Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Accident minor, CU sau FARA politie?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
14 replies to this topic

#1
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
In urma cu o luna si jumatate am fost implicat intr-un incident auto minor. Am iesit cu spatele din parcare si am lovit o masina care stea in spatele meu, perpendicular pe cele oprite in parcare. La mine nu se vede absolut nimic, la el o mica stersatura (o linie de 4-5 cm) a vopselei, in partea de jos a barei.
Am facut schimb de nr de telefon pentru ca ne grabeam iar apoi ne-am reintalnit in 30 de minute. Ne-am uitat la masini si el a zis ca nu-i nimic si ca lasam treaba asa.
Acum (dupa 6 saptamani) ma suna ca vrea bani de la mine sa-si vopseasca bara.

Ce sa fac?
Sa fac amiabil si sa zic ca s-a intamplat azi?
Sa ii dau banii si sa il cred pe cuvant ca ma lasa in pace?
Sa merg la politie, sa ne ia permisele la amandoi si apoi sa ma feresc de el sa nu-mi vandalizeze masina?

Va rog sfatuiti-ma ce sa fac!

Edited by johnsmith07, 17 December 2014 - 18:00.


#2
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
De ce sa-i dati bani?Nu mai are de cheltuiala?Posted Image
Mai degraba ,daca insista , completati formularele de accident (pe cale amiabila). Cred ca nu mai conteaza cind s-a intimplat daca omul isi vede masina aranjata....
P.S. Daca nu va intelegeti cu el, aveti grija unde va lasati masina.... E de preferat undeva sa fie in bataia unei camere de supraveghere.

Edited by alionte, 17 December 2014 - 18:11.


#3
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
Dupa 6 saptamani ? da-i jet domle !

Edited by OmulLLORT, 17 December 2014 - 18:13.


#4
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
Nu-i dai nimic! Spune-i ca a gresit numarul daca te mai deranjeaza, omul probabil ca si-a aranjat masina in astea 6 saptamani si vrea sa si-o faca pe  banii tai.

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,035
  • Înscris: 24.02.2006
cauti un service si-i propui sa-si vopseasca bara acolo, iar tu o sa achiti factura.
alternativa e sa-i propui sa rezolvati legal: fie amiabila, fie la politie.

#6
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 14.01.2010
nu ii mai da nimic...dupa atata timp s-a trezit ca vrea bani...chiar daca merge la politie sa declare...nu prea are ce declara daca nu se observa mai nimic...dar ai grija pe unde lasi masina....ca s-ar putea sa se razbune....

sau incearca sa ii zici ca vrei sa mergeti la politie sa declarati accidentul...sa vezi ce raspuns iti da...ca poate cand aude de politie se sperie si o lasa balta si te lasa si pe tine in pace...

dar chiar daca mergeti si la politie nu va ia nici un permis...ceva identic am patit si eu acum cativa ani...tot intr-o parcare...tot la fel ca tine...la masina mea nimic, la a lui o mica stersatura....am mers la politie, nu era pe timpul ala cu intelegere amiabila... ne-a dat avertisment la amandoi si asigurarea mea lui ca sa isi refaca vopseaua la stersatura, iar eu am declarat ca nu vreau nimic ca nu are nimic vizibil masina...

iar in cazul in care te decizi pana la urma sa ii refaci paguba...mai bine mergi cu el intr-un service la alegere, nu in unul care vrea el...vedeti cat costa si achiti si ai scapat...nu costa prea mult si e pacat sa ii dai asigurarea...pentru ca la urmatoarele asigurari o sa platesti foarte mult....

#7
curentalternativ

curentalternativ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 09.02.2008
nu ii mai da nimic
sunt patit cu un cacacios prin Bucuresti. Omu nu era in regula nici cu permisu ... era pe Germania,  iar masina era pe o firma de Constanta.
Si ce ma ameninta magarul cu ma da in judecata bla bla dupa ce facusem amiabila cu el ...
si la firma asiguratoare a mea ii luase pe aia peste picior ... cum ca el le face si le drege , baga amenintari ca pune el avocatu pe ei ... ei ...
Dupa ce s-a vazut cu sacii in car pa si la revedere, nici ca m-a mai cautat ... Posted Image

Faza era similara cu a ta, io nu aveam deloc urme pe bara, iar el o zgarietura fina de 1-2 cm pe portiera stg ... care nu sunt sigur ca i-o facusem ...

Edited by Madalin80, 17 December 2014 - 18:44.


#8
fisman

fisman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 26.05.2007

View Postyo_suporter, on 17 decembrie 2014 - 18:41, said:

nu ii mai da nimic...dupa atata timp s-a trezit ca vrea bani...chiar daca merge la politie sa declare...nu prea are ce declara daca nu se observa mai nimic...dar ai grija pe unde lasi masina....ca s-ar putea sa se razbune....

sau incearca sa ii zici ca vrei sa mergeti la politie sa declarati accidentul...sa vezi ce raspuns iti da...ca poate cand aude de politie se sperie si o lasa balta si te lasa si pe tine in pace...dar chiar daca mergeti si la politie nu va ia nici un permis...ceva identic am patit si eu acum cativa ani...tot intr-o parcare...tot la fel ca tine...la masina mea nimic, la a lui o mica stersatura....am mers la politie, nu era pe timpul ala cu intelegere amiabila... ne-a dat avertisment la amandoi si asigurarea mea lui ca sa isi refaca vopseaua la stersatura, iar eu am declarat ca nu vreau nimic ca nu are nimic vizibil masina...iar in cazul in care te decizi pana la urma sa ii refaci paguba...mai bine mergi cu el intr-un service la alegere, nu in unul care vrea el...vedeti cat costa si achiti si ai scapat...nu costa prea mult si e pacat sa ii dai asigurarea...pentru ca la urmatoarele asigurari o sa platesti foarte mult....
La politie trebuie declarat accidentul in 24 ore, altfel ramaneti fara permis (din experienta personala) indiferent  cine este vinovat!
Mai bine faceti amiabila cu data curenta.

#9
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
I-as da 100 lei de deranj . Daca nu-i accepta, cu riscul de a se prezenta politia la mine la usa , nu i-as mai raspunde la telefon.

Edited by polizei, 17 December 2014 - 19:02.


#10
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
@fisman Exact asta stiam si eu, ca daca nu declar accidentul la politie in 24 de ore raman fara permis.
Ma gandesc insa serios sa merga la politie daca il vad ca face figuri, ca mie imi e tot una daca raman 3 luni fara permis, dar sincer ma gandesc sa nu-mi vandalizeze apoi masina, din razbunare.
@polizei Nu e chestia de bani, ca oricum e o suma mica, dar ma gandesc ca asa cum imi cere acum bani, ca vine craciunul, poate imi cere si de revelion si de martisor si tot asa!

Edited by johnsmith07, 17 December 2014 - 19:05.


#11
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
30 zile nu 3 luni

Nu mai parchezi in acelasi loc 1-2 luni. Dupa aia uita prostul.

Eu i-am ars pe unii pentru santaj (imi cereau bani ca sa-mi inapoieze actele). Erau 3 baietasi care stiau totul despre mine , adresa , masina , loc parcare (masina era noua si costa aprox 18.000E) .Dupa 2 zile de bataie , parnaie si inceperea urmaririi penale mi-am retras plangerea.(erau prea tineri si prea prosti ca sa le stric viitorul). Initial mi-a fost frica sa nu-mi faca ceva la masina(oricum aveam casco).....dar cu timpul temerea a disparut.

P.S.Ii dai 100 lei de deranj(ca i s-au spart ouale pentru cozonaci) si-l pui sa scrie pe o foaie alba ca a avut loc un incident din care nu a rezultat nicio paguba la masini si niciun ranit.

Edited by polizei, 17 December 2014 - 19:18.


#12
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014
Iti mai stie numarul la masina?

#13
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014

View Postpolizei, on 17 decembrie 2014 - 19:04, said:

P.S.Ii dai 100 lei de deranj(ca i s-au spart ouale pentru cozonaci) si-l pui sa scrie pe o foaie alba ca a avut loc un incident din care nu a rezultat nicio paguba la masini si niciun ranit.
Multumes de sfat! Asta e o idee buna!

@nazmi nu am nici cea mai vaga idee daca mai stie sau nu nr masinii. sigur nu a facut poze cu masina mea, in schimb nu stiu daca l-a notat undeva!

#14
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
domnule, o idee buna e sa ai discernamnt. nu sa lasi in mainile unor straini necunoscuti o decizie privind legalitatea faptelor tale.
TU ce faci? ce plan ai cu situatia? Ai vorbit cu el? sau i-ai zis: "Stai asa, sa intreb pe Softpedia?"

baga-l in ma-sa pentru ca v-ati inteles si spune-i ca daca nu vrea TU te duci primul la politie.
Tu n-ai ce pierde. Daca se duce el e acelasi lucru.

#15
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Va rog nu mai postati in continuare in acest thread.

Rog un moderator sa inchida acest thread!
Multumesc pentru gazduire.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate