Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

"Moare" calculatorul din senin.

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Radu93

Radu93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.12.2014
Salut, am o problema cu calculatorul, in timp ce ma joc de obicei League of Legends (sunt cam obsedat de acest joc) dupa aproximativ 10-15 maxim 20 de minute imi "moare" calculatorul, dar, ciudat nu se opreste imi ramane imaginea din joc pe monitor coolerele merg dar nu mai functioneaza nimic inafara de butonul de restart de la unitate.
(editare)
O data am luat si ecran albastru, am facut update la driverul placii video si a disparut "albastrel".

Supraincalzire nu este pentru ca am mai avut problema asta mai demult exact la fel se intampla si era de la coolerul placii video, acum vreo jumatate de ora am desfacut unitatea am scos tot din ea, placa de baza, procesor, placa video, ramii am suflat tot de praf cat am putut de bine, am schimbat pasta termoconductoare si inca am aceeasi problema, tin sa mentionez ca temperatura procesorului este de 53/55 grade Celsius, iar, coolerul are 3200 RPM.

Placa video nu este incalzita, la atingere e chiar rece. Inainte cand am mai avut aceasta problema pur si simplu nu puteam tine placa video in mana (fara exagerare mirosea a ars si era incinsa de puteam sa o iau in loc de aragaz)

Ceva sugestii va rog, momentan nu am timp sa merg cu el la un service dar vad ca se opreste asa brusc doar in timp ce ma joc.
Va multumesc!

Edited by _-_, 19 December 2014 - 20:08.
exces de text bold


#2
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Schimba Hdd-ul, eventual treci pe SSD.
Schimba modulele Ram.


L.E.:
si sursa  !
Acestea pot fi cauza problemei.

Edited by tom_1133, 19 December 2014 - 19:50.


#3
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
sursa ?

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
1. de ce scrii boldad? putem citi si fara formatare de text
2. ce treaba are problema ta si cu windows 7? nu ai facut nici o legatura cu aceasta arie in postul tau, asta e aria potrivita pt tine
3. inca nu mi-a venit de la curatatorie globul de cristal pt a ghici configuratia la pc-ul tau, ti-a fost lene sa o scrii?

Edited by Dany_Darke, 19 December 2014 - 19:51.


#5
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009
Poate in urma incidentului s-a avariat placa video, daca spui ca inainte nu puteai tine mana pe ea.

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View PostRadu93, on 19 decembrie 2014 - 19:41, said:

am schimbat pasta termoconductoare si inca am aceeasi problema, tin sa mentionez ca temperatura procesorului este de 53/55 grade Celsius, iar, coolerul are 3200 RPM.

inteleg ca este un amd, insa temperatura este ridicata pt un idle cu pasta schimbata, verifica si acest aspect, ai montat totul inapoi asa cum trebuie?

hdd-ul l-ai verificat? esti sigur ca merge bine si nu are erori pe el?

cum au zis si colegii, daca ai avut probleme de temperatura la placa video, posibil ca acum sa vezi efectele acelei situatii de atunci.

fa o verificare cu o alta placa, de preferat cea integrata

#7
dexter2007

dexter2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 13.12.2006
Cum a spus si PlasticBoy18, cel mai probabil placa video e deteriorata in urma supraincalzirii. Fa un test cu o placa video imprumutata de la un prieten, sau de altundeva, apoi revin-o cu amanunte. Posted Image

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Verifica si temperatura chipset-ului....seamane a MB cu probleme sau placa video. Condensatoarele sunt ok ? Nimic umflat ? Un test cu 3DMark ce zice ?

Edited by bumpocbum, 19 December 2014 - 22:50.


#9
Radu93

Radu93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.12.2014

View Postdexter2007, on 19 decembrie 2014 - 21:59, said:

Cum a spus si PlasticBoy18, cel mai probabil placa video e deteriorata in urma supraincalzirii. Fa un test cu o placa video imprumutata de la un prieten, sau de altundeva, apoi revin-o cu amanunte. Posted Image
Probabil nu-am exprimat corect, imi cer scuze, placa video e alta pt ca cea veche s-a ars din cauza supraincalzirii.


Am facut topicul in graba  ca trebuia sa ma pregatesc sa merg la munca. Configuratia calculatorului:
Sursa Intex Spider 500watti (schimbata de doua luni)
Placa video Nvidia 8500GS 1GB
RAM 2GB ddr3 (Zeppelin)
Procesor Intel Xeon dualcore 2.93 GHz
Stiu ca nu e un calculator "stralucit dar sincer nu am nevoie de mai mult"

Edited by Radu93, 20 December 2014 - 07:45.


#10
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
si totusi de o susa nu asa prastie aveai nevoie mai mult

#11
Krotal

Krotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 28.09.2008
Am avut o problema identica ca manifestare, de la o memorie Zeppelin....era noua si in garantie...am inlocuit-o cu un Kingston

#12
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
memoriile zeppelin sunt echivalentul delux la surse

desi au garantie de 99 de ani, tot degeaba

#13
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pai si sycron sau excelram sau goodram ce mai sunt daca zeppelin sunt delux? Posted Image

View PostRadu93, on 19 decembrie 2014 - 19:41, said:

Ceva sugestii va rog, momentan nu am timp sa merg cu el la un service dar vad ca se opreste asa brusc doar in timp ce ma joc.
daca se opreste doar in timp ce te joci (si zici ca repejor), atunci poate ar trebui sa-ti instalezi un program de monitorizare temperaturi (gen aida) si sa dai din 5 in 5 minute alt+tab sa vezi cum stai cu temperaturile.

memoriile daca vrei sa le testezi poti sa rulezi memtest de pe un cd bootabil (cauta pe google cum sa faci) si daca nu da erori in 15-20 minute de rulat, ar fi ok.

aproape sigur nu ai facut ceva bine (si aproape sigur nu ai pus pasta cum trebuie).

verifica deasemenea pe placa de baza sa nu ai condensatori umflati, iar daca sursa NU e noua, verifica si in sursa.

vezi ca ar fi util totusi sa mergi la service, sau risti sa arzi iar ceva...

PS: scuza ca nu ai timp e cam de kko din moment ce ai timp sa te joci.

Edited by shmu, 20 December 2014 - 11:07.


#14
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
si ele sunt destul de slabe, e drept, zeppelin nu sunt chiar asa slabe ca ele, poate ca nu e facuta chiar obiectiva comparatia, insa nici prea departe nu este.

#15
Radu93

Radu93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.12.2014
Ok, va multumesc pentru ajutor, faza e ca in timpul zilei am de lucru pe acasa (lemne, curatenie + servici) probabil o sa-l duc saptamana viitoare la un service sa vada cei de acolo ce are.
Ideea e ca m-am mai confruntat cu problema asta mai demult, dar atunci a fost de la placa video si acum chiar nu stiu ce poate fi, o sa testez memoriile RAM si o sa verific iar procesorul, condensatorii sunt in regula.
Puteti inchide topicul.
Multumesc inca odata!

#16
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
topicul nu se inchide si ar fi frumos daca ai reveni cu un raspuns... poate se va mai confrunta cineva pe viitor cu o problema asemanatoare.

#17
trebor69

trebor69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 30.05.2011

View PostRadu93, on 19 decembrie 2014 - 19:41, said:

Salut, am o problema cu calculatorul, in timp ce ma joc de obicei League of Legends (sunt cam obsedat de acest joc) dupa aproximativ 10-15 maxim 20 de minute imi "moare" calculatorul, dar, ciudat nu se opreste imi ramane imaginea din joc pe monitor coolerele merg dar nu mai functioneaza nimic inafara de butonul de restart de la unitate.
(editare)
O data am luat si ecran albastru, am facut update la driverul placii video si a disparut "albastrel".

Supraincalzire nu este pentru ca am mai avut problema asta mai demult exact la fel se intampla si era de la coolerul placii video, acum vreo jumatate de ora am desfacut unitatea am scos tot din ea, placa de baza, procesor, placa video, ramii am suflat tot de praf cat am putut de bine, am schimbat pasta termoconductoare si inca am aceeasi problema, tin sa mentionez ca temperatura procesorului este de 53/55 grade Celsius, iar, coolerul are 3200 RPM.

Placa video nu este incalzita, la atingere e chiar rece. Inainte cand am mai avut aceasta problema pur si simplu nu puteam tine placa video in mana (fara exagerare mirosea a ars si era incinsa de puteam sa o iau in loc de aragaz)

Ceva sugestii va rog, momentan nu am timp sa merg cu el la un service dar vad ca se opreste asa brusc doar in timp ce ma joc.
Va multumesc!
]



sursa nu poate sa fie odata ce calculatorul nu se opreste de tot, incearca cu o alta placa video .

Problema apare doar in timp ce te joci ? ca mai poate fii asa cum au spus si altii de la memorii.

#18
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Posttrebor69, on 20 decembrie 2014 - 19:43, said:

sursa nu poate sa fie odata ce calculatorul nu se opreste de tot, incearca cu o alta placa video .
daca sursa furnizeaza curent aiurea, ii poate da cu virgula pe undeva si sa fie freeze...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate