Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Laptop FS Amilo Pro 3515 - parametri de lucru foarte slabi

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Nu reusesc sa gasesc un software bun, care sa-mi verifice fiecare componenta in parte, daca se poate si ceva zone de pe MB in mod separat. Exista asa ceva?

config

Sa va spun ce probleme am...
In primul rand nu am viteza de lucru, daca lucrez pe internet cu mai multe programe, dau ceva jos si deschid si un mic program precum outlook-ul sau Nokia PC Suite, aproape ca l-am omorat.
Nu am nicio problema cu fisierele video de pe calculatorul meu, le vad foarte bine si nu am ce comenta... insa streaming-ul pe net,
e dezastruos. Intru pe #### si dupa ce maresc fereastra, la revedere! - se vede sacadat in frame-uri, imposibil de vazut un film in conditiile astea. In fereastra default a site-ului, e ceva mai bine.

Ce am facut pentru a rezolva problema:
Am schimbat sistemul de operare, am pus XP...
Am schimbat procesorul, am incercat doua mai bune dintre care si un dual core.
Am schimbat memoriile, am pus 1.5Gb
Am folosit toate browserele inventate de om: Mozilla, Chrome, IE8, Safari, etc...
Am schimbat cooler-ul la procesor
Am schimbat driverele


Ce am observat:
- northbridge-ul este foarte fierbinte, l-am masurat cu un termometri si avea peste 50 grade, nu puteam tine mana pe radiator. Asta dupa cinci sase minute de functionare a computerului in regim de lucru cat se poate de lejer, cu capacul din spate deschis.
- incarcarea pe procesor este foarte mare. Cu procesorul lui, aveam 60-70%, cu varfuri chiar si mai mari... a scazut cu dual core pe la 30-50%.

Ce mai e de facut?

#2
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Am uitat sa spun ca se inteapa dupa ce se incalzeste... pur si simplu ingheata.

#3
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
nimeni, nicio idee?

#4
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Ce procese iti tin ocupat procesorul?
Ce banda ai la net?

#5
pityu_tm

pityu_tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 16.04.2008
Salut,
" ... insa streaming-ul pe net, e dezastruos. Intru pe #### si dupa ce maresc fereastra, la revedere! - se vede sacadat in frame-uri, imposibil de vazut un film in conditiile astea. In fereastra default a site-ului, e ceva mai bine."

Sper ca ai latime de banda buna la internet. Daca conexiunea de internet o ai pe wireless te sfatuiesc sa treci pe cablu, vezi daca te mai "omoara streaming-ul".
Sunt aplicatii flash pe internet care cer latime de banda si resurse, cunosc foarte bine problema de la un vecin ce joaca tot felul de jocuri de pe facebook.

In legatura cu temperatura, daca ai montat corespunzator radiatorul pe cpu ( degresat, pasta termica atat cat trebuie ) nu vad ce ai mai putea sa-i faci... ai mai putea sa pui o banda izolatoare din plastic, care sa cuprinda o parte radiatorul iar cealalta parte coolerul, fluxul de aer este mai eficient prin radiator.

Iti recomand ORTHOS pentru a stresa cpu si EVEREST la sectiunea sensor vei vedea temperatura in timp real, lasa-l sa mearga pana crezi ca a ajuns la temperatura constanta sau se restarteaza  :confuzzled: , ori cum srie-ne pe forum temperatura

#6
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

View Postshiva, on 10th November 2010, 23:13, said:

Ce procese iti tin ocupat procesorul?
Ce banda ai la net?

Asta ma roade, nu am procese care sa puna probleme in mod normal... am windows abia instalat, totul e bine, fara virusi si alte tampenii. Un calculator curat...
Netul meu e laser, nu am niciun fel de probleme, singura mea limitare sain placa mea de retea wireless G, insa va asigur ca nu sunt probleme cu un alt laptop Toshiba pe aceeasi conexiune wirr. Pierdeti din vedere faptul ca se adauga la simtome si inghetul computerului in momentele de stres deosebit al computerului. Ce inseamna asta - un film in download de pe torrent, trei ferestre de IE deschise si un .xls, cu astea il duc in 100% procesorul.

#7
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Primul link din Google zice ca sta cam prost la performanta.

A avut momente cand a mers ok?
Ce configuratie are acuma laptopul? Core Duo cat si ce cantitate de RAM si de ce tip?
Ce softuri ai instalate? SO, Office, versiune de Flash? Mai nou, si flash-ul si si browserul folosesc placa video si mai sunt inca probleme cu flash-ul la consumul de resurse. Vezi in BIOS daca mai poti aloca niste RAM placii video.

Edited by shiva, 11 November 2010 - 01:30.


#8
Cosminush91

Cosminush91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 19.10.2010

View Postfloraur, on 11th November 2010, 00:18, said:

Asta ma roade, nu am procese care sa puna probleme in mod normal... am windows abia instalat, totul e bine, fara virusi si alte tampenii. Un calculator curat...
Netul meu e laser, nu am niciun fel de probleme, singura mea limitare sain placa mea de retea wireless G, insa va asigur ca nu sunt probleme cu un alt laptop Toshiba pe aceeasi conexiune wirr. Pierdeti din vedere faptul ca se adauga la simtome si inghetul computerului in momentele de stres deosebit al computerului. Ce inseamna asta - un film in download de pe torrent, trei ferestre de IE deschise si un .xls, cu astea il duc in 100% procesorul.

Buna

Pai din moment ce zici ca se blocheaza calculatorul la download (daca descarci torente, aici iti ia din rami downloadul de numa numa :D) si plus mai zici ca ai mai multe ferestre deschise , asta duce la o problema "insuficienta de rami" Incearca sa mai introduci rami in laptop!

#9
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

View Postshiva, on 11th November 2010, 01:28, said:

Primul link din Google zice ca sta cam prost la performanta.

A avut momente cand a mers ok?
Ce configuratie are acuma laptopul? Core Duo cat si ce cantitate de RAM si de ce tip?
Ce softuri ai instalate? SO, Office, versiune de Flash? Mai nou, si flash-ul si si browserul folosesc placa video si mai sunt inca probleme cu flash-ul la consumul de resurse. Vezi in BIOS daca mai poti aloca niste RAM placii video.

Asta e o idee buna! o sa vad daca ii mai pot daca ceva memorie...
Am cumparat doua acelasi model acum vro trei ani, nu cred ca erau prea multe review-uri pentru modelul asta la acea vreme. Aveam incredere in FJ pe vremea aia, le dadeam prea mult credit.
Am schimbat memoriile, am pus 1.5Gb - first post people!!
Am pus un proc verificat, de la un toshiba pe care il folosesc, cred ca e 1,6


View PostCosminush91, on 11th November 2010, 08:28, said:

Buna

Pai din moment ce zici ca se blocheaza calculatorul la download (daca descarci torente, aici iti ia din rami downloadul de numa numa :D ) si plus mai zici ca ai mai multe ferestre deschise , asta duce la o problema "insuficienta de rami" Incearca sa mai introduci rami in laptop!

La 1.5Gb ram cu XP, ar trebui sa fie ”laser frate!”


Daca va spun ce mi s-a intamplat o sa va ia durerea de cap.
Am trei laptop-uri in casa si toate erau pana ieri busite. Cum dracu de au cazut toate trei in acelasi timp, nu pot sa inteleg... Cat de ciudat este daca va zic ca si cel mai important calculator de la firma (al meu), a picat ieri si cu el toata baza de date si conturi de outlook cu mail-uri, etc?!!! A trebuit sa stau ieri sa schimb placa de baza, ram, acum vad ca si procesorul trebuie schimbat... La naiba cu toate ca imi mananca sufletul!

#10
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Nu am ce sa-i fac la bios, am aici o varianta cat se poate de ordinara... o sa ma uit dupa un update de bios.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate