Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

As vrea sa slabesc

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
bondboy

bondboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 31.07.2009
Salutare tuturor,
Sunt un baiat, am 16 ani, as vrea sa slabesc cat de repede se poate. Am 1.80 m, in medie cam 84 kg am. Am picioarele cam groase, cum sa slabesc la picioare stie cineva? Adica, vreau sa zic ca am si burta, dar in special la picioare as vrea sa slabesc. Cum?
Deobicei mananc 2-3 mese pe zi, cam rar dimineata din pacate, am sa incerc sa ma obisnuiesc cu mancatul dimineata, odata la prantz (12-1), apoi pe la 4-5, inainte de a pleca pe la un fotbal cu prietenii sau la o mica alergare. Am inceput sa reduc cantitatea de mancaruri, si de paine in special. Este oarecum bine, sa alerg pe zi 7 ture de teren adica 2.1 km? in 15 minute? ,cam ce temperatura sa fie afara, cand alerg? Racoare, cald?(parerea mea, pe la 35-40 grade e bine? ma gandesc ca transpir mult si elimin grasime) Vreau sa intreb cum e daca trebuie mai mult si alte sfaturi cum as mai putea slabi.
Astept raspunsuri..

Multumesc anticipat,

#2
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
in primul rand , semeni cu mama sau cu tata solid ? daca da atunci asa e constitutia ta naturala

ca sa slabesti trebuie sa mananci echilibrat , nu sa mananci paine mai putina , sau sa nu mai mananci deloc dulciuri sau fripturi , mananci dar cu masura

fiecare aliment are un numar de calorii

corpul tau sa functioneze normal are nevoie de xxxx calorii ,

daca mananci orice vrei tu - totalul numarului de calorii trebuie sa fie mai mic decat xxxx ala care se afla dintr-un calcul , calcul care il gasesti pe net in functie de mai multe variabile , inaltime, greutate, sex, etc etc

la fel pe net gasesti si calorii specifice alimentelor

tu singur iti faci meniul si calculul

cand caloriile tale sunt mai putine decat ii trebuie corpului tau , deficitul se ia din corpul tau , slabesti natural

spre exemplu : ai nevoie de 2000 de calorii / zi , tu mananci de 1500 calorii , deficit 500 calorii care se iau - se consuma - din corpul tau ,
rezultatul nu o sa-l vezi de ieri pana maine, dar putin cate putin o sa slabesti

la fel si cu sportul , fiecare exercitiu iti consuma din caloriile pe care tu le bagi pe gura , cel mai eficient e mersul pe jos 30 min. , asa nu obosesti rau organismul

si iar trebuie sa-ti faci un calcul


cred ca ai prins ideea

alergatul pe 35 grd celsius nu iti recomand decat daca esti masochist :D

#3
Tutzzu

Tutzzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 24.03.2010
Si pentru a te ajuta nu bea apa simpla, pune si lamaie cat de multa poti.
Nu mai manca seara, dimineata poti manca mai mult si dupa fiecare masa fa ceva sport.

#4
lordoftheshima

lordoftheshima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 30.04.2007
1,80M cu 84 kg....nu esti gras....daca ai impresia....asta fa oleaca de sport   ciclism...sala...

#5
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006
Mersul pe jos cel mai bun sport? Pe bune?! :lol:

View Postbondboy, on 3rd July 2010, 00:21, said:

Salutare tuturor,
Sunt un baiat, am 16 ani, as vrea sa slabesc cat de repede se poate. Am 1.80 m, in medie cam 84 kg am. Am picioarele cam groase, cum sa slabesc la picioare stie cineva? Adica, vreau sa zic ca am si burta, dar in special la picioare as vrea sa slabesc. Cum?
Deobicei mananc 2-3 mese pe zi, cam rar dimineata din pacate, am sa incerc sa ma obisnuiesc cu mancatul dimineata, odata la prantz (12-1), apoi pe la 4-5, inainte de a pleca pe la un fotbal cu prietenii sau la o mica alergare. Am inceput sa reduc cantitatea de mancaruri, si de paine in special. Este oarecum bine, sa alerg pe zi 7 ture de teren adica 2.1 km? in 15 minute? ,cam ce temperatura sa fie afara, cand alerg? Racoare, cald?(parerea mea, pe la 35-40 grade e bine? ma gandesc ca transpir mult si elimin grasime) Vreau sa intreb cum e daca trebuie mai mult si alte sfaturi cum as mai putea slabi.
Astept raspunsuri..

Multumesc anticipat,
Nu incerca sa repari in cateva luni ceea ce ai stricat in ani.
Schimba-ti dieta, incearca sa consumi grasimi sanatoase si proteine.
Slabirea localizata nu exista!
Distanta pe care o alergi nu conteaza, conteaza timpul in care alergi si sa mentii un ritm constant. Cam 30-60 de minute ar fi ok. Nu alerga in fiecare zi. Incepi usor, 2 zile pe saptamana, apoi, dupa cateva saptamani, maresti numarul de zile.
Prin transpiratie elimini apa si nu grasime. Daca alergi pe caldura, trebuie sa te hidratezi corespunzator.

#6
cutremurul

cutremurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 09.06.2007
Daca zici ca alergi 7 ture/zi mai infasoara un ciolofan in jurul burtii ca mai elimini ceva (nu chiar mult dar o sa se vada). Poate are vreun prieten nevoie sa-l ajuti cu ceva munca si te faci si tu ca-l ajuti (cu cat mai multa miscare cu atat ami bine), eventual in timp ce muncesti sa te faci ca uiti de mancare (vreo 6 ore asa...)

#7
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006
Sfatul meu e sa ignori post-ul de mai sus.

#8
bondboy

bondboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 31.07.2009

View Postvirtualx, on 3rd July 2010, 00:39, said:

in primul rand , semeni cu mama sau cu tata solid ? daca da atunci asa e constitutia ta naturala

ca sa slabesti trebuie sa mananci echilibrat , nu sa mananci paine mai putina , sau sa nu mai mananci deloc dulciuri sau fripturi , mananci dar cu masura

fiecare aliment are un numar de calorii

corpul tau sa functioneze normal are nevoie de xxxx calorii ,

daca mananci orice vrei tu - totalul numarului de calorii trebuie sa fie mai mic decat xxxx ala care se afla dintr-un calcul , calcul care il gasesti pe net in functie de mai multe variabile , inaltime, greutate, sex, etc etc

la fel pe net gasesti si calorii specifice alimentelor

tu singur iti faci meniul si calculul

cand caloriile tale sunt mai putine decat ii trebuie corpului tau , deficitul se ia din corpul tau , slabesti natural

spre exemplu : ai nevoie de 2000 de calorii / zi , tu mananci de 1500 calorii , deficit 500 calorii care se iau - se consuma - din corpul tau ,
rezultatul nu o sa-l vezi de ieri pana maine, dar putin cate putin o sa slabesti

la fel si cu sportul , fiecare exercitiu iti consuma din caloriile pe care tu le bagi pe gura , cel mai eficient e mersul pe jos 30 min. , asa nu obosesti rau organismul

si iar trebuie sa-ti faci un calcul


cred ca ai prins ideea

alergatul pe 35 grd celsius nu iti recomand decat daca esti masochist :D

am prins ideea cam mult de calcul dar am prins`o :)). si nu prietene nu`s masochist :)) de unde ti`a venit ideea?  :nonobad:

View PostTutzzu, on 3rd July 2010, 00:39, said:

Si pentru a te ajuta nu bea apa simpla, pune si lamaie cat de multa poti.
Nu mai manca seara, dimineata poti manca mai mult si dupa fiecare masa fa ceva sport.

Apa cu lamaie? nu stiam de chestia asta. Am sa incerc.

Edited by bondboy, 03 July 2010 - 08:57.


#9
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
dai cu apa cu lamaie pana la ulcer.

#10
bondboy

bondboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 31.07.2009
:)))
ok deci nu mai incerc,
as vrea sa slabesc la picioare.. deci sa alerg?

#11
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006
Bine ca nu vrei sa slabesti la brate, ca trebuia sa mergi in maini...

#12
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005

View PostChrisforever, on 3rd July 2010, 02:02, said:

Mersul pe jos cel mai bun sport? Pe bune?! :lol:


mersu' pe jos , face picioru' frumos ....cine o spus asta ...o stiut el ce zice nu ? :)

daca alergi , daca faci sala , slabesti dar pui muschi

si mai ai o solutie ... chirurgie plastica , dai cativa euroi azi si maine esti gata :D

#13
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

View Postbondboy, on 3rd July 2010, 00:21, said:

Salutare tuturor,
Sunt un baiat, am 16 ani, as vrea sa slabesc cat de repede se poate. Am 1.80 m, in medie cam 84 kg am. Am picioarele cam groase, cum sa slabesc la picioare stie cineva? Adica, vreau sa zic ca am si

La 16 ani (a X-a) eram gras rau (ma sufocam la rezistenta), la 18 ani alergam 3km/zi si aveam 74 de kile. Intre timp ma apucasem de sport...

La 16 ani esti inca in crestere... asteapta pana pe la 25 ca sa iti pui problema slabirii.
Asta nu inseamna ca trebuie sa te culci pe o ureche, dar nici sa disperi (cand spui "cat mai repede" inseamna ca esti disperat).
Cred ca MULT SPORT si MAI PUTIN MAC SI KFC ar face mult bine viitorului tau.  Atat. Nu te apuca de cacaturi de retete de slabit... ESTI IN CRESTERE!  :rolleyes:

Edited by ciureanuc, 05 July 2010 - 13:06.


#14
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006

View Postvirtualx, on 3rd July 2010, 12:58, said:

mersu' pe jos , face picioru' frumos ....cine o spus asta ...o stiut el ce zice nu ? :)
O fi stiut el ce zice, dar baiatu' vrea sa slabeasca, nu sa "faca picioru' frumos". E ca si cum ai spune ca pentru a creste in masa musculara e de ajuns sa ridici de halba de bere.

Edited by Chrisforever, 06 July 2010 - 15:51.


#15
bondboy

bondboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 31.07.2009

View Postciureanuc, on 5th July 2010, 14:04, said:

La 16 ani (a X-a) eram gras rau (ma sufocam la rezistenta), la 18 ani alergam 3km/zi si aveam 74 de kile. Intre timp ma apucasem de sport...

La 16 ani esti inca in crestere... asteapta pana pe la 25 ca sa iti pui problema slabirii.
Asta nu inseamna ca trebuie sa te culci pe o ureche, dar nici sa disperi (cand spui "cat mai repede" inseamna ca esti disperat).
Cred ca MULT SPORT si MAI PUTIN MAC SI KFC ar face mult bine viitorului tau.  Atat. Nu te apuca de cacaturi de retete de slabit... ESTI IN CRESTERE!  :rolleyes:

Am inteles..  iata un avantaj, stau la tara, nu la oras, deci no fastfood, no mac :D

#16
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
daca vrei doar picioare...ciclism...

#17
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008

View PostTutzzu, on 3rd July 2010, 00:39, said:

Nu mai manca seara, dimineata poti manca mai mult si dupa fiecare masa fa ceva sport.
De ce sa nu manance seara ? Il sfatuiesti sa stea flamand pana la urmatoarea masa (15 ore), care e dimineata ? Pe sistemul asta eu zic sa nu mai manance deloc.

#18
bondboy

bondboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 31.07.2009

View Postciureanuc, on 5th July 2010, 14:04, said:

La 16 ani (a X-a) eram gras rau (ma sufocam la rezistenta), la 18 ani alergam 3km/zi si aveam 74 de kile. Intre timp ma apucasem de sport...

La 16 ani esti inca in crestere... asteapta pana pe la 25 ca sa iti pui problema slabirii.
Asta nu inseamna ca trebuie sa te culci pe o ureche, dar nici sa disperi (cand spui "cat mai repede" inseamna ca esti disperat).
Cred ca MULT SPORT si MAI PUTIN MAC SI KFC ar face mult bine viitorului tau.  Atat. Nu te apuca de cacaturi de retete de slabit... ESTI IN CRESTERE!  :rolleyes:

Nu sunt disperat, doar ca am ceva burta.. si as vrea si eu sa ma duc pe la mare, cand mai ies peafara sa pot sta dezbracat, fara ca ceilalti sa se uite ciudat la mine, daca ma intelegeti. Nu am degand sa ma apuc de retete de slabit. Vreau sa va intreb ceva, daca e bine pana acum.

Alerg pe zi cam 4,5 - 6 km (10-15 ture de teren de fotbal), vreo 3 mese pe zi, la ora 11, 14, 17.. si dupa pe la orele 18-19 alergare. Cam atat in mare, de felul meu nici nu mananc cipsuri, sau altceva, ocazional un hamburger pe la oras, foarte rar doata la 2-3 luni.

Quote

De ce sa nu manance seara ? Il sfatuiesti sa stea flamand pana la urmatoarea masa (15 ore), care e dimineata ? Pe sistemul asta eu zic sa nu mai manance deloc.
Gabysh, are dreptate.. ultima masa ar trebui sa fie pe la 5-6 dupamiaza. :D

Edited by bondboy, 19 July 2010 - 19:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate