Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Construire Amplificator Audio

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Alexandruz23

Alexandruz23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.12.2014
Buna ziua ,
As dorii sa construiesc un amplificator audio , am un transformator 27v - 2.8A( Albastru-Galben-Albastru) si 13.5V1.9 A .( Galben-Negru-Galben)
Vreau sa il folosesc la 2 Difuzoare Dibeisi 400w fiecare .
De ce componente am nevoie ?

#2
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

 Alexandruz23, on 17 decembrie 2014 - 14:29, said:

De ce componente am nevoie ?
electronice Posted Image

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,625
  • Înscris: 07.02.2003

 Alexandruz23, on 17 decembrie 2014 - 14:29, said:

As dorii sa construiesc un amplificator audio , am un transformator 27v - 2.8A( Albastru-Galben-Albastru) si 13.5V1.9 A .( Galben-Negru-Galben)
Vreau sa il folosesc la 2 Difuzoare Dibeisi 400w fiecare .
Ce sa faci cu traful ala la care impreuna infasurarile abia fac 100 si ceva de wati, la 2 difuzoare de 400w ? Posted Image
Ca sa faci un amplif trebuie sa intelegi electronica de baza macar, sa ai un kit, o schema, un cablaj etc, un traf calumea sa poata suporta puterea ceruta samd...

Edited by andreic, 17 December 2014 - 15:10.


#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Scuze, dar dupa cum pui problema, electronica nu-i de tine. Mai bine faci niste mileuri, tricotezi ciorapi, le vinzi, din banii obtinuti iti cumperi un amplif+ boxe sh.

#5
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Ia-ti un amplificator second hand. Unul stereo in jurul a 2x100W/8 ohmi il poti lua cam pe la 250 de lei.
Iar difuzoarele alea nu prea cred eu ca au 400W reali.

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Il contraziceti degeaba, n-ati citit cu atentie postarea: Unul e cu albastru galben albastru, iar celalat cu galben negru galben, cum sa nu poti scoate 400 si ceva de W dintr-un amplificator?

#7
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
Raspunsurile acestea sunt specifice elforum...........
Atasez o schema pentru 300W, poate te descurci.

Attached Files



#8
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Si ce e rau in faptul ca sunt specifice elforum? Schema propusa de tine nu se incadreaza in ipoteza emisa de initiator deci problema lui nu este rezolvata.
Citez: "As dori sa construiesc un amplificator audio , am un transformator 27v - 2.8A( Albastru-Galben-Albastru) si 13.5V1.9 A .( Galben-Negru-Galben)".
Ai propus o schema cu alimentare la +/- 75V. Ce sa faca el cu schema ta si transformatorul lui? Cum scoti dintr-un transformator care debiteaza sub 180W o putere de 2x300w cat sugereaza autorul schemei propuse de tine ca ar scoate?

#9
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 20.10.2011
Poate incerca sa il alimenteze cu comutatie ... e mai ieftin . Problema e realizarea comutatiei .... :)

#10
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
Am pus schema ca sa vada cum arata......
A zis ca are difuzoare de 400W.

#11
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
Credeti ca aceasta schema este corecta ?
Vreau cam 200W, alimentare +/-70V.
An locul rezistentelor de 2k7 si diodelor de 15V ce alimenteaza TL071,  pot monta 7915 si 7815 ?

Attached Files



#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,625
  • Înscris: 07.02.2003
Nu cred ca poti baga 70V intr-un 78xx si sa nu faca poc. E mult mai bine cu diode zenner.

Edited by andreic, 20 December 2014 - 21:10.


#13
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
Da ,aveti dreptate suporta max.35V.
Credeti ca schema este functionala ? Nu mai stiu de pe ce forum am luato . Ziceau ca nu functioneaza an toate cele 4 variante.

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,625
  • Înscris: 07.02.2003
Asa la prima vedere ar merge, e asemanatoare cu unele kituri chinezesti de la mivarom, totusi nu se poate spune cat distors o sa aibe, nu prea are circuite de compensare si cu multe in paralel se pot aduna mizerii, dezechilibre etc...
Diferenta de baza intre bipolare si mosfeturi e ca primele se controleaza in intensitate iar mosfeturile in tensiune. BD-urile de regula faceau drive la tot felul de amplificatoare cu bipolare, acu nu stiu cum se comporta la mosfeturi... mi-e teama sa nu cumva sa fie o schema facuta pentru bipolare la care cineva sa fi modificat pur si simplu tranzistoarele... insa ma depaseste problema, trebuie sa intrebi un inginer electronist, de ex Prien Posted Image
Eventual incearca schema intr-un simulator.

Edited by andreic, 20 December 2014 - 22:59.


#15
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
Multumesc pt. raspuns. Deocamdata  o sa ancerc  repararea amplificatorului vechi.
Stiti cum pot anula protectia la TDA7250 ? Am anteles ca este un defect foarte comun .

#16
pb70

pb70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 27.07.2010

Quote

Stiti cum pot anula protectia la TDA7250 ? Am anteles ca este un defect foarte comun .
Cind aparuse prima data kiturile de la adelaida ,la un AAF   de 2x160W parca la o putere de 80% dupa 10 min intra in protectie  am rezolvat problema ambalarii termice cu un coller .Daca la asta te referi.

 Power211, on 19 decembrie 2014 - 06:04, said:

Poate incerca sa il alimenteze cu comutatie ... e mai ieftin . Problema e realizarea comutatiei .... Posted Image
Ceva idei ,sceme cu alimentarea in comutatie a AAF ar fi binevenita

Edited by pb70, 25 December 2014 - 11:53.


#17
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Tinerete, prima data te felicit ca mai vrei sa sarmesti, lipesti, etc.
Dar in electronica, si presupun ca si in alte meserii, se aplica politica pasilor marunti. Adica incepe sa construiesti un amplificator de 2W..
Banuiesc ca o sa sari in sus, 2W, ce e aia? Sa vezi cate probleme iti da un cablaj prost proiectat, sau o sursa care nu tine..sau pe care nu ai fiiltrat-o corespunzator..
Nu fac pe desteptul, pe la 14 ani am fumat si eu astea...Ce dracu zic hodorogii aia batrani...Nu i-am ascultat, i-am bagat acolo ...si mai ars inca odata.....
Dupa al 2-lea fum nu am mai avut bani de piesele scumpe pt puteri mari.
Asa ca am luat-o si eu cu 5W, 10...
Din intrebarile pe care le pui mie imi rezulta clar ca nu intelegi multe. Repet, nu vreau sa jignesc. Si recunosc ca si eu am trecut prin aceiaisi faza.
Hai sa te invat niste trucuri. Traite. Un stabilizator din seria 78xx are o gama de tensiuni in care functioneza. Folosesc ca exemplu 7805.
Dar faza e identica si la 7815, care normal are nevoie de minim 18V si urca pana la..
Deci 7805 iti da la iesire 5V, batuti in cuie, hi, hi, daca ii dai de la 9 la 18V. .
Sa zicem ca ai o sarcina care consuma 0.8A. integratul tine 1a.
Deci totul pare OK.
Pare. Daca dta ii dai 17V, care e mai mic decat cei 18 V admisi, e posbil sa ai probleme si sa ti se intrerupa functionarea..
Si e logic Pe integrat cad 17-5=12v*0.8A= 9.6W. Daca nu ai un radiator MARE integratul se incalzeste si sau il ia dracu, sau intra in blocare....Oricum nu iti face treaba asa cum vrei dta..
Asa ca nu e prea frumos sa ii dau unui integrat 35V cand vrei doar 15V..
OK,. si cum rezolv problema. Simplu. Bag cateva spire pe traful ala mare. OK, dar cate si cu ce sarma? Asta sapa matale pe net..Sau prin cartile lui Boghitoiu, Oprea..
Sau pui o alta sursa separata, tot model clasic, traf, punte si conzi.. ..

Adevarul e ca la adevaratele amplificatoarele audio sursele in comutatie nu prea sunt dorite...Asa ca revin-o la clasci..
Solutia mea? Un al doilea 2-lea traf separat. Mda, e ceva mai scumpa, dar cum un traf este undeva sub 15 lei..
Doar atata? Pai nu am nevoie de putere mare. Daca imi tine 200mA, adica 0.2A, e arhisuficient..Deci nici traful nu e mare, scump...
Asa, ca tot e Craciunul Iti povestesc o chestie traita..

M-am angajat pe 27 aprilie 1990 in actuala fabrica..Vorba aia la 2 zile inainte de vacanta de 1mai...
Dupa aia m-am trezit in fata unei tipe, adevarata inginera electronista, care m-a frecat vre-o 2 ore cu calcule, teorie, etc, pana sa imi zica mda, te pastrez in colectivul meu..Dar parca nu era convinsa..
A 2-a zi m-am trezit ca imi pune in brate o sursa din asta, ma rog, un LM323, 5V/3A, care ii alimenta calculatorul fetitei ei...HC 85..Il cumparase seara si cand a vazut ca se blocheaza, au apucat-o draci..
Fiind "servita ' dintr-un traf care imi dadea 2*6.3V~, ma rog cu sarma grosa, dupa redresare ajungeam pe la 17V, asa ca se bloca dupa cateva minute....17-5=12V*2.5A=.30W..
Cam muuult, deci "naspha"...Asa ca cineva frigea de iti lua pielea de pe degete..
Dupa ce m-a auzit vorbind si dupa ce am rezolvat buba, alimentand doar dintr-un secundar, mi-a zis "OK, ramai" dar din inima...
OK, spor la sarmit..
PS. E Craciunul, stau acasa, am mancat cozonac, am baut un pahar de vin rosu..Asa ca de aia m-am intins mai mult...

Edited by Prien, 25 December 2014 - 12:44.


#18
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
Primul amplificator facut de mine a fost cu TDA2003 apoi cu2030 urmatorul 2x100 cu 2N3055 parca din Tehnium.
Acest kit 2x160 are cateva sute de ore de functionare perfecta la maxim.....transformatorul si redresarea fiind facute de mine+ egalizator cu LA3600.
Nu vreau sa ma laud dar stiu sa fac un montaj dupa schema si ceva mai mult.
Amplificatorul are cate un radiator baban pe fiecare tranzistor plus ventilator.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate