Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Sfat achizitie TV nou

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
starhunter

starhunter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 16.08.2011
salut. sunt nou aici in forum. as avea si eu o rugamite la voi. si anume: vreau sa-mi cumpar un tv nou si nu stiu ce sa aleg intre LG 32LV570S si Samsung UE32D6000. mai mi-a sarit in ochi plasma LG 50PV350. mentionez ca tv-ul va merge cu dolce dth (HD), filme de la PC prin cablu VGA si receptie satelit (Astra 19.2 E cu un receptor Amiko SHD 8000). va rog sa ma sfatuiti ce sa aleg. LG-ul LED are si tuner de satelit. aveti ceva experiente cu acest tv sau ceva link-uri? orice raspuns este vinevenit.
Cu stima!

P.S am uitat sa mentionez ca in viitor vreau sa mai receptionez si alti sateliti. ce norme DiSEqC are LG-ul, daca stiti?

#2
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Cat de mare este camera in care va sta tv-ul, de la ce distanta te vei uita la el si care este bugetul maxim pe care vrei sa il aloci?

#3
starhunter

starhunter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 16.08.2011

 Mr. Incredible, on 16th August 2011, 14:54, said:

Cat de mare este camera in care va sta tv-ul, de la ce distanta te vei uita la el si care este bugetul maxim pe care vrei sa il aloci?
camera are vreo 20 mp si distanta de vizionare este de 2.50 m aproximativ. bugetul maxim este de 3000 ron

Edited by megafanro, 26 August 2011 - 16:17.


#4
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
daca nu deranjeaza consumul mai mare, atunci mergi pe plasma

#5
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Indiferent ca vei alege un tv de tip plasma, lcd sau led iti recomand macar unul de 42".

#6
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

 starhunter, on 16th August 2011, 13:53, said:

salut. sunt nou aici in forum. as avea si eu o rugamite la voi. si anume: vreau sa-mi cumpar un tv nou si nu stiu ce sa aleg intre LG 32LV570S si Samsung UE32D6000. mai mi-a sarit in ochi plasma LG 50PV350. mentionez ca tv-ul va merge cu dolce dth (HD), filme de la PC prin cablu VGA si receptie satelit (Astra 19.2 E cu un receptor Amiko SHD 8000). va rog sa ma sfatuiti ce sa aleg. LG-ul LED are si tuner de satelit. aveti ceva experiente cu acest tv sau ceva link-uri? orice raspuns este vinevenit.
Cu stima!

P.S am uitat sa mentionez ca in viitor vreau sa mai receptionez si alti sateliti. ce norme DiSEqC are LG-ul, daca stiti?
Ia plasma daca are DTS (Digital Theater Systems), daca nu, va trebui sa iei un mediaplayer (cel mai ieftin 250 de lei, care sa stie printre altele si aceasta decodificare a sunetului). Altfel vei fi nevoit sa transformi DTS in AC3 (numai 2 canale). In rest, plasma este indicata. Eu receptionez cu o plasma LG, hotbird si intelsat 10-02 pe Digi cu un diseqc.

#7
rsn13

rsn13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 24.12.2009
as recomanda modelul asta e samsung, dupa mine cei mai buni in materie de televizoare, diagonala generoasa pentru pretul respectiv, altfel, as alege LCD

#8
starhunter

starhunter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 16.08.2011
am dat si peste modelul asta: Panasonic TX-P42U30E http://www.avstore.r...0-e-tx-p42u30e/
ce ziceti de el?

m-i se pare mie sau plasmele sunt putin desconsiderate pe nedrept? am fost in mai multe magazine de electronice si de fiecare data mi-a fost recomndat sa cumpar lcd/led, iar la un prieten acasa am vazut un meci de fotbal pe canalul Das Erste HD din germania si imaginea m-i s-a parut muuult mai buna decat la un led tv samsung unde rula un film d p dvd. de asemenea pe forumuri din ro si din strainatate se vorbeste ca plasmele ar fi mai bune doar ca au un consum mai mare de curent.

alte plasme cu tuner DVB-S2 mai stiti? care sa intre in buget? mersi

#9
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Uite ce plasma iti recomand: Panasonic G30. Este cu mult peste cea la care te-ai orientat tu.

#10
starhunter

starhunter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 16.08.2011

 Mr. Incredible, on 17th August 2011, 14:39, said:

Uite ce plasma iti recomand: Panasonic G30. Este cu mult peste cea la care te-ai orientat tu.
care e diferenta intre G30 si GW30?


pana la urma cred k imi iau o plasma panasonic, am auzit ca sunt cei mai buni la plasme. cum stau insa cu burn in-ul? si cam dupa cat timp se pierde din luminozitate, asa cum am auzit ca s-ar intampla la plasme? consumul de curent este insa mai mare la Panasonic decat la LG. de fapt, in general, tv-urile LG sunt bune de ceva?

#11
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Starhunter legat strict de cele 3 modele date de tine ca exemple , ai fisele tehnice mai jos pt. o mai buna comparatie :

1 - LG 32LV570S : http://www.lcd-compa...LG-32LV570S.htm
2 - Samsung UE32D6000 : http://www.samsung.c...b=specification
3 - LG 50PV350 : http://www.lcd-compa...-LG-50PV350.htm

Personal insa eu as merge pe :

- Samsung UE32D6500 : http://www.lcd-compa...G-UE32D6500.htm si http://www.samsung.c...b=specification

Este mult mai performant decat LG-ul , avand si standardul DVB-S2 pt. satelit ( LG-ul are doar DVB-S ) si chair mai performant/dotat decat modelul de la Samsung - UE32D6000
Acum legat de dimensiunea diagonalei si pret , totul tine de tine si decat esti dispus sa aloci/investesti
Insa in astfel de cazuri este bine sa gandesti de 10 oei si sa cumperi 1 data , mai ales ca astfel de investitii nu prea poti sa le schimbi anual
Dezavantajul cel mai mare la plasme pe langa consum ( in general este mai gurmand decat un lcd/led ) este ca iti ramane impregnat pe ecran sigla prg. tv urmarit pe o perioada mai lunga ( constatare scrisa de detinatorii de plasme de pe aceasta arie )

#12
starhunter

starhunter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 16.08.2011
am at si peste modelul asta: http://www.avstore.r...are/lg-42pw450/    ...doar ca este "doar" HD Ready

#13
starhunter

starhunter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 16.08.2011
si am mai dat peste unu': SONY KDL-32EX725

#14
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

 starhunter, on 17th August 2011, 16:44, said:

pana la urma cred k imi iau o plasma panasonic, am auzit ca sunt cei mai buni la plasme. cum stau insa cu burn in-ul? si cam dupa cat timp se pierde din luminozitate, asa cum am auzit ca s-ar intampla la plasme? consumul de curent este insa mai mare la Panasonic decat la LG. de fapt, in general, tv-urile LG sunt bune de ceva?
Panasonic sunt cei mai buni cand vine vorba de plasma(exceptie fac seriile de intrare in gama unde nu ies cu nimic in evidenta), pe locul 2 as situa plasmele Samsung si abia pe 3 plasmele LG. Daca vrei o plasma 3D convenabila la pret te poti orienta spre: Samsung PS43D490.

Eu am acasa o plasma Samsung de 42" model 2009 si nu s-a imprimat nimic pe ecran, din ce am citit modelele 2011 stau si mai bine la capitolul asta. Nu a scazut absolut deloc luminozitatea si consumul putin mai mare nu se simte la factura.

Nu da banii pe un tv de 32", minim unul de 42" pentru camera de 20mp.

#15
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Totusi daca ai timp si vrei sa mai afli si o parere impartiala de la un user care foloseste atat plasma cat si lcd , arunca un ochii si in acest thred : http://forum.softped...howtopic=797278
Citeste opiniile/parerile userului Florin Tm Ro

#16
starhunter

starhunter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 16.08.2011
va multumesc pt sfaturi!  :thumbup:  in final am ales o plasma panasonic de 42": http://www.avstore.r...0-e-tx-p42g30e/

#17
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006

 starhunter, on 18th August 2011, 17:09, said:

va multumesc pt sfaturi!  :thumbup:  in final am ales o plasma panasonic de 42": http://www.avstore.r...0-e-tx-p42g30e/
Asteptam impresiile tale dupa ce-l primesti acasa.
Si eu tind spre acest model...

Succes!

Dan

#18
starhunter

starhunter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 16.08.2011
mai am inca o intrebare: pt vizionare normala tv (asa cum am scris ca sunt obiceiurile mele: dolce dth hd si satelit astra hd si din cand in cand un film de pe pc prin cablu vga sau dvi) ajunge rezolutie "HD Ready" 1024x720/1368x786 sau e bine sa fie "Full HD"? pt o plasma ma refer. mersi

P.S cat de grav este "floating brightness"? am citit pe forumuri din strainatate ca ar aparea la plasme panasonic efectul acesta. si unii sunt destul de nemultumiti de asta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate