Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Unde se poate cumpara [in Romania], Lampa originala Petromax

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 19.04.2010
Unde se poate cumpara [in Romania], Lampa originala Petromax si implicit petrol lampant [Gaz lampant],acesta aproape ca a disparut de ce a disparut nu inteleg ?!

#2
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Poate pe la targurile de antichitati. Despre gazul lampant nu stiu daca se mai produce, cand eram copil ma trimiteau ai mei la marginea orasului, la o statie mica de benzina unde aducea si asa ceva. Acu a disparut.

Da' la ce-ti trebuie?

Edited by draculescu, 17 December 2014 - 23:48.


#3
Fiorello2009softpedia

Fiorello2009softpedia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 27.12.2009
Pentru gaz lampant cauta aici http://forum.softped...te-fi-cumparat/

#4
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
petromax prin targ gasesti (noi)
sau pe la ruşi
gaz lampant gasesti la magazinele de bricolaj (dedeman praktiker, etc)
(combustibil pentru felinare) dar e destul de scump
petromaxul merge cu benzina, nu cu gaz
sitele de matase nu cred ca le gasesti

#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
De ex: http://www.germanele...ign=direct_link
Tot acolo gasesti si http://www.germanele...ucts&pid=671950
Petrol lampant mai greu, cu ani in urma mai gaseai pe la tara, probabil nu-i convenabil, n-are accize ca benzina, dar gasesti varianta mult mai scumpa, pt torte.
Exista lampi pe gaz, pe aceiasi principiu cu petromax, cu butelii de unica folosinta, pe la 50-60 lei.

#6
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 19.04.2010

View Postrumegus, on 17 decembrie 2014 - 23:53, said:

De ex: http://www.germanele...ign=direct_link
Tot acolo gasesti si http://www.germanele...ucts&pid=671950
Petrol lampant mai greu, cu ani in urma mai gaseai pe la tara, probabil nu-i convenabil, n-are accize ca benzina, dar gasesti varianta mult mai scumpa, pt torte.
Exista lampi pe gaz, pe aceiasi principiu cu petromax, cu butelii de unica folosinta, pe la 50-60 lei.

Am scris [gaz] pt.ca asa se numea prin sudul tarii,mie imi trebuie petrol [Kerosen mai exact pt experti]
pt ca se intrerupe foarte des electrica in zona.
Si daca reusesc sa cumpar o lampa petromax ,pt aceasta dar mai am una clasica,stiu ca merge si cu motorina dar scoate fum deci petrol lampant,culmea ca a disparut si din ungaria am cautat de curiozitate si acolo este disparut oare de ce ?

View Postdraculescu, on 17 decembrie 2014 - 23:45, said:

Poate pe la targurile de antichitati. Despre gazul lampant nu stiu daca se mai produce, cand eram copil ma trimiteau ai mei la marginea orasului, la o statie mica de benzina unde aducea si asa ceva. Acu a disparut.

Da' la ce-ti trebuie?

Am scris [gaz] pt.ca asa se numea prin sudul tarii,mie imi trebuie petrol [Kerosen mai exact pt experti]
pt ca se intrerupe foarte des electrica in zona.
Si daca reusesc sa cumpar o lampa petromax ,pt aceasta dar mai am una clasica,stiu ca merge si cu motorina dar scoate fum deci petrol lampant,culmea ca a disparut si din ungaria am cautat de curiozitate si acolo este disparut oare de ce ?

Edited by csoka2002ro, 18 December 2014 - 00:03.


#7
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

View Postcsoka2002ro, on 18 decembrie 2014 - 00:00, said:

a disparut si din ungaria am cautat de curiozitate si acolo este disparut oare de ce ?
Matale intrebi la misto? Suntem in anul 2014, nu in evul mediu. In prezent oamenii folosesc curentul electric. Sunt "lampi" cu LED-uri care functioneaza cu acumulatori. Au autonomie mare, se reincarca, nu scot fum si nu dai foc la casa.

#8
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
In 2014 (acusi 2015) sa stau cu felinarul afumat la cap... Vorba aia, exista lanterne cu LED-uri. Un acumulator de UPS de 12v si 7 Ah costa 60-70 lei. Cumperi un bec de tip LED (pentru masina, de exemplu), consumul e mic, iar lumina mult mai puternica decat la un amarat de felinar.

Jmecherie maxima cu LED-urile acum, iar unii inca vor sa se mai chinuie cu felinarele...

#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Omule, tu citesti ce scriu altii, sau doar tot repeti "oare de ce ?" si faci teoria gazului? Ai vrut "Lampa originala Petromax", ti-am dat link cu lampa originala. Ai primit linkuri cu combustibil, ti-am zis ca sunt si cu gaz lichefiat la butelii pt aragaz de camping, mult mai ieftine,kerosen gasesti prin aeroporturi, ca elicopterele nu alimenteaza la Petrom, ce vrei pana la urma?

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 29.03.2006
Gazul lampant NU este kerosen.

#11
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostLucian_M, on 18 decembrie 2014 - 00:35, said:

...lumina mult mai puternica decat la un amarat de felinar.

Jmecherie maxima cu LED-urile acum, iar unii inca vor sa se mai chinuie cu felinarele...
Inseamna ca nu stii ce lumina da un petromax.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/v_yMV9RS4yo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 29.03.2006
Dupa cum se vede in filmul de mai sus, acel exemplar functioneaza cu o fractiune petroliera de parafina lichida.

In RO se gasea parafina solida, buna pt. turnat lumanari, si relativ recent, a inceput sa se gaseasca izoparafina si in RO, pt. cunoscatori, o fractiune nearomatica, relativ inodora, care insa este in alta categorie de pret, fiind distilata special si dedicata pt. pictura.

Legat de lampa, exemplarul 928 este specificat la CP350 , 350 Candlepower, ~ 350 de candele. ( 1 candlepower = 0,981 candele, iar in prezent chiar se forteaza echivalenta la 1:1)
Probabil multe exemplare functioneaza si cu kerosen....( chiar daca modelul din film este specificat pt parafina lichida)

Pare o varianta moderna a lampilor Auer, utilizate in lumea civilizata in sec. 19, care la o descriere simplificata, aveau o tesatura sau fibre din "pamanturi rare",  plasate in flacara, si care redau o lumina alba puternica.
Carl Auer a inventat asa numita gas mantle, compusa din 99% dioxid de thoriu si 1% oxid de ceriu IV ( nasol cu toriul ala, deoarece este radioactiv...)
Apoi a inventat alte filamaente metalice pt. acelasi scop, mai intai din platina, apoi din osmiu.
A inventat o metoda de formare prin amestecul oxidului de osmiu intr-o pasta, cu zahar si cauciuc, care era apoi fortata prin duze calibrate, producand fire, care apoi erau arse, in final ramanand doar fire din osmiu metalic.
Initial a dezvoltat tot pt lampi cu gaz aceste filmanente metalice, insa suprapunerea peste boomul becurilor electrice, l-a facut sa dezvolte becurile cu filament metalic, Auer-Oslight, mult mai rezistente, mai puternice si mai economice comparativ cu cele cu fir de carbon.
Tot Auer a inventat si piatra moderna de bricheta, din ferrocerium, 70% cerium si 30% fier.

Edited by loock, 18 December 2014 - 10:41.


#13
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
http://www.tocmai.ro...i-14684781.html

functioneaza foarte bine cu gaz sau kerosen amestecat cu benzina 1/3
doar cu gaz, nu merge

parafina se foloseste pentru ca nu are miros

Edited by Nero-d, 18 December 2014 - 10:35.


#14
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Le gasesti pe ambele, inclusiv felinare, la supermaket.

#15
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Petromax-uri, eu n-am vazut la supermarket.

Am vazut un petromax in functiune la cineva, acu' vreo 30 de ani, functiona cu petrol lampant.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate