Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

recomandare amp

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
alex2009

alex2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 20.08.2007
Salut, apelez la pareriile cunoscatorilor. In incercarea de-a mai "incalzii" sunetul pe care il am in prezent de la un amp Akai am-u02, cu care dintre urmatoarele amp-uri credeti ca as reusi acest lucru?
Kenwood KA-660D
Marantz PM-130  (cred ca suporta numai 8 ohm)
TELEFUNKEN HA-900

Boxele pe care ascult sunt tesla pe 4 ohmi, echipate cu difuzoarele ARN 5604 (bass), ARV 161 (inalte).
Multumesc anticipat.

#2
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Ai deschis cutia Pandorei. Sa vezi acum pareri pro si contra.

#3
alex2009

alex2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 20.08.2007
Se pare ca e goala cutia Pandorei...     anyway, nu ma astept sa-mi spuna cineva specificatii pentru aceste modele in parte, dar macar asa la modul general despre firmele mentionate mai sus ce parere aveti, in materie de amp-uri desigur. Eu din pacate nu am avut ocazia sa ascult mai multe amplificatoare pe aceleasi boxe, cu aceeasi sursa, insa tot citind diferite review-uri, am inteles ca sunt amp-uri cu un sound mai moale, altele mai stridente si de aceea as incerca sa inlocuiesc akai-ul pe care il detin cu un altul. Modelele pe care le-am mentionat se incadreaza in bugetul pe care il pot aloca pentru aceasta problema, altfel sunt convins ca exista multe alte firme de amp-uri care merita sa fie luate in considerare.
Multumesc.

#4
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Alex, stiu ce spun. Stiu cum se incing spiritele cand e vorba de recomandari si cat de partiali si partinitori oamenii pot fi. Daca vrei un show in adevaratul sens al cuvantului, iti recomand sa intri pe audioweb.ro, la sectiunea forum si sa intrebi acolo. Dar ai fost prevenit. Posted Image Acolo sint doar "audiofili" si "cunoscatori".

Edited by Ion_de_la_Raion, 18 December 2014 - 18:43.


#5
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,878
  • Înscris: 10.02.2011

View Postalex2009, on 18 decembrie 2014 - 18:24, said:

Eu din pacate nu am avut ocazia sa ascult mai multe amplificatoare pe aceleasi boxe, cu aceeasi sursa, insa tot citind diferite review-uri, am inteles ca sunt amp-uri cu un sound mai moale, altele mai stridente si de aceea as incerca sa inlocuiesc akai-ul pe care il detin cu un altul.
Da, akai-urile mai vechi au un sunet ceva mai ascutit si mai metalic pe partea de inalte. Seamana mult cu unele modele mai vechi de la yamaha, marca care totusi are niste inalte mai calde, nu asa metalice ca akai. Si amplitunerele de la marca Teac se apropie de yamaha si akai, cu ceva plus la partea de joase. Akai in schimb are atac si separatie buna a canalelor. Am avut amplitunere vintage de la telefunken, kenwood, yamaha, teac, sansui si marantz, telefunkenul era chiar din clasa hi-fi ( cu traf toroidal si de vreo 15 kile ) si avea cea mai buna receptie radio din cate am auzit vreodata la un aparat vintage sau nou. Un tuner ecranat SABA de 10 kile ma impresionat aproape la fel de mult in combinatie cu amplif de putere technics si egalizator. Akai doar am ascultat la cineva. Ca si sunet, telefunkenul si kenwoodul mi-au last o impresie de aparate care au un sunet de atac ca akai-urile, cu tendinta de a fi destul de zgomotoase si cam exagerate pe partea de inalte, la fel ca unele modele de la yamaha sau sansui ( sansui la unele modele suna bestial pe inalte, si destul de cald, nu e deloc tiuitor sau metalic, in shimb sansui din seria G class - si din asta mi-a trecut prin mana si l-am tinut vreo 6 luni, au mediile-inaltele mai moi ca nad si niste joase mai bune decit la onkyo ). Apropo de onkyo, mie nu-mi prea place, in afara de joasele foarte moi si plicticoase, mediile-inaltele sunt cam stridente si nu prea are atac. Telefunken are joase mai bune si mult mai moi ca si kenwood sau akai, da nu are dinamica de la kenwood si akai. In schimb marantz-ul avea niste joase foarte moi si umflate, deci situat la polul opus fata de akai, telefunken si kenwood cu toate ca statea foarte prost la capitolul dinamica si la volume mari suna cam, invaluit. Nu stiu cum suna exact modelele respective mentionate de tine mai sus, eu m-am referit doar la ce am avut eu. Marantz-ul de sus e un model mai mic, da per ansamblu daca ai gasi ceva de putere mai mare si cu potentiometru variabil, nu liniar, cred ca marantz-ul ar avea un sunet ceva mai bun pt tine. Sau daca vrei sunete moi si pline, orienteaza-te spre niste marci ca onkyo, sony ( in special modelele vintage din seria solid state, am un amplituner din asta de la sony si iti mangaie urechie pur si simplu, si are si atac, dinamica plus definitie ca unele sansui-uri cum ar fi solid state 5000 x, si pe asta l-am tinut mult timp- a fost mult timp aparatul meu de suflet, - asta chiar ca are definitie, rezolutie si inalte cum nu mai gasesti aproape nicaieri, din pacate ii cam lipsea basul - era bun doar pentru muzica pretentioasa ), nad, jvc ( quadrophonic receiver - astea au cel mai moale si mai cald sunet din tot ce am ascutat vreodata, chiar mai placut decit sony solid state vechi, nad sau marantz ), nad in general suna cam bubuit cu loudnes-ul, ar mai fi si pioneer la anumite modele, sau ceva mai plin si putin metalic da cu multa dinamica si basi buni la joase ar fi denon sau harman kardon. Pioneer si harman kardon vechi seamana perfect la basi, au joase umflate si cam atit, nu prea au rafinament. Bune la rezerva de putere si doar pentru ascultat la volume mari. Bine, exista unele modele de varf de la pioneer si harman kardon alea vechi care rup si au de toate. Eu ti-am zis, vrei ceva moale, marantz, sony vechi ( solid state ), nad, acuma depinde si de model si de tipul de aparat. Daca-s modele prea mici atunci nu prea ai putere si dinamica.Posted Image Pt dinamica, putere si daca vrei sa ai de toate, sunet plin si dinamic, mergi pe un denon cat mai nou cu traf toroidal. Si niste boxe noi cat mai scumpe + un cd-player si un egalizator hi-fi ca sa-ti moi si mai mult sunetul. Apropo, cred ca daca ai folosi un egalizator de sunet, ai putea corecta putin din sunetul ala tiuitor de la akai si ar suna mult mai moale. Ce bine imi suna un Teac, pacat ca l-am dat, da s-a stricat.Posted Image

Edited by Motanu13, 18 December 2014 - 19:58.


#6
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,878
  • Înscris: 10.02.2011
Apropo de trafurile toroidale, unele amplificatoare cu traf din asta daca le tii in priza si le pui doar casti si nu un consumator serios cum ar fi niste boxe mai serioase se incalzeste trafu foarte tare si se evapora lacul de pe spire de zici ca esti la fabrica de vopsele.Posted Image Or fi bune la sunet, da trebuie avut grija ca se pot si arde trafurile astea dupa 10 ore de mers ''in gol '' la volum mare in potentiometru, numa cu castile.

#7
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Iar amplificatoarele din clasa A consuma foarte mult.

#8
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,878
  • Înscris: 10.02.2011

View PostIon_de_la_Raion, on 18 decembrie 2014 - 20:23, said:

Iar amplificatoarele din clasa A consuma foarte mult.
Un batran Technics SU-V9 imi consuma enorm de la priza, plus ca dupa o ora de mers pur si simplu ardea. Si amplifurile din clasa A se incalzesc cam repede. L-am schimbat cu SU-V6X, mult mai bun la sunet zic eu, fata de orice alt amp ascultat de mine de la firma technics.

Sau Pioneer. Posted Image Posted Image

#9
alex2009

alex2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 20.08.2007
Va multumesc pt. raspunsuri. Inca ceva, despre finali ce parere aveti? tranzistori sau circuite integrate?

#10
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Tranzistoare.Discrete .Nu integrate(stick-uri le mai spuneau unii). N-am vazut amplificatoare cu integrate pe finali care sa sune decent.
Tot a venit vorba de Technics ,alea din anii '80 de care zice motanu 13 sunt OK . Cele din anii '90-2000(cu integrate) ,care s-au gasit la greu si pe la noi lasa multe de dorit ,nu recomand.
Tranzistoarele discrete pot fi si mai usor inlocuite in caz de probleme.

Edited by edigee, 19 December 2014 - 14:22.


#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Dar ce strica integratele la sunet ? Ce contin si de ce s-a ales solutia asta constructiva ? Si un aparat din 80 poate sa mai sune bine ? Toti acesti ani tehnologia a regresat ?

Edited by Ion_de_la_Raion, 19 December 2014 - 14:26.


#12
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,878
  • Înscris: 10.02.2011

View PostIon_de_la_Raion, on 19 decembrie 2014 - 14:25, said:

Dar ce strica integratele la sunet ? Ce contin ?
Piese in miniatura, similare ca functie cu cele care se gasesc pe o placa de cablaj obisnuita, da de dimensiuni microscopice. In schimb schema e mult mai complexa si permite realizarea unui numar mare de conexiuni si operatiuni. Microprocesorul din toate receiverele AV care se fabrica azi e tot un fel de integrat care indeplineste toate functiile din aparat. Nu amplifica, da controleaza functiile aparatului si daca ceva nu-i pica bine( un surplus de curent, tensiune, ceva - cand aparatul e suprasolicitat si se incanzeste prea tare ) i se poate arde un microtranzistor pe o intrare sau iesire, sau mai multi si atunci se blocheaza. Adica trebuie schimbat, iar la unele aparate nu-i deloc prea ieftin.

View PostIon_de_la_Raion, on 19 decembrie 2014 - 14:25, said:

si de ce s-a ales solutia asta constructiva ?
Din motive care tin de costul si durata de productie, eficienta sau performante mai mari in unele cazuri ( in altele nu ), ergonomie, dimensiuni mai mici, posibilitati de a conecta la aparate diferite dispozitive externe lucru care nu era posibil in trecut etc etc.

View PostIon_de_la_Raion, on 19 decembrie 2014 - 14:25, said:

Si un aparat din 80 poate sa mai sune bine ?
Depinde de modelul de aparat, marca, starea de uzura a aparatului, compatibilitatile lui cu boxele si sursa de redare. Conteaza mult si genul de muzica ascultat plus preferintele unora pentru un anumit tip de sunet mai cald sa-i zicem. Da, exista aparate vechi care din pt asta de vedere au un sunet mai cald( poate mai limitat in frecvente si cu zgomot de fond mai mare ) si mult mai muzical decit multe sisteme actuale. Apropo de frecvente si zgomotul de fond, ascultatul muzicii nu se reduce doar la niste simple frecvente percepute de catre urechea umana( frecventele prea inalte oricum nu mai sunt percepute ) ci si la prezenta unor detalii sonore care tin de dinamica, bas, claritate, si uneori limitarea unor frecvente prea stridente de exemplu poate fi un avantaj. Nu-i vorba de teorie ci de ce am constatat, pur si simplu unele amplificatoare stereo vechi de 30 de ani ( care inca sunt in stare buna si in care nu s-au prea schimbat piese )  matura pe jos cu unele receivere de azi care au un pret similar sau chiar dublu.

View PostIon_de_la_Raion, on 19 decembrie 2014 - 14:25, said:

Toti acesti ani tehnologia a regresat ?
Asta-i buna. Lucrurile au evoluat si regresat in acelasi timp, depinde la ce categorie de aparate de referi si in ce pret. In general, daca vorbim de aparatura de consum scopul a fost sa se reduca cheltuielile la minim, nu mai e ca pe vremuri cand se fabricau dintr-un model de radio PACIFIC cu pickup poate 10.000 de bucati pe an. Sau 1000 de deck-uri Dual cu nu stiu ce capete de sticla. Atunci multe piese inca se lipeau manual si se baga tot ce era mai bun. Condensatorii electrolitici, tranzistorii incapsulati ''aveau sunetul lor'' mai cald.

#13
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Daca progresul tehnologic e insotit de scaderea in paralel a costurilor ,rezultatele sunt cele de fata.
Sunt aparate chiar din anii 60 care suna mai bine dacat multe din cele de astazi.

#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Atunci de ce si-au mai batut capul ? Trebuiau sa fabrice tot asa in continuare. Asta are iz de "eh, pe vremea mea lucrurile erau mai bune...". E valabil la tot, nu doar la eletronice. Eu unul nu am sa ma opun progresului, doar pentru ca e sic. Iar asta cu "maturatul" e deja uzata. Tine de aprecieri subiective.

Edited by Ion_de_la_Raion, 19 December 2014 - 16:45.


#15
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Chestia cu calitatea mai buna a unor aparate, sau obiecte mai vechi in general, isi are de multe ori o justificare obiectiva . Alte ori e doar hipster-eala ieftina.

Edited by edigee, 19 December 2014 - 18:01.


#16
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Cu asta sint de acord. Cu conditia sa avem de-a face cu un aparat vechi exploatat corespunzator si care la facere sa fi fost un aparat bun.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate