Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Daca a expirat C.I., primesti amenda ?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
hitmanpro

hitmanpro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 19.04.2011
A expirat cuiva C.I. in decembrie 2010 si vrea sa mearga maine s-o preschimbe. In afara de taxele normale, s-ar putea sa fie si o amenda ceva ??? merci.

#2
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002

 hitmanpro, on 25th April 2011, 19:07, said:

A expirat cuiva C.I. in decembrie 2010 si vrea sa mearga maine s-o preschimbe. In afara de taxele normale, s-ar putea sa fie si o amenda ceva ??? merci.

nimic

#3
Molnjer

Molnjer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 02.12.2007
Mie acum vreo 2 ani mi-a expirat CI,am ajuns cu o intarziere de 1 luna  sa-mi faca altul nou si m-au amendat. Poate s-a modifcat legea intre timp

#4
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007
Nevasta unui coleg de-al meu s-a prezentat dupa 5 ani ( a fost plecata in strainatate) si nu i-a facut nimic.
Colegul s-a prezentat dupa 3 luni, nu a patit nimic. Depinde de functionar.

#5
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 kosty91, on 25th April 2011, 20:13, said:

Nevasta unui coleg de-al meu s-a prezentat dupa 5 ani ( a fost plecata in strainatate) si nu i-a facut nimic.
Colegul s-a prezentat dupa 3 luni, nu a patit nimic. Depinde de functionar.



Exact!
Eu îl știu pe unu care s-a dat în bărci la ăia de la buletine și i-au tras-o cu 500 lei!
Scurt!

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
i-au tras-o cu 500 lei, i-au luat casa, i-au pus poprire pe salariu si i-au violat si nevasta, nu? ce le mai place unora sa fabuleze :)

situatia cartii de identitate expirate e reglementata de OUG 97/2005 (modificata de legea 243/2009)

Quote

Art. 18. - (3) Cu cel mult 180 de zile inainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai putin de 15 zile, titularul sau reprezentantul legal al acestuia are obligatia sa solicite serviciului public comunitar de evidenta a persoanelor eliberarea unei noi carti de identitate, prezentand documentele prevazute la art. 13 alin. (3), (4) sau (5).
Art. 42. - Constituie contravenții și se sancționează după cum urmează:
b ) nerespectarea dispozițiilor art. 14 alin. (1), art. 17 alin. (1), art. 18 alin. (2) și (3), art. 38 și 39, cu amendă de la 40 lei (RON) la 80 lei (RON);

rezumat: amenda intre 40 si 80 lei (in nici un caz 500)
mai mult, potrivit art. 28 din OG 2/2001, daca achiti pe loc (sau in 48 de ore) platesti jumatate din minim (deci 20 lei).

Edited by _Smiley_, 25 April 2011 - 19:53.


#7
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Și o prietenă a uitat, a plătit 20 de lei amendă! :)

#8
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,844
  • Înscris: 01.12.2003
Depinde doar de functionari.Al meu expirase de 2 ani si nici macar nu am fost intrebat ce am pazit de nu l-am schimbat.

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
conform legii, amenda ar fi obligatorie, nu o optiune a unui functionar.

#10
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007
Eu m-am trezit cu poliția la ușă la vreo 6 luni de la expirarea docomentului. Mi-au dat o înștiințare scrisă cum că am CI expirată și să o schimb cât mai repede, ca să nu se lase cu amendă.
Au revenit după o lună, să verifice daca am scos CI nouă.
Menționez că erau de la secția de poliție de la mine din cartier, nu erau de la poliția comunitară.

#11
mau91

mau91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 29.03.2011

 geutz, on 30th April 2011, 21:29, said:

Eu m-am trezit cu poliția la ușă la vreo 6 luni de la expirarea docomentului. Mi-au dat o înștiințare scrisă cum că am CI expirată și să o schimb cât mai repede, ca să nu se lase cu amendă.
Au revenit după o lună, să verifice daca am scos CI nouă.
Menționez că erau de la secția de poliție de la mine din cartier, nu erau de la poliția comunitară.
u ai fost mai norocos :), mie mi`a expirat pe 1noiembrie si am mers pe 22 sa`l schimb si....bonus 40ron, pe care i`am platit pe loc dar nu mi`au facut "reducere", a 2a zi a plecat o vecina careia ii expirase pe 16/17octombrie buletinul si ei nu i`au dat amenda....so, la urma urmei totul depinde de functionar

#12
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Srsly, pentru ce e amenda asta? Mi se parea asa de inutila.

#13
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,539
  • Înscris: 01.08.2006
Eu am auzit ca la 18 ani trebuie schimbat buletinul sau CI caci ti s-a schimbat fizionomia destul de mult de la 14 la 18 ani. Am trecut de 18 ani de ceva ani. Mai am ceva timp si oricum mi-l schimb ca se fac 10 ani ;)

#14
mau91

mau91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 29.03.2011

 bai3tzash, on 1st May 2011, 00:26, said:

Eu am auzit ca la 18 ani trebuie schimbat buletinul sau CI caci ti s-a schimbat fizionomia destul de mult de la 14 la 18 ani. Am trecut de 18 ani de ceva ani. Mai am ceva timp si oricum mi-l schimb ca se fac 10 ani ;)
se schimba in functie de valabilitatea cartii de identitate, pe care tot cei de la politie o stabilesc, in cazul meu a expirat la 19ani, al sorei mele expira knd ea face 24....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate