fie plimbat de curier pana isi scoate banii pe pc garageul.Posted Image

#16
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
@OP, inainte sa comanzi din online, nu citesti si tu despre practicile magazinului la care te-ai oprit?

#17
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
bad post

Edited by Dany_Darke, 19 December 2014 - 23:36.


#18
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
http://www.mygarage....-2748852-a.html

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate