Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Tepe pe Okazii.ro

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
ascomp

ascomp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 26.09.2006
Deschid acest topic (despre care s-a mai discutat pe forum) pentru ca toti care am avut probleme pe okazii.ro sa ne povestin patania si sa discutam ce este de facut.

Prima mea teapa  care am luat-o pe net in 15 ani a fost acuma la cumpararea unui parfum de pe okazii.ro. Si culmea de la o fata, studenta din Iasi. Mi-a garantat ca e parfumul original, verificat si cand colo cand a ajuns la mine era o facatura de 2 bani cu miros care se acrea si disparea intr-o jumate de ora. E vorba despre un parfum Dune de la Christian Dior. Si credeti-ma ca stiu parfumul, sotia mea il foloseste de 10 ani. Nu imi pare rau de bani ( 150 lei) ci mai ales ca am luat teapa si m-a pacalit o fata.  :w00t:

Feriti-va de userul boomboompow de pe okazii.ro , are e-mailul: [email protected] numele complet nu-l dau, doar atat: Amalia. Vinde facaturi. Si are mare tupeu.

Si culmea e ca dupa ce i-am dat calificativ tot ea a raspuns la calificativ printr-un comentariu jignitor la adresa mea, fapt care incalca regulamentul okazii. Le-am scris de 2 ori celor de la okazii.ro despre aceasta problema insa nu am primit raspuns. Tacere. Macar sa stearga comentariul acela jignitor la adresa persoanei mele.

Intrebarea este: ce se poate face in astfel de situatii? Sau se mai poate face ceva?

#2
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 12.02.2010
NIMIC

#3
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Evitai problema daca luai de la cineva cu mai multe calificative pozitive.

#4
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009
Cumpara doar de la useri cu multe calificative (peste 50 recomadat).
Si ai grija la anunturi de genul "vand x original" cu 50 de lei.

#5
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
nu mai folosi saitul ala obosit

#6
proIntel

proIntel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 31.12.2010
Okazii e un site varza cu o echipa varza ;) Nu-l mai folosi. E plin de tepe.

#7
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
niciodata sa nu cumperi de la cei cu calificative putine, mai ales produse perisabile. Poate e original, probabil nu e, dar o fi expirat, tot tzeapa e. Nu cred ca mai poti face ceva, calificativul e arma ;)

#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View Postascomp, on 2nd February 2011, 12:34, said:

Intrebarea este: ce se poate face in astfel de situatii? Sau se mai poate face ceva?
eu zic ca ar trebui sa se dea un test de inteligenta la inscrierea pe site. eu am cumparat aparat foto nou de 3000 RON de pe okazii si sunt super multumit. am luat si o tzeapa, dar de 50 RON. trebuie sa casti ochii la calificativele celui de la care cumperi, eventual, sa ceri sa-ti trimita cu verificarea coletului.

Edited by Fane, 02 February 2011 - 13:05.


#9
bluething

bluething

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.09.2010
Nu e deloc site varza...eu am facut cam 15 tranzactii pe okazii si toate au iesit super ok.
Mai dati'o si voi si la intuitie...iti dai seama dupa cum vorbeste in mare parte...daca e cineva care nu iti inspira incredere nu iei si gata...ce atata.
Doar pt ca cativa au avut ghinion nu inseamna ca nu sunt sute de mii de oameni multumiti de servicii :P
Si nu e neaparat nevoie sa ai multe calificative...ce eu daca aveam doar 2, ca doar de 2 produse am avut nevoie, inseamna ca nu's persoana serioasa? NU :P

Edited by bluething, 02 February 2011 - 13:04.


#10
crashoftitans

crashoftitans

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 02.02.2011
Okazii nu e site rau,trebuie sa ai spirit de observatie.
S-ar putea spune ca am luat o singura teapa pe okazii , bine si aia nu prea e teapa ,dar ma rog.
La o pereche de ochelari daia "fosforescenti" care cica luminau  6-7 ore  dupa incarcare..nu lumineaza mai mult de 5 minute.

#11
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Fa-i o comanda dupa alt cont si pune mana pe ea.

#12
tupeu4you

tupeu4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 19.11.2006
Cu ce e de vina site-ul ca ai luat tu teapa ?
E clar ca parfumurile de acolo sunt fake majoritatea ( pt mine nu e clar cum poate cineva sa cumpere la preturile alea)
Dupa cum spune proverbul romanesc : Nu e prost cine cere , e prost cine da ...
Eu folosesc okazii de 7 ani pt diverse tranzactii si este super ok nu am dat / luat nicio tzeapa pt ca sunt cu capul pe umeri si testez orice cumpar inainte sa platesc

#13
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
La echipa de suport de pe okazii degeaba trimiti mail, ca primesti raspuns de genul "Ne pare rau, dar n-avem ce face, fiind o tranzactie offline."
Era sa iau si eu teapa, si inca una de 900RON dintr-o licitatie a boului asta , dar din fericire am ales predare personala, ca nu mi-era greu sa ma deplasez vreo 7 km pana la el. Si dupa ce am licitat, l-am tot sunat zilnic timp de vreo saptamana, dupa care i-am dat neutru, si ziua urmatoare ma trezesc cu negativ pentru ca "n-am ridicat coletul".
L.E.: asa m-am invatat minte ca atunci cand vad un produs de la cineva cu mai putin de 40-50 calificative pozitive, sa spun pas si mai departe.
L.L.E.: cine vrea sa cumpere un produs din alta localitate poate incerca cu Cargus, din cate stiu ei inca mai permit verificarea coletului inainte sa-l platesti.

Edited by Hider141, 02 February 2011 - 13:39.


#14
baghy

baghy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 21.12.2006
in peste 30 de tranzactii mi-am futat-o de doua ori.
o data am trimis un colet si nu l-a ridicat , a doua oara am stabilit sa ne intalnim la 30km de orasul in care locuiesc si nu s-a prezentat la intalnire.

#15
johnflorin

johnflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 07.10.2009
Eu am facut vreo 110 tranzactii pe okazii (vanzari si cumparari) si n-am dat de nici o teapa...cred ca pur si simplu anumite chestii trebuie evitate:

1. Preturi suspect de mici la produse "originale" la care cu greu se poate verifica autenticitatea (parfumuri, ceasuri, haine, etc.)

2. Tranzactii prin posta, face-2-face rulez...e drept, e mai simplu pentru bucuresteni sau alti locuitori din orase mari sa faca asta, dar totusi e de retinut, altfel pot avea loc tot felul de complicatii: cutare n-a primit avizul de la Posta, cutare considera ca produsul primit nu corespunde descrierii, etc.

3. Cumparari instantanee fara verificari prealabile pe forumul licitatiei...cine stie, poate ala a vandut produsul intre timp si iaca asa se trezesc oamenii cu califcative negative

Okazii nu e un site mai prejos ca eBay sau alte surate, trebuie doar folosit cu cap..."if it sounds too good to be true, it probably is"

#16
ascomp

ascomp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 26.09.2006

View Posttupeu4you, on 2nd February 2011, 13:24, said:

Cu ce e de vina site-ul ca ai luat tu teapa ?
E clar ca parfumurile de acolo sunt fake majoritatea ( pt mine nu e clar cum poate cineva sa cumpere la preturile alea)
Dupa cum spune proverbul romanesc : Nu e prost cine cere , e prost cine da ...
Eu folosesc okazii de 7 ani pt diverse tranzactii si este super ok nu am dat / luat nicio tzeapa pt ca sunt cu capul pe umeri si testez orice cumpar inainte sa platesc


tupeu4you : cum testezi ceva cand cumperi? Ca daca vine prin posta romana sau prin curierat rapid nu te lasa sa desfaci pachetul pana sa dai banutul?!

#17
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007

View Postascomp, on 2nd February 2011, 13:53, said:

tupeu4you : cum testezi ceva cand cumperi? Ca daca vine prin posta romana sau prin curierat rapid nu te lasa sa desfaci pachetul pana sa dai banutul?!
Folosesti garantia Escrow

#18
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 23.01.2008
Eu nu mi-am furat-o inca dupa okazii. Mereu am cautat persoane fara calificative negative si in cele mai multe cazuri am preferat predarea personala. Asa am redus riscurile la minim.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate