Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Card pt. plati online

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1
Invisigoth

Invisigoth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 11.08.2003
Salut!

As avea si eu nevoie de un card cu care sa pot face plati online si pe care sa pot si primi diverse sume din afara tarii. Au mai fost discutii pe aceasta tema, dar sunt cam vechi si ma gandesc ca poate s-au mai schimbat unele lucruri si oferte intre timp.
Eu am deja card Taifun de la BancPost, dar primesc salariul pe el, am si overdraft si parca nu l-as folosi si pe net (ce bine era daca nu desfiintau Taifunu virtual  :cursing: ). Nu stiu daca sa-mi mai fac inca un Taifun sau sa incerc ceva de la o alta banca, de asta am nevoie de opiniile voastre.

#2
dorutoru

dorutoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 04.09.2003
Un astfel de card e cardul BCR Visa Clasic International - Euro . L-am folosit, merge OK.
Daca vrei in lei: BCR Visa Classic .

Ambele sunt carduri de debit, deci le mai usor decat cele de credit (fara garantii si alte complicatii).
Sunt convins ca gasesti si la alte banci, insa eu de astea stiu...

Edited by dorutoru, 06 October 2005 - 11:29.


#3
Invisigoth

Invisigoth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 11.08.2003
Bun asa, s-a notat  :)   Alte banci?

Edited by Invisigoth, 06 October 2005 - 14:03.


#4
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

dorutoru, on Oct 6 2005, 12:27, said:

Un astfel de card e cardul ...
Poti primi sume de bani pe el din afara tarii, sau pe orice alt card? Ma indoiesc.

Edited by don_dannielo, 06 October 2005 - 14:14.


#5
dorutoru

dorutoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 04.09.2003

don_dannielo, on Oct 6 2005, 14:13, said:

Poti primi sume de bani pe el din afara tarii, sau pe orice alt card? Ma indoiesc.

Da, poti sa primesti din afara tarii (in euro).

#6
nicolaev

nicolaev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 26.07.2005
Eu folosesc Cardul VISA Electron de la ING Bank. Este cu mult peste cel de la BCR. In primul rand alimentarea se face foarte usor de la Self Bank-urile bancii ING si este acceptat cam peste tot unde mi-a fost mi-e necesar. Cel mai important lucru pentru a putea fi folosit este ca banca sa fie prezenta in orasul tau. Este cel mai flexibil card cu care poti face diverse plati si incasari de pe net. Bafta.

#7
dorutoru

dorutoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 04.09.2003

nicolaev, on Oct 6 2005, 14:57, said:

Eu folosesc Cardul VISA Electron de la ING Bank. Este cu mult peste cel de la BCR. In primul rand alimentarea se face foarte usor de la Self Bank-urile bancii ING si este acceptat cam peste tot unde mi-a fost mi-e necesar. Cel mai important lucru pentru a putea fi folosit este ca banca sa fie prezenta in orasul tau. Este cel mai flexibil card cu care poti face diverse plati si incasari de pe net. Bafta.

Sa stii ca sunt site-uri unde cardurile Visa Electron nu sunt acceptate. Deci preferabil Visa clasic. Iar cat priveste alimentarea cardului, la BCR se face la ghiseurile bancii.

PS: Sa nu ma intelegi gresit, nu fac reclama celor de la BCR, n-am nici o treaba cu ei, doar vreau sa furnizez informatiile care le stiu...

#8
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
mastercard mondo la transilvania. daa vrei sa primesti din afara tarii atasezi contului in lei unul in euro si vei primi inca un IBAN pentru el

#9
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
exact in ideea vechiului card taifun iti poti face visa virtuon la bcr sau ing. Multe site uri accepta retrageri de bani pe cardu asta.

#10
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
evita bancpost sau bcr daca nu vrei sa ai dureri de cap.
orice banca serioasa face carduri internationale.

#11
Invisigoth

Invisigoth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 11.08.2003

Kidu, on Oct 6 2005, 20:59, said:

exact in ideea vechiului card taifun iti poti face visa virtuon la bcr sau ing. Multe site uri accepta retrageri de bani pe cardu asta.

<{POST_SNAPBACK}>


Mda, tocmai m-am uitat acum pe site-ul ING Bank si nu am gasit nici o informatie concreta despre card-uri...nu-mi pot explica cum poate o banca serioasa sa aiba un site atat de jenibil...zici ca-i teenager home page - under construction!  :cursing:
Mare bila neagra, in my opinion...

#12
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

nicolaev, on Oct 6 2005, 15:57, said:

Eu folosesc Cardul VISA Electron de la ING Bank. Este cu mult peste cel de la BCR. In primul rand alimentarea se face foarte usor de la Self Bank-urile bancii ING si este acceptat cam peste tot unde mi-a fost mi-e necesar. Cel mai important lucru pentru a putea fi folosit este ca banca sa fie prezenta in orasul tau. Este cel mai flexibil card cu care poti face diverse plati si incasari de pe net. Bafta.

<{POST_SNAPBACK}>



dorutoru, on Oct 6 2005, 16:12, said:

Sa stii ca sunt site-uri unde cardurile Visa Electron nu sunt acceptate.

<{POST_SNAPBACK}>


Eu nu stiu nici un site care sa accepte Electron. Voi stiti?  :rolleyes:

Cel mai bun e Taifun de la BancPost... desi nu prea inteleg ce s-a intamplat cu cel virtual... voi spuneti ca s-a desfiintat si ca merge cel clasic... eu nu am primit nici o hartie de la banc post in legatura cu asta... e drept ca nici nu l-am mai folosit, insa acum vreo luna am incercat "trial"-ul de pe imdb care cere un card valid(nu-ti ia bani)... ei bine, am introdus cardul de baza(embosat) de doua ori insa nu a fost gasit in baza de date... dupa aia am introdus codul celui virtual si a fost acceptat...
pana la urma care-i adevarul?
maine dau telefon la bancpost. :)

ps. atentie la cardurile emise de bancile straine gen Raifeissen, ING, etc. ... au comisioane ametitoare!  :death:

Edited by gtk, 06 October 2005 - 22:26.


#13
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

gtk, on Oct 6 2005, 23:23, said:

voi spuneti ca s-a desfiintat si ca merge cel clasic... eu nu am primit nici o hartie de la banc post in legatura cu asta... e drept ca nici nu l-am mai folosit, insa acum vreo luna am incercat "trial"-ul de pe imdb care cere un card valid(nu-ti ia bani)... ei bine, am introdus cardul de baza(embosat) de doua ori insa nu a fost gasit in baza de date... dupa aia am introdus codul celui virtual si a fost acceptat...
pana la urma care-i adevarul?
Cel virtual s-a scos prin vara trecuta. Tot de pe forum am aflat, astia de la bancpost nu trimit de felul lor nici un fel de hartii. Chiar si pentru extras de cont de card, trebuie cerere scrisa de mana  :death:  adresata directorului, si primesti extrasul a doua zi. Adica te prezinti iar la banca ca sa-l iei  :death:

Eu de atunci il folosesc pe cel embosat, si nu mi-a fost refuzat niciodata. Chiar si pe amazon, iar imdb este al amazonului, nu inteleg de ce nu ti-a mers.

Dupa cum am mai zis, taifun e foarte bun daca il folosesti doar pe net, si nu trebuie sa te confrunti cu haosul generalizat de prin sediile lor. Ceva nu poate fi totusi evitat, si anume drumul pentru alimentare  :death:

#14
goblenro

goblenro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 13.06.2005
Eu am un card Visa Electron de la Piraeus Bank
spre deosebire de alte banci...acest card mi-a fost eliberat in 3 zile si o taxa de doar 50.000

Comisioane foarte mici la tranzactii

#15
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

goblenro, on Oct 7 2005, 09:02, said:

Eu am un card Visa Electron de la Piraeus Bank
spre deosebire de alte banci...acest card mi-a fost eliberat in 3 zile si o taxa de doar 50.000

Comisioane foarte mici la tranzactii

<{POST_SNAPBACK}>


mestere, e vb de card pt. plati online. asta ne intereseaza. Ce spui tu e apa de ploaie pt.  topicul asta!!! Ai platit cu el online? unde? ....comisioane mici la tranzactii... spune-le!!!

Edited by TIC, 07 October 2005 - 09:05.


#16
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

gtk, on Oct 6 2005, 23:23, said:

Eu nu stiu nici un site care sa accepte Electron. Voi stiti?  :rolleyes:
nu mai dezinforma, si cardurile electron sunt acceptate.

gtk, on Oct 6 2005, 23:23, said:

ps. atentie la cardurile emise de bancile straine gen Raifeissen, ING, etc. ... au comisioane ametitoare!  :death:
comisioane la ce ? la retragere de numerar sau la plata online ?
iar dezinformezi

#17
goblenro

goblenro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 13.06.2005
Mestere TIC

daca taceai filozof erai
pai pt ce crezi ca am facut cardul...sa ma uit la el cat e de frumos?


normal ca am facut plati cu el....
platesc servicii de webhosting lunar la yahoo cu el

daca te intereseaza comisioanele....intereseaza-te..doar esti mester

#18
dorutoru

dorutoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 04.09.2003

gtk, on Oct 6 2005, 22:23, said:

Eu nu stiu nici un site care sa accepte Electron. Voi stiti?  :rolleyes:

Amazon de exemplu accepta Visa Electron. Insa cum am mai spus sunt site-uri care nu accepta (de exemplu Wizzair).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate